Vane do kúpeľne

Vyberáte vanu, ale neviete sa rozhodnúť akú si vybrať? Ak áno, tak ste na správnej stránke. My vám totiž poradíme s výberom. U nás nájdete moderné a kvalitné vane vhodné do každej kúpeľne. Vybrať si teda môžete z rohových, obdžníkových a rôznych asimetrických ván podľa vašich predstáv. Na našom webe nájdete lacné vane aj drahšie luxusné vane, vyberie si proste naozaj každý. Stačí si vybrať veľkosť, ergonomický var, materiál, či rôzne doplnky a začať si užívať relax a pohodlie v novej vani. Tak neváhajte a vyberajte.

Moderna vana oblozena drevom

Ako si vybrať vanu?

Ešte predtým ako sa vydáte do obchodu sa zamyslite nad vašimi prioritami. Teda chcete vanu pre jednu alebo pre dva osoby, koľko priestoru vo vani potrebujete, či ju chcete hlavne na relaxačné účely alebo aký tvar vane vlastne chcete? Pamätajte, že nezáleží na veľkosti vany, ale skôr na tom ako je vnútorne ergonomicky prepracované vnútro vane. Ak hľadáte vanu v kamennom obchode, tak sa nebojte vliezť do vany a vyskúšať si ju. Ak rozmýšľate medzi sprchovým kútom alebo vaňou, tak vás možno zaujme vaňa so zástenou. Pomocou zásteny totiž viete vanu oddeliť od zvyšku kúpeľne, a tak sa v nej v ľahko sprchovať bez toho, aby bola všade po kúpeľni voda.

Vana s úložným priestorom

Pri výbere vane je samozrejme dôležitá aj bezpečnosť, iné prvky potrebujete pre deti a iné pre seniorov, ktorým sa z vane zvykne vychádzať dosť ťažko. Ľudia často radi trávia vo vani aj dlhšiu dobu, a preto by ste mali myslieť aj na to, aby vana vedela udržať vodu teplú čo najdlhšiu dobu, na toto sú vhodné najmä vane z akrylátu alebo quarylu.

Materiál na výrobu vaní

Trh kúpeľňového vybavenia dnes ponúka širokú škálu vanových materiálov ako je akrylát, smaltovaná oceľ, quaryl, liaty mramor, drevo, kameň či sklo. Pričom niektoré materiály sú vďaka svojej cene skôr dizajnová záležitosť, a tak najrozšírenejšími materiálmi ostávajú akrylát a smaltovaná oceľ.

Akrylátové vane

Akrylát je momentálne najpoužívanejší materiál na výrobu vaní. A to hlavne preto, že je ľahko tvarovateľný a cenovo dostupný. Jeho hlavná výhoda spočíva v tom, že sa rýchlo zahrieva a dobre udržuje teplo. K výhodám by sa samozrejme dala zaradiť aj jednoduchý montáž a nízka váha. Akrylátové vane sú obľúbené aj u dizajnérov, lebo pre svoju ľahkú tvarovateľnosť môžu vytvoriť naozaj unikátne kúsky. Dnes dokonca existuje aj špeciálny typ akrylátovej vane, ktorá sa po napustení telej vody dokáže prispôsobiť tvaru tela, je to proste typ vane na mieru.

Na trhu sú dnes dokonca vylepšené verzie akrylátu známe ako quaryl či marbex, ktoré ponúkajú ešte lepšie vlastnosti a tak zaručujú ešte vyššiu kvalitu ako akrylát. Treba však počítať s tým, že sú o niečo drahšie.

Akrylatova vana

Liatinové a oceľové vany

Liatinové vane sa pomaly zahrievajú, ale zato udržia teplú vodu o podstatne dlhší čas ako vane z iných materiálov. V dnešnej dobe sa už síce predávajú oveľa menej, ale vďaka svojej kvalite ešte stále majú svojich zástancov. Vďaka novým technológiám sa dnes tvarovo dajú vyrobiť naozaj zaujímavé dizajnové kúsky oceľových vaní. Oceľové vany majú zároveň výhodu v tom, že sa pri poškodení dajú dodatočne opraviť špeciálnym lakom, a tak bude povrch vane vyzerať stále ako nový.

Plechové smaltované vane

Smaltované vane sú určené predovšetkým pre milovníkov starých časov, dnes ich už takmer dokonale vytlačujú akrylátové vane, ktoré ponúkajú lepšie vlastnosti. Aj dnes však existuje rada ľudí, ktorá nedá na klasické smaltované vane dopustiť najmä pre ich nižšiu cenu a kvalitu. Dnes sa tieto vane vyrábajú väčšinou už iba v luxusných prevedeniach ako voľne samostatne stojace vane na nôžkach.

