Ako vyberať záclony do bytu?

Záclony majú svoje miesto v každom interiéri, a preto by ste ich pri dizajnovaní interiéru vášho bytu nemali vynechať. Stačí správne zvoliť typ, farbu, materiál a zladiť to s celkovým charakterom interiéru. Potom záclony príbytok krásne zútulnia a dodajú mu na eleganciu. Ako ich ale správne vybrať a ako určiť presné rozmery?

Záclony

Záclona aj závesy musia ladiť s interiérom

Ak máte byt vybavený starším nábytkom, nemusíte sa báť čisto bielych záclon s čipkovou bordúrou. Ak je zariadenie vášho interiéru skôr moderné, môžete použiť napríklad aj luxusné lesklé záclony z organzy či celoplošne potlačené záclony. Do romantickej spálne či princeznovskej detskej izby zvoľte u nás zatiaľ menej obvyklé naberané alebo vrstvené voalové záclony. Možností je fakt veľa.

Biele záclony

Pri nákupe bielej záclony vás prekvapí, koľko odtieňov bielej na trhu objavíte – od snehovo bielej cez prírodnú až po smotanovú. Preto je v niektorých prípadoch lepšie vyberať záclony v obchode. Veľa však záleží aj od nastavenia vášho monitora a hlavne kvality fotiek, ktoré sú na internete. Dnes už v eshopoch nájdete často veľmi kvalitné a detailné fotky, a tak sa nemusíte veľmi báť.

Rozmery záclony

Pri kúpe záclon musíte presne určiť rozmer záclony. Nezabúdajte na bočný presah, záclona len na okennom výklenku nepôsobí prívetivo. Pri malom presahu dokonca opticky okno zmenšujú a uberajú svetlo v miestnosti. Ideálna dĺžka presahu by mala byť aspoň 20-30 cm z každej strany. Pri meraní počítajte aj s pár centimetrami navyše kvôli riaseniu záclony.

Riasenie záclone dodáva tú pravú krásu a eleganciu, a preto sa nesmie podceniť. Zvyčajne sa odporúča 2-3 násobok šírky okna, samozrejme v závislosti od typu nariasenia. S tým pomôžu rasiace pásky, ktoré sa pridávajú na horný okraj a zatiahnutím vložených povrázkov sa záclona sama pravidelne narasí. Nariasenou záclonu potom jednoducho zavesíte a efekt bude skvelý. Šetriť by ste nemali ani na dĺžke. Platí, že dlhšia záclona vyzerá elegantnejšie.

Záclona nie je záves

Pri výbere záclon sa nenechajte zmiasť farebnými variáciami. Ak večer vnútri rozsvietite, bude zvonku dovnútra vidieť cez každú z nich. Zvážte teda rovno, či záclony doplníte závesom, žalúziami alebo roletami.