Domáci pracovný kút alebo pracovňa

Práca z domu (tzv. home office alebo presnejšie homeworking) už nie je doménov iba kreatívnych profesií alebo podnikateľov, ale aj mnohých zamestnancov z rôznych firiem, ktorým stačí k práci počítač. A preto si dnes čoraz viac ľudí potrebuje aj doma zariadiť nejaký ten pracovný kútik alebo doslova pracovňu.

Domáca pracovňa

Tento trend samozrejme neobišiel ani architektov a dizajnérov a tí prichádzajú s rôznymi nápadmi na ergonomické a pekné pracovne, v ktorých vám práca pôjde od ruky. V prípade, že si môžete dovoliť pracovňu ako samostatnú miestnosť, tak vám stačí priestor o rozlohe 8 až 10 m2. Dôležité je, aby bolo v miestnosti okno ako dostatočný zdroj denného svetla. Pokiaľ má byť pracovný kút súčasťou hlavného obytného priestoru, nikdy ho neumiestňujte do spálne, kde by ste mohli rušiť partnera v prípade práce v noci, ale aj seba pohľadom na prácu pri zaspávaní.

Pracovný stôl

Zásadným pracovným nástrojom je pre väčšinu tých, čo čiastočne pracujú z domova, predovšetkým počítač. V kanceláriách sú bežné klasické stolné počítače a samozrejme aj rôzne tlačiarne a skenery, či ďalšie príslušenstvo. Doma si väčšinou vystačíte s notebookom a tomu tiež môžete prispôsobiť výber písacieho stola, ktorý potom nemusí mať príliš veľkú pracovnú plochu pre umiestnenie klávesnice a monitora ani špeciálny úložný priestor pre počítač, môže byť teda o mnoho menší a opticky nezmenšovať priestor.

Výška stola by však mala zodpovedať vašej postave v každom prípade, štandard je 70 až 80 cm. Aj však aj doma pracujete s veľkým monitorom, počítajte s odstupom minimálne 50 cm a ideálne na vzdialenosť natiahnutej paže. Stôl umiestnite bokom k oknu, aby vás jasné denné svetlo pri práci neoslňovalo.

Pracovná stolička

Aj pre prácu z domu je optimálna ergonomická pracovná stolička, najlepšie otočná a s nastaviteľnou výškou a opierkami. Ak je však váš pracovný kút súčasťou obývacej izby alebo kuchyne a nevyhovujú vám ani elegantnejšie kúsky od známych dizajnérov a predovšetkým v prípade, že väčšinu pracovnej doby sedíte v kancelárii a doma je to len pár hodín týždenne, stoličky s mäkším sedákom, dostatočnou oporou chrbta a opierkami rúk vo výške dosky stola vášmu chrbtu zásadne neuškodia.

Osvetlenie

Pracovná lampa musí dostatočne osvetliť celú plochu stola a nevytvárať pritom tiene. Dôležitá je stabilná základňa, popr. pevné prichytenie k doske stola, polici alebo stene a rameno vybavené niekoľkými kĺbmi umožňujúcimi nastavenie smeru a vzdialenosti svetla. Súčasná ponuka pracovných lámp je vďaka najnovším technológiám natoľko pestrá, že nebudete mať problém vybrať takú, ktorá zapadne i do obývacej izby.

Úložné priestory

Existuje veľa možností, ako vyriešiť