Kusové koberce

Ak chcete mať útulný byt či dom, tak vás určite neminie ani výber kusového koberca. Ako teda hľadáte kvalitný a moderný kusový koberec do izby a neviete si vybrať, tak ste na správnom mieste. Poradíme vám ako vybrať koberec do obývačky, kuchyne či detskej izby. U nás nájdete kusové koberce v rôznych veľkostiach, farbách a dizajnových prevedeniach. Inšpirujte sa a vyberte si ten správny kusový koberec.

Retro kusovy koberec

Farby kusových kobercov

Na trhu je naozaj veľký výber farebných kombinácií kusových kobercov. Obľúbené sú jednofarebné koberce, predovšetkým koberce červené, fialové, modré, zelené či šedé. Medzi vyhľadávané však patria aj rôzne dizajnové motívy s geometrickými obrazcami, kruhy, vlnkami či inými tvarmi.

Obľúbené sú však aj kusové koberce tradičných motívov s rôznymi retro textúrami hodiace sa do interiéru so starožitným nábytkom, alebo tiež ako kontrastný prvok do moderných interiérov. Obľubu majú i koberce s orientálnymi motívmi, ktoré naplnia interiér mimoriadnym nevšedným a originálnym vzhľadom.

Rozmery kusových kobercov

Rozmer kusového koberca je jedným z dôležitých faktorov hrajúcich nemalú úlohu pri jeho výbere. Často sú rozmery koberca vyberané podľa priestorových dispozícií interiéru, v ktorom bude kusový koberec umiestnený. Malé koberce zvyčajne majú svoje miesto v rohu miestnosti, v predsieni či nejakej chodbe. Oproti tomu veľké kusové koberce najčastejšie zdobia podlahy priestranných hál, alebo vo väčšine prípadov obývacích izieb. Typickým miestom kde koberec leží je napríklad stred izby. Na kusovom koberci často stojí konferenčný stolík, alebo nejaká taburetka či gauč. Koberec by teda mal byť patrične veľký, aby v miestnosti vyplnil dostatočne veľkú plochu.

Z hľadiska rozmerov je najčastejšie vyhľadávaný kusový koberec 120 x 170 cm a kusový koberec 140 x 200 cm. Tieto dva rozmery patria takpovediac medzi štandard. Vyhľadávané sú však aj menšie a väčšie typy. Rozmery veľkých kusových kobercov sa pohybujú aj okolo 3 metrov. S takto veľkým kobercom sa už pomerne ťažko manipuluje a je tiež náročnejší na čistenie, ale v miestnosti pôsobí dominantne a vďaka veľkej ploche, ktorú zaujíma je jeho využitie všestrannejšie.

Detské kusové koberce

Kusové koberce sú v posledných rokoch veľmi obľúbené aj v detských izbách. A aj výrobcovia kusových kobercov im venujú veľkú pozornosť a vytvárajú koberce, ktoré sa svojim prevedením hodia priamo pre detskej izby. Detské kusové koberce mávajú obvykle kratší vlas, sú odolné a menej náchylné na opotrebovanie a zašpinenie. Často sú farebné s veselými motívmi v podobe rôznych rozprávkových postavičiek, zvieratiek či iných detských motívov. Niekedy sú opatrené aj motívmi rôznych hier, alebo poučných námetov.

Dĺžka vlasu kusových kobercov

Dĺžka vlasu je jedným z hlavných parametrov, ktorý berieme pri výbere kusového koberca do úvahy. Jednotlivé typy kobercov sa zvyčajne líšia práve dĺžkou vlasu. Koberce s dlhými vlasmi sú dnes populárne, sú teplé a príjemné na dotyk. Na druhú stranu je ich údržba zložitejšia, ľahko sa zašpinia a ich čistenie nie je ľahké. Koberce s krátkym vlasom sú praktickejšie na údržbu, sú pevné a odolné proti mechanickému poškodeniu. Majú ale obvykle hrubší a tvrdý povrch, nie sú tak pohodlné ako koberce s dlhým vlasom.

Moderné kusové koberce

Moderné kusové koberce patria k navyhľadávnejším kobercom vôbec. Originalita a nadčasový dizajn je hlavnou prednosťou moderných interiérov a preto tam veľmi dobre zapadnú aj moderné koberce. Výrobcovia nábytku a bytových doplnkov sa doslova predháňajú v ponuke zaujímavých produktov, ktoré môžu dotvoriť vzhľad vysnívaného interiéru. Aj výrobcovia kusových kobercov sa samozrejme snažia zaujať a tak vytvárajú nevšedné moderné kusové koberce, ktoré sa odlišujú od klasických tuctových vzorov.

Obojstranny kusovy koberec

Na trhu je veľké množstvo kusových kobercov rôznych farieb, motívov a tvarov. Vyhľadávané sú hlavne viacfarebné koberce tvoriace rôzne zaujímavé obrazce. V obľube sú aj koberce v okrovej farbe, ktoré ladia s nábytkom prírodného vzhľadu. Svoje zastúpenie majú aj biele či čierne koberce, ktoré svojim neutrálnym farebným prevedením hodia prakticky do každého interiéru.

Koľko stojí kusový koberec?

O výbere kusového koberca do izby často rozhoduje hlavne cena. Luxusné značkové koberce sa často predávajú aj za stovky eur. Pričom bežné ceny klasických kusových kobercov sa dajú kúpiť už od desiatok eur. Cenovo zaujímavé sú hlavne lacné kusové koberce, pri ktorých sa dopredávajú kolekcie a tak ich predajcovia kobercov ponúkajú v akcii vo výpredajoch. Takéto lacné koberce sa dajú kúpiť za veľmi priaznivé ceny a často môžete ušetriť až desiatky eur.