Koberec do kuchyne

Väčšina ľudí dáva v kuchyni prednosť praktickejším materiálom na podlahu. Obľúbené materiály sú hlavne vinyl, dlažba prípadne laminátová podlaha. Pokiaľ ale zvolíte ten správny typ koberca, tak môžete kuchyňu viac zútulniť. Koberec určite ocenia tí, ktorí chodia radi naboso alebo rodiny s malými deťmi.

Koberec do kuchyne

Typ koberca

Ak sa teda rozhodnete, že chcete dať koberec do kuchyne, tak vyberajte medzi kobercami z umelých materiálov. Tieto koberce totiž menej chytajú prach a nečistoty, ľahšie sa čistia a aj ich cena je viac než priaznivá. Najčastejšie sa používa polyester, polypropylén alebo akryl. Obľúbené sú aj koberce z polyamidových vlákien, ktoré sú odolné voči biologickým vplyvom a chemikáliám a majú vysokú pružnosť. Ďalšou možnosťou sú koberce bez vlasov.

Čo sa týka hustoty vlasov, tak sa ľahšie udržujú tie koberce, ktoré majú nízky vlak s vysokou hustotou. Majú tiež dlhšiu životnosť. Túto informáciu si zistite pri nákupe, hodnota sa udáva v gramoch na m2. Hmotnosť vlasovej časti sa pohybuje medzi 200 – 2200g / m2.

Upratovanie a koberec v kuchyni

Bojíte sa, že koberec v kuchyni bude stále zašpinený? Správnym výberom sú obavy zbytočné. Bežné nečistoty ako omrvinky a nečistoty hravo zvládne vysávač, drobné škvrny voda so saponátom alebo prípravok na to špeciálne určený. Každopádne je dobré zmieriť sa s tým, že koberec v kuchyni budete musieť upratovať častejšie. Nezabúdajte ani na to, že dnes sú už obľúbené aj robotické vysávače, ktoré vám môžu napríklad kuchyňu povysávať aj 3x týždenne, keď nie ste doma, a tak nebudete musieť riešiť ani častejšie upratovanie kuchyne.

Bezpečnosť na prvom mieste

Do kuchyne rozhodne voľte kusový koberec. Ľahko sa s ním manipuluje v prípade nutnosti premiestnenia, čistenia alebo výmeny. Kuchyňa je často využívaná miestnosť, preto sa sem hodia koberce pre vyššiu záťaž. Nezabúdajte ani na protišmykovú úpravu, tá udrží koberec na jednom mieste. Nehrozí tak pošmyknutie a zranenie. Ak ju váš vybraný kúsok túto úpravu nemá, dokúpte si k nemu protišmykovú podložku.

Štýl kuchyne

Rovnako ako pri doplnkoch a vlastne akéhokoľvek zariadenia miestnosti aj tu platí, že koberec by mal s celkovým štýlom kuchyne ladiť. Zlaďte ho s dominantnou farbou. Vhodným a praktickým výberom sú koberce so vzorom napr. motívy jedlá, ovocia atď.

Koberec pod jedálenský stôl

Koberec pod jedálenským stolom nie je nič neobvyklé. Vyberte vysoko odolný s nízkym vlasom. Dôležitý je dostatočný rozmer. Musia sa pod neho vôjsť aj stoličky odsunuté od stola. Pod jedálenský stôl pre štyri osoby sa odporúča koberec s rozmerom 170 x 240 cm, pre šesť osôb potom 200 x 300 cm.