Bytový textil zútulní bývanie: Viete si vybrať správnu záclonu?

Zariadiť vkusne a vhodne interiér nie je len o výbere toho správneho nábytku a jeho rozmiestnení v priestore. Každý interiér potrebuje dôkladne vybraný bytový textil, ktorý priestor zútulní a dodá mu ozajstný pocit domova.

Bytový textil

Kedysi sa záclony využívali vo všetkých miestnostiach, neskôr sa od nich úplne upustilo. Dnes vďaka ich atraktívnemu vzhľadu si opäť nachádzajú ako užitočný bytový textil svoje miesto. Stačí si len vybrať tie správne a váš byt bude vyzerať dokonalo. Viete, na čo si treba dávať pozor pri ich kúpe?

Ako správne zmerať záclonu?

Aby ste zistili, aký kus záclony potrebujete, musíte zmerať celkovú šírku plochy, ktorú by mala záclona zakrývať. Môže ísť o šírku okna alebo aj dĺžku garniže. Potom spotrebu materiálu vyrátate tak, že celkovú šírku vynásobíte riasením. U záclon sa odporúča dvoj až trojnásobné. K výsledku ešte pripočítajte približne osem centimetrov na založenie bokov záclony.
V mnohých prípadoch však stačí, ak do predajne bytového textilu prídete s rozmermi okna a informáciou, ako vysoko sa nachádza garniža, a zvyšok vám poradia odborníci.

Veľa druhov na výber

Bytový textil a teda aj záclony sa vyrábajú z celého radu typov materiálov. Vďaka tomu máte vždy z čoho vyberať. Záclony z organzy sú nahusto tkané z veľmi jemných vlákien. Preto tento typ záclon zostáva ľahký, splývavý a priehľadný. Organzu radíme k luxusnejším materiálom. Veľmi rozšírené sú voály, a to najmä kvôli ich praktickosti, trvanlivosti a jednoduchej údržbe. Na druhú stranu však tieto záclony nepôsobia tak exkluzívne. Hladké záclony uprednostnia zase fanúšikovia čistého a jednoduchého štýlu. Dajú sa ľahko použiť ako doplnok k vzorovaným závesom. Pri ich výbere si všímajte predovšetkým ich splývavosť a priehľadnosť.

Foto: Bigstockphoto