Ako vybrať správnu posteľ?

Posteľ si každý zvykne spájať hlavne so spálňou, avšak posteľ sa nachádza aj v detskej izbe alebo na chatách a chalupách. Ako si však vybrať posteľ tak, aby najlepšie vyhovovala vašim potrebám? V prvom rade by ste mali veľkú pozornosť venovať predovšetkým výberu kvalitného matracu. Ďalej berte ohľad na kvalitu a životnosť postele. Ak si vyberiete správnu posteľ, tak v nej môžete spať aj desiatky rokov.

Moderná manželská posteľ

Pri kúpe postele by ste mali sledovať materiál, rozmery, cenu, výšku postele a samozrejme aj to, či je dodávaná aj s roštom, prípadne aj matracom. Výber samozrejme záleží aj od vášho vkusu a tak samozrejme vyberajte aj podľa tvaru a dizajnu postele.

Základné delenie postelí:

  • Postele za masívu
  • Kovové postele
  • Čalúnené postele
  • Manželské postele
  • Jednolôžkové postele
  • Postele pre seniorov
  • Detské postele
  • Poschodové postele

Aký materiál zvoliť?

Mnoho ľudí si posteľ vyberá na prvý pohľad podľa dizajnu a farby. Následne sledujú aj cenu a až potom si všímajú z akého materiálu je posteľ. Pritom z hľadiska kvality je materiál jeden z najdôležitejších faktorov pri výbere – prejavuje sa to predovšetkým na kvalite rámu postele. Postele z masívu bývajú najkvalitnejšie – ich výhodou je teda hlavne dlhá životnosť a prírodný materiál. Ak vám nevyhovuje prírodný vzhľad, tak vďaka moreniu môžete vyberať od rôznych svetlých motívov až po tmavšie. Ak chcete niečo ušetriť, tak môžete kúpiť posteľ z lamina. Dnes sú už aj niektoré postele z laminátu celkom kvalitné, avšak zaručiť dlhovekosť v tomto prípade veľmi nevieme.

Mnoho postelí sa dnes vyrába z kovu. Kované postele totiž veľmi dobre vynikajú v modernom interiéri, a preto sa začínajú tešiť veľkej obľúbenosti. Ich výhodou je pevnejšia konštrukcia, a tak unesú aj ľudí s vyššou nadváhou. Ak je posteľ kvalitná, tak nebude vŕzgať a vydrží vám naozaj dlho. Oproti posteliam z masívu majú výhodu v tom, že sú vhodné aj pre alergikov.

Rozmery postele

Postele sa samozrejme vyberajú aj podľa rozmerov. Pri kúpe správnej postele sa hovorí, že posteľ by mal mať vždy o 20 cm viac ako je výška jej spáča. Z hľadiska šírky je to samozrejme o komforte – čím širšie lôžko, tým väčší komfort a pohodlnejšie spanie. Výška postele sa väčšinou pohybuje okolo 45 cm, vyrábajú sa však aj postele, ktoré majú až 60 cm, ktoré sú vyhodné predovšetkým pre starších ľudí, ktorí môžu mať problémy so vstávaním z nízkej postele. Tento typ postelí sa označuje ako vyvýšené postele, ale môžte sa stretnúť aj s pojmom posteľ pre seniorov.

Ukladací priestor a cena

Ako ďalšie faktory pri výbere treba zohľadniť úložný alebo ukladací priestor, ktorý je hlavne v malom byte veľmi dôležitý. Do postele totiž môžte uložiť rôznu bielizeň, ale aj sezónne veci. Samozrejme aj cena hrá svoju rolu. Pri kúpe sa môžte poobzerať po rôznych zľavách, aby ste o 2-3 mesiace neľutovali, že ste mohli ušetriť aj 50% ceny postele. Ak však sledujete kvalitu, tak sa nebojte investovať aj viac – posteľ si predsa nekupujete každý rok.