Kancelárske kreslá

Potrebujete kancelárske kreslo, ale neviete sa rozhodnúť aké kúpiť? Ak áno, tak ste na správnom mieste, lebo na našej stránke dozviete ako si správne vybrať kreslo na sedenie doma či v pracovni. Kancelárske kreslo parí k miestam, na ktorých strávime skoro tretinu dňa a takmer polovicu pracovného života. A to je dôvod prečo by sme tento druh nábytku mali vyberať obzvlášť starostlivo. Správne tvarované kancelárske kreslo by malo byť hlavne pohodlné a malo by sa prispôsobovať pohybom tela, aby na ňom bola chrbtica prirodzene narovnaná.

Kancelárske kreslá

Ešte predtým než si kúpime nové kancelárske kreslo potrebujeme urobiť niekoľko rozhodnutí. Ako sme si už povedali, tak kreslo by malo byť predovšetkým pohodlné a spĺňať podmienku pre zdravé sedenie (ergonomické kreslá). Asi každý z nás najskôr vyberá očami, takže riešime hlavne dizajn kresla, potom prichádzajú na rad ďalšie nemenej dôležité otázky ako je napríklad kvalita. Bude moje kancelárske kreslo vystavené veľkej záťaži alebo ako dlho to bude? Aký poťah by malo mať kancelárske kreslo, aby sa hodilo do interiéru? A samozrejme nesmieme zabúdať ani na cenu kresla, prípadne cenu doplnkov, ktoré môžu zvýšiť pohodlie pri sedení.

Kancelárske kreslo podľa dĺžky sedenia

Na kancelárske kreslá sa kladú rôzne nároky podľa toho ako dlho ho denne budeme používať. Inú kvalitu očakávame od špičkového kresla pre 24 hodinovú prevádzku, iné od manažérskeho kresla do luxusnej kancelárie a iné od kancelárskeho kresla na miestnom úrade práce. Čím dlhšie na kresle sedíte tým dôležitejšie sú doplnky ako podrúčky alebo opierka hlavy. Kvalitné a pohodlné musí byť samozrejme aj operadlo. Veľmi dôležitý je aj sedák, ktorý by nemal byť príliš mäkký, lebo sa v ňom časom „vysedí diera“ a kreslo nebude to vyzerať dobre.

Kancelárske kreslo na 24 hodinové sedenie
Záťažové kancelárske kreslo na 24 hodinové sedenie

Ak kupujete kreslo na nepretržitú prevádzku, tak určite dbajte na kvalitnú mohutnú konštrukciu, vyššiu nosnosť a odolné poťahy. Takéto „záťažové kreslo“ musí samozrejme zaručovať aj kvalitné a zdravé sedenie, lebo bude využívané rôznymi ľudmi prakticky nonstop. Tento typ kresiel sa využíva napr. v armáde, hasičskom zbore a väčšine dispečerských pracovísk.

Kancelárske kreslá podľa nosnosti

Kancelárske kreslá podľa nosnosti rozdeľujeme na kreslá do 100 kg, do 130 kg alebo do 150 kg. Pri výbere kresla podľa nosnosti však treba brať do úvahy, že väčšina kresiel je vystavená veľkej záťaži prakticky neustále, a preto je dobré zvoliť kreslo s vyššou nosnosťou aj pre osoby s nižšou váhou. Zvýšená nosnosť môže predlžiť životnosť kresla, a tak vám v budúcnosti ušetriť nemalé peniaze. Menej kvalitné kreslá s menšou nosnosťou totiž môžu po čase začať vŕzgať a to pri práci určite veľmi neprospieva.

Poťah a farba kancelárskeho kresla

Moderné kancelárske kreslo by malo byť vyrobené z kvalitného a príjemného materiálu. Poťah kresla by mal byť dostatočne odolný voči ošúchaniu alebo inému poškodeniu. Zároveň by mal byť materiál príjemný na dotyk a farba by sa mala voliť podľa ostatného vybavenia miestnosti, či už je to kancelária alebo domáca pracovňa. Najčastejšie sa stretávame s dvoma základnými druhmi kresiel:

  • Kožené kancelárske kreslá (z umelej alebo pravej kože)
  • Textilné (čalúnené) kancelárske kreslá

Pričom kožené kreslá zvyknú pôsobiť komfortným, luxusným a reprezentatívnym dojmom, zvlášť keď sú v kombinácii koža a drevo. Pre niekoho môže byť koža na dotyk nepohodlná (hlavne v lete) a tak radšej zvolí textilné kreslo. Textilné kreslá majú ako výhodu hlavne v nespočetnom množstve farieb, dizajnov ale aj druhov textilu. Niektoré textilné kreslá môžu byť príjemnejšie na dotyk, iné zase odolnejšie voči opotrebeniu. Veľkou výhodou kresiel s textilnými poťahmi je ich cenová dostupnosť. Ceny sa pohybujú v rôznych reláciách podľa typu použitej látky, ale všeobecne platí, že textilné kreslá sú lacnejšie ako kožené kreslá.

