Sedacie súpravy – kvalitné, moderné aj lacné

Kvalitná sedaciu súpravu kupujete len raz za pár rokov, a preto sa oplatí vopred premyslieť ako by mala vyzerať a čo by mala spĺňať. Vyberajte teda s rozvahou. Premyslite si farbu, veľkosť, tvar aj materiál, aby ste po mesiaci nemali zálusk na novú sedaciu sedačku.

Elegantná sedacia súprava

Predpokladom úspechu pri výbere novej sedacej súpravy je dobre zmeraná miestnosť, v ktorej má byť umiestnená. Rozmýšľajte aj nad rozložením ostatného nábytku. Podľa toho môžete vybrať správnu veľkosť a typ súpravy, aby po vybalení napríklad nezasahovala do parapety okna alebo neblokovala dvere a dobre zapadla do miestnosti.

Aký poťahový materiál vybrať?

Okrem správnej veľkosti sedacej súpravy by ste sa mali pred nákupom zamyslieť aj nad materiálom, z ktorého je vyrobená. V obchodoch nájdete sedačky potiahnuté látkou, ekokožou aj sedačky z pravej kože. Každý z týchto troch materiálov má svoje výhody aj nevýhody.

Látkové sedačky

Sú vhodné do všetkých typov interiérov. Látkové poťahy sa delia do piatich kategórií podľa hustoty vlákna. Starostlivo zvážte ako veľmi bude sedacia súprava používaná, a podľa toho potom vyberte správny typ poťahu. Napríklad do domácností s deťmi sú vhodné sedacie súpravy potiahnuté látkou s teflónovou úpravou, pretože sa len tak neodrú a neuškodí im ani rozliata tekutina. Ak doma chováte psy či mačky, tak potom je dobrou voľbou hladký materiál Antara, ktorý je pekný na pohľad a zároveň vydrží aj nejaké to škrabnutie zvieracím pazúrikom. U hrubších látok sa totiž pazúrik ľahko zachytí a poškodí ich štruktúru.

Sedacie súpravy potiahnuté ekokožou

Veľa zákazníkov si vyberá sedacie súpravy potiahnuté ekokožou, čo je materiál vyrobený z rozdrvenej zvyškovej hovädzej kože, ktorá sa dofarbí, nanesie na látkový podklad a zlisuje. Ich cena je nižšia ako u sedačiek z pravej kože a rozdiel v materiáloch nie je na prvý pohľad viditeľný. Životnosť sedacích súprav z ekokože je ale kratšia ako u sedačiek z pravej kože. Pre čistenie je ideálna suchá pena pretože voda môže narušiť štruktúru materiálu.

Kožené sedacie súpravy

Kráľovnou medzi materiálmi na sedačky je pravá hovädzia koža, ktorá je veľmi odolná a ľahká na údržbu. Kožené sedacie súpravy síce stále majú punc luxusu, ich cena ale nemusí byť závratná a môžete ich zaobstarať od 800 eur. Výhodou kožených sedacích súprav je dlhšia životnosť, ľahká údržba a vysoká odolnosť. Určitou nevýhodnú je o niečo vyššia nákupná cena v porovnaní s látkovými sedačkami.

Väčšina sedacích súprav disponuje úložným priestorom, ktorý ocenia najmä ľudia obývajúci menšie byty. Napríklad mladé manželské páry rozkladacie sedacie súpravy s úložným priestorom často používajú namiesto klasického lôžka. Sedacia súprava na každodenné spanie by ale mala mať lamelový rošt a kvalitný matrac, ktorý vydrží pravidelné používanie.

Ako ušetriť čas a peniaze pri kúpe sedacej súpravy

Ak chcete pri kúpe sedačky ušetriť, tak môžete využiť rôzne akcie v letákoch nábytkových domov ako sú Ikea, Asko, Jysk, Decodom či Mobelix. Dnes sa však dá pekná sedačka kúpiť aj v internetovom obchode TempoNabytok.sk, kde nájdete často veľké zľavy a zároveň vám za menší poplatok vedia doniesť sedačku priamo domov, kľudne aj niekoľko poschodí. Ak teda chcete nakúpiť sedačku bez námahy, tak si zaplaťte dovoz priamo do obývačky.