Ako zariadiť spálňu? (spálňové zostavy)

Spálňa nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Práve v nej totiž každý z nás začína i končí deň. Pod pojmom pekná spálňa si však každý predstavíme niečo iné. Väčšina z nás sa však zhodne na tom, že spálňa predstavuje hlavne súkromie. Miesto odpočinku a relaxu. Miesto, kde sa načerpáva energia do ďalších dní. A vzhľadom k tomu, čo všetko spálňa pre každého z nás symbolizuje by sme mali jej zariaďovaniu venovať dostatok času. Kde ale začať? Ako si kvalitne a prakticky zariadiť spálňu? 

Moderná spálňa

Čo by v spálni nemalo chýbať?

  • Posteľ
  • Šatníková skriňa
  • Komoda
  • Nočný stolík

Posteľ a matrac

Výber postele do vašej spálne sa zakladá len a len na vašom vkuse. A samozrejme aj na výbere materiálu. Niekto dáva prednosť prírodnému masívnemu drevu, iný zas rieši hlavne dizajn postele alebo jej kvalitu. Pri výbere postele je samozrejme potrebné zohľadniť aj jej rozmery – tie väčšinou závisia od veľkosti miestnosti, kam sa chystáte spálňu umiestniť. Pri kúpe postele máte na výber klasické manželské postele, teda pre dvoch, ale aj klasické jednolôžkové postele, alebo aj tzv. francúzske postele.

Veľmi dôležitým a možno aj najdôležitejším prvkom pri kúpe postele je matrac. Najmä vďaka tomu, že na ňom budete pravidelne aspoň 7-8 hodín spávať je výber potrebné dôkladne zvážiť. Nebojte sa investovať do matracu, ktorý vám zaručí výdatný a spokojný spánok. Prečo? Spíte predsa na matraci, nie na posteli. Výber matraca je pomerne ťažký – každému z nás totiž vyhovujú in podmienky na spanie. Niekto uprednostňuje mäkké spanie, niekto radšej spí na tvrdšom matraci. Výber matraca je vysoko individuálna záležitosť. V každom prípade sa neodporúča kúpiť jeden rovnaký matrac pre manželské páry do manželskej postele, ba naopak každý z partnerov si musí vybrať ten svoj obľúbený matrac.

Úložný priestor v spálni

Úložný priestor v spálni je dôležitý hneď z niekoľkých dôvodov. Nikto nemá rád, keď sa mu veci povaľujú po celom byte – tu prehodené šaty, tu zas sako, na posteli košele, na chodbe bunda a šál, atď. Kam s tým? Pre tento účel vám veľmi dobre poslúžia šatníkové skrine, skrinky, komody, úložné priestory v posteli a ďalšie iné odkladacie priestory. Rovnako ako pri výbere postelí, tak aj výber skrine záleží predovšetkým na priestore, do ktorého chcete umiesniť šatníkovú skriňu. V prípade, že ste si zaobstarali kovanú posteľ, tak aj skriňa v spálni by mala byť aspoň z časti kovaná a v rovnakom alebo podobnom farebnom prevedení.

Nezabudnite na doplnky

Doplnky do celého bytu sú dôležité a nemáme na mysli len dekorácie ako obrazy, poličky, vázy, kvety, a pod. Čo sa spálne týka, tak sa jedná predovšetkým o praktické nočné stolíky, na ktoré si pred spaním môžete odložiť okuliare, mobilné telefóny, šperky, knihu a pod. Aj toaletné stolíky a zrkadlá sa považujú za doplnky, ktoré je môžete umiestniť do spálne. Doplnky by mali zjemniť a spríjemniť celé prostredie, ale nemali by ste ich mať príliš veľa, aby nebola spálňa príliš preplnená.

Ste pri zariaďovaní bez inšpirácie i času?

Ak ste presne ten typ, čo je bez akejkoľvek inšpirácie a nedisponuje množstvom času na plánovanie a vyberanie nábytku, potom si môžete pozrieť rôzne pripravené spálňové zostavy. Každá zostava je skompletizovaná a zladená do rovnakého štýlu. Môžte si vybrať rôzne moderné, rustikálne alebo prírodné spálne a samozrejme aj rôzne farebné prevedenia. Kompletné zostavy spální vám teda ušetria mnoho času pri kúpe.