Ako sa zbaviť vlhkosti a zabrániť vzniku plesní?

V každej domácnosti sa po určitom čase niečo pokazí, následne sa to vymení a potom sa žije spokojne ďalej, akoby sa nič nedialo. Niekedy si ani neuvedomíme, ale nedostatočnosťou starostlivosťou o svoj byt podporujeme vznik plesní. Tí, ktorí sa už stretli s plesňami, dobre vedia aký je to problém sa ich zbaviť. Niekedy pritom stačí pozmeniť svoje dennodenné návyky a pleseň ani nemusí vzniknúť. Ako sa teda zbaviť vlhkosti a zabrániť vzniku plesní? Skúste to takto.

Cirkulácia vzduchu v izbe

Zabezpečujte pravidelnú cirkuláciu vzduchu

Azda najlepším spôsobom, ako sa zbaviť vlhkosti a chrániť svoju domácnosť pred vznikom plesní, je zabezpečenie pravidelnej cirkulácie vzduchu. Vetrať skúste intenzívnejšie cez letné aj zimné mesiace, ale dávajte si pozor, určite na to nezabúdajte. Odporúča sa ráno už len z toho dôvodu, lebo práve vtedy je vzduch najčistejší a najchladnejší. Cez leto vetrajte vždy ráno, lebo vzduch je ešte chladnejší a cez zimu tiež vetrajte ráno, lebo vzduch je najčistejší.

Nezabudnite kúriť

Keď vám bude zima, nezabúdajte na kúrenie. Občas stačí, keď prekúrite v krbe, ale ak máte ústredné kúrenie, snažte sa neznižovať teplotu v domácnosti a dúfať, že sa zohrejete. Pravidelné kúrenie počas chladných dní zabráni vzniku plesní a hravo si poradí s vlhkosťou. Ak by ste zanedbávali kúrenie, na podchladených stenách by sa zrážala vodná para zo vzduchu a začala by vznikať pleseň.

V prípade, že plesne aj tak vzniknú …

Vyčistite ich, ale opatrne. Plesne totižto spôsobujú alergické reakcie. Odsuňte sektorový nábytok od steny, nastriekajte postihnuté miesta špeciálne určeným prípravkom a následne ich čistite navlhčenou handričkou. Treba si však uvedomiť, že aj keď vyčistíte steny od plesne, baktérie budú poletovať vzduchom a tento proces sa bude opakovať.

Preto ak ešte nemáte problémy s plesňami a nemáte zaizolovanú domácnosť, vrhnite sa do toho v čo najkratšom čase. Vyhnete sa tak takýmto komplikáciám. V prípade, že za nábytkom v predsieni máte pleseň, skúste si kúpiť odvlhčovač. Je priestorovo nenáročný a účinný.