Plastové alebo drevené okná? Ktoré sú lepšie?

Plánujete výmenu okien, ale neviete či si vybrať plastové alebo drevená okná? Ako už to tak býva zvykom, tak oba materiály majú svoje pre i proti a nemožno zovšeobecniť, ktoré riešenie je lepšie. Vždy záleží na špecifických podmienkach, pre ktoré sú okná určené a od ostatného zariadenia bytu či domu.

Plastové okná

Základné vlastnosti plastových okien

Plastové okná predstavujú klasiku, ktorá sa v posledných dvoch dekádach rozšírila takmer všade. Špeciálne upravené PVC, z ktorého sa vyrábajú rámy je odolné a úplne bezúdržbové. Pri výbere nehrá rolu len počet komôr, ale aj ich rozmiestnenie a veľkosť.

Špičková plastové okná majú svoje miesto aj v nízkoenergetických a pasívnych domoch. Vďaka širokej variabilite vzhľadu (obrovského množstva farieb a dekorov imitujúcich drevo môžete profily prispôsobiť tak, aby dokonale zapadli do existujúcej podoby vášho bývania. Oproti dreveným eurooknám sú plastové okná obvykle lacnejšie, ale napriek tomu sa pri výbere zamerajte na kvalitu a nechajte si okná vyrobiť u renomovaného výrobcu.

Základné vlastnosti drevených okien

Drevené okná (eurookáná) zažívajú v súčasnosti nevídaný boom. Zmenila sa technológia výroby a moderné drevené okná svojimi vlastnosťami smelo konkurujú plastu. V ráme nie sú medzery ani komory, ale napriek tomu majú skvelé izolačné vlastnosti (v praxi sa využívajú aj v pasívnych domoch). Medzi ich výhody patrí možnosť opravy a prirodzená priepustnosť, vďaka ktorej v interiéri nevzniká vlhkosť, a nevznikajú plesne. Počítajte však s vyššími obstarávacími nákladmi a nutnosťou priebežnej údržby.

Drevené okná

Ako vybrať najlepšieho výrobcu okien?

Ak si stále neviete rady s výberom, ta si nechajte poradiť priamo od výrobcu. Obráťte sa na niekoho, v ktorého portfóliu sú plastové aj drevené okná – budete mať istotu, že vám objektívne odporučí najlepšie riešenie a nebude vám vnucovať typ okien, na ktorý sa špecializuje.

Zároveň si nechajte zaslať cenník na drevené a plastové okná – prípadne využite možnosť bezplatnej kalkulácie na mieru. Nezabudnite však na to, že najlacnejšia ponuka nemusí byť najlepšia voľba. Nové okná si kupujete na veľa rokov a bolo by nepríjemné, keby ste ušetrili na úkor kvality.