Aký rozmer vane zvoliť?

Na začiatok je dobré zmerať si kúpeľňu, a tak sa rozhodnúť o veľkosti vane. Vyberajte tak, aby vaňa nezaberala neprimeranú časť miestnosti. Pri výbere prizerajte aj na telesné proporcie jednotlivých členov rodiny. Dĺžka vane je najčastejšie medzi 160 a 170cm, môže byť samozrejme aj menšia alebo väčšia. Veľkosť záleží samozrejme aj na tvare vane. Rohové vane napríklad potrebujú viac vody ako klasické obdĺžnikové vane.

Vana oblozena drevom - akrylatova

Aký tvar vane vybrať?

Tvar vane do istej miery limituje priestor v kúpeľni. Avšak rozhodne neplatí, že malá vana znamená menšie pohodlie a naopak. Ide predovšetkým o vnútorné členenie samotnej vany. Vane podľa tvaru delíme na: rohové, obdĺžnikové, oválne a asymetrické a je len na vás akú vanu si do svojej kúpeľne vyberiete. Dobrá vana je tá, kde sa môžete pohodlne oprieť nohami, máte kde odložiť ruky a chrbát je prirodzene naklonený.

Asymetrické vane

Tento typ ván je vhodný hlavne do menších priestorov, ale dajú sa využiť aj vo väčších kúpeľniach. Ich výhodou je, že dokážu šetriť miesto. Svojim diagonálne riešeným vnútorným priestorom umožňujú veľmi pohodlné kúpanie. Mnohé asymetrické vane sú zároveň multifunkčné a dajú sa doplniť vanovou zástenou a tak ich môžete využiť aj ako sprchový kút v kúpeľni.

Rohové vane

Rohové vane sú ideálne do väčšej kúpelne, pretože zaberú viac priestoru. Ak sú dostatočne veľké, tak umožnia kúpanie aj pre 2 osoby. Väčšinu zaberajú plochu približne 2 metre štvorcové a tak vopred presne viete, koľko miesta musíte vyhradiť v kúpeľni na vaňu.

Rohova vana - oblozena

Obdĺžnikové vane

Ak v kúpeľni potrebujete ušetriť priestor, tak určite kúpte klasickú obdĺžnikovú vanu, najlepšie aspoň 150 cm dlhú. Obdĺžnikové vane odporúčame vyberať tak, aby sa čo najviac približovali vašej výške – 10 cm. Pri voľbe veľkosti vane dbajte na to, aby sa vám pohodlne ležalo a aby vás nič netlačilo za krkom a na iných miestach. Najdôležitejšie pri výbere vane je pohodlie a tak sa nebojte vyskúšať vaňu priamo v predajni. Iba tak totiž zistíte ako bude vyhovovať vášmu telu.

Vane pre dvoch

Ak máte v kúpeľni dostatočný priestor, tak neváhajte a kúpte si vanu pre 2 osoby. Užijete si tak romantické chvíľky, pohodlné posedenie a hlavne relax. V mnohých domácnostiach slúži k hygiene prevažne sprchový kút a vaňa sa využíva príležitostne práve na takéto relaxačné účely. Vaňa pre dve osoby pravdepodobne nezvýši kvalitu vášho života, ale určite spestrí partnerský život a upevní vzájomné vzťahy.

Hydromasážne vane

Pri výbere hydromasážnej vane sa sústreďte hlavne na kvalitu trysiek. Okrem trisiek na chrbát môžete vybrať aj vanu s tryskami pre nohy a krk. Väčšina hydromasážnych vaní je samozrejme doplnená aj o perličkovú kúpeľ a ďalšie vymoženosti, aby ste v nej zažili skutočný relax.

Cena moderných vaní

Cena akrylátových, oceľových, či liatinových vaní sa odvíja predovšetkým od použitého materiálu, tvarovania, veľkosti a vybavenia vane (masážne trysky, madlá, podhlavníky, špeciálne úpravy na mieru). Je samozrejme rozdiel medzi bežnou vaňou predávanou v každom kúpeľňovom štúdiu a medzi vanou od renomovaného dizajnéra. Najlacnejšie vane sa pohybujú od 50 eur vyššie, pričom najviac sa predávajú vane okolo sumy 150 eur. Najdrahšie vane sa zas môžu pohybovať až na hranici 3000 eur, pričom tieto vane sú vybavené najmodernejšími hydromasážnými systémami. Výber je len na vás, ak vám postačuje lacná vana, tak si ju kúpte, ale pamätajte na to, že vaňa je investícia na mnoho rokov dopredu a tak berte ohľad aj na kvalitu.