Farebné kožené kancelárske kreslá
Farebné kancelárske kreslá z umelej kože

Ak vyberáte kreslo s ohľadom na teplé letné počasie, tak vás možno zaujmú aj kreslá s praktickým sieťovaným operadlom, ktoré umožňuje lepšie odvetranie chrbta pri sedení.

Moderné kreslo - sieťové operadlo
Moderné kreslo so sieťovým operadlom

Okrem poťahu je samozrejme veľmi dôležitá aj farba kresla, pričom pri kožených kancelárskych kreslách jednoznačne prevládajú čierne, hnedé a biele kreslá. V poslednej dobe sa však objavujú aj rôzne farebné kreslá z kože pričom medzi moderné farebné variácie patria žlté, zelené, modré, oranžové alebo červené kožené kreslá. U textilných kresiel sa samozrejme žiadne medze nekladú a firmy vám vedia vám poskytnúť prakticky akúkoľvek farbu či farebný motív kresla.

Cena za kvalitné kancelárske kreslo

Podstatným faktorom pri kúpe kancelárskeho kresla je jeho cena. Investovať viac peňazí sa v tomto prípade oplatí, lebo je to vlastne investícia do lepšieho zdravia. V prípade, že plánujete kupovať nové kancelárske kreslo, tak sa určite popozerajte po letákoch s označením „výpredaj“. Obchody s nábytkom totiž párkrát do roka ponúkajú výrazné zľavy na kreslá. Tieto obchody totiž musia každý rok meniť tovar, a tak pri plánovanom nákupe nových modelov kancelárskych kresiel ponúkajú staršie modely za akčné ceny. Ak teda chcete ušetriť a kúpiť lacné kancelárske kreslo, tak určite hľadajte aj na internete, napr. slovné spojenia ako „kancelárske kreslá akcia“, „kancelárske kreslá výpredaj“, „kancelárske kreslá zľava“ a podobne. Je to proste jednoduchý spôsob ako v dnešnej dobe ušetriť desiatky eur a pritom získať naozaj kvalitné kancelárske kreslo.

Biele kozene kreslo
Biele kožené kancelárske kreslo

Doplnky ku kancelárskym kreslám

K najobľúbenejším doplnkom kancelárskych kresiel patrí opierka hlavy, ktorá dodá kreslu na pohodlnosti ale aj kráse. Kreslo s opierkou hlavy jednoducho pôsobí drahšie a elegantnejšie na okolie. Ďalším obľúbeným doplnkom je opierka nôh, ktorá sa používa hlavne ak chcete na kresle relaxovať. Doplnkov je samozrejme viac, napr. špeciálne kolieska na kreslo alebo chladivý poťah, ktorý sa hodí hlavne v lete. Je proste len na vás čo si vyberiete.

Recenzie kancelárskych kresiel

Ak plánujete kupovať drahšie kreslo, tak si určite prečítajte aj nejaké recenzie na internete, ktoré hodnotia kvalitu, ergonómiu a pohodlnosť kresla. Dobrá recenzia môže pomôcť pri výbere, aby ste zbytočne nekupovali mačku vo vreci.

Kde kúpiť kancelárske kreslo?

Kancelárske kreslá nájdete prakticky v každom obchode s nábytkom, najväčší výber však ponúkajú špecializované obchody na kreslá a stoličky, kde nájdete množstvo kresiel skladom. Ak plánujete nákup kreslá vo väčších obchodoch s nábytkom ako Ikea, Kika, Möbelix, Decodom, Asko, Jysk a podobne tak počítajte s tým, že kreslo, ktoré si vyberiete nemusí byť skladom a tak si počkáte 2-3 týždne. Výnimku samozrejme tvoria kancelárske kreslá z akčných letákov – tie sú väčšinou skladom.