Oprava plastových okien: 5 najčastejších problémov a ako ich riešiť

Plastové okná sú obľúbenou voľbou vďaka svojej odolnosti, energetickej účinnosti a nenáročnosti na údržbu. Rovnako ako všetky časti domácnosti, ani plastové okná však nie sú imúnne voči poškodeniam. V tomto článku sa pozrieme na to, aké najčastejšie problémy sa na nich vyskytujú a ako môže pomôcť oprava plastových okien.

Oprava palstových okien

Únik vzduchu

Jedným z najčastejších problémov (nielen) plastových okien je prefukovanie a únik vzduchu. Tento problém často vzniká v dôsledku opotrebovaného či poškodeného tesnenia, nesprávneho nastavenia okien alebo poškodenej izolácie. Únik vzduchu sa môžu prejaviť aj na zvýšenej spotrebe energií na vykurovanie či ochladzovanie, čo sa v konečnom dôsledku premieta aj do vyšších účtov za energie.

Ak ste spozorovali, že vaše okná netesnia dostatočne dobre, potom je treba tento problém začať riešiť kontrolou tesnení okolo rámu okna. Opotrebované alebo poškodené tesnenie by sa malo vymeniť za nové. Taktiež sa uistite, že okná sú správne nastavené a zarovnané. Ak problém pretrváva, príčina sa môže skrývať v nedostatočnom prítlaku okien. V tomto prípade vám bude nápomocná profesionálna oprava plastových okien, kedy špecialisti skontrolujú a nastavia správny prítlak vašich okien.

Ťažkosti s otváraním a zatváraním

Ďalším bežným problémom, ktorý často rieši oprava plastových okien je problémové otváranie a/alebo zatváranie okien. To môže byť spôsobené nečistotami nahromadenými v drážkach, ale aj nesprávnym nastavením či problémami s uzamykacím mechanizmom.

Ak sú problémom zanesené koľajnice, potom je riešenie ťažkosti s otváraním a zatváraním jednoduché – stačí vyčistiť koľajnice okna, aby ste odstránili všetky nečistoty či usadeniny. Môžete tiež namazať koľajnice, aby ste vašim oknám uľahčili prevádzku. Ak sú koľajnice okien čisté a problém pretrváva, skontrolujte zarovnanie okenného krídla, ale aj mechanizmus kľučiek, ktorý môže byť chybný.

Zahmlievanie okien

Zahmlené okná môžu byť dôsledkom kondenzácie na vonkajším alebo vnútornom povrchu okna, často spôsobenej teplotnými rozdielmi alebo vysokou úrovňou vlhkosti.

Na zníženie kondenzácie zaistite, aby bola vaša domácnosť dobre vetraná. Pravidelne kontrolujte tesnenie okien a udržiavajte ho v dobrom stave, aby ste zabránili úniku vzduchu, ktorý môže prispieť ku kondenzácii. Okrem toho, na zníženie vlhkosti v domácnosti môžete využívať aj odvlhčovač.

Pokazený alebo nefunkčný hardvér

Pokazené alebo nefunkčné kovania okien, ako sú kľučky, pánty a zámky sú ďalším častým problémom, ktorý rieši oprava plastových okien. To môže viesť nielen k ťažkostiam pri otváraní a zatváraní, ale aj k úniku vzduchu a k bezpečnostným problémom.

Pravidelnou kontrolou kovania okien sa môžete vyhnúť ich nadmernému opotrebovaniu. Utiahnite všetky uvoľnené skrutky, namažte pohyblivé časti kovania, aby ste zabezpečili plynulý chod okien a zabránili ďalšiemu opotrebovaniu. Ak sú kľučky, zámky či pánty príliš opotrebované, bude potrebné ich vymeniť.

Zmena farby a vyblednutie

Aj keď sú plastové okná napríklad v porovnaní s drevenými eurooknami odolnejšie pokiaľ ide o povrchovú úpravu, nie sú imúnne voči poškodeniam. Časom v dôsledku dlhodobého vystavenia slnečnému žiareniu a nepriaznivým poveternostným podmienkam môžu zmeniť farbu alebo vyblednúť. To ovplyvňuje nielen estetický vzhľad vašich okien a domácnosti, ale tiež predstavuje riziko degradácie materiálu.

Vedeli ste?

Pokiaľ ide o povrchovú úpravu, oprava eurookien je zvyčajne o čosi náročnejšia v porovnaní s opravou plastových okien, pretože si vyžaduje opracovanie a nanášanie ochranných náterov dreva. Oprava eurookien je zároveň zvyčajne aj nákladnejšia v porovnaní s plastovými oknami.

Oprava plastových okien a ich vyblednutia či zmeny farby sa dá vykonať prostredníctvom špecializovaných reštaurátorských produktov, ktoré sú určené na revitalizáciu plastových povrchov. Tieto produkty môžu pomôcť plastovým oknám obnoviť ich pôvodnú farbu a lesk.

Aby ste predišli budúcemu vyblednutiu či zmene farby vašich okien, zvážte nanesenie náteru odolného voči UV žiareniu na rámy okien, ktorý môže znížiť mieru zafarbenia a predĺžiť tak životnosť vašich okien.

Tipy na záver pre údržbu plastových okien

Prvým krokom k udržaniu vašich plastových okien v dobrom stave je pravidelné čistenie. Udržujte vaše okná čisté, používajte jemné čistiace prostriedky a vyhnite sa abrazívnym prostriedkom, ktoré by mohli poškodiť plastový povrch okien.

Pravidelne svoje okná kontrolujte, či nevykazujú známky opotrebovania, vrátane tesnení, zámkov a pántov. Nezabudnite ani na pravidelné mazanie pohyblivých častí, aby ste oknám zaistili hladký chod.

Zvážte tiež odbornú kontrolu vašich okien, aby ste identifikovali a vyriešili všetky potenciálne problémy skôr, ako prerastú do závažnejších problémov, pre ktoré bude nutná nákladná oprava plastových okien.

Plastové okná sú síce známe svojou odolnosťou a účinnosťou, no stále si vyžadujú občasnú údržbu a opravy. Okamžitým riešením bežných problémov, ako je prefukovanie, hromadenie vlhkosti či problémy s otváraním a zatváraním, môžete zabezpečiť, že vaše okná zostanú vo výbornom stave a naďalej budú poskytovať všetky ich výhody. Pravidelnou údržbou a včasnými opravami plastových okien môžete predĺžiť ich životnosť a zachovať ich plnohodnotnú funkčnosť, čo v konečnom dôsledku zabezpečí pohodlný a energeticky úsporný domov.

5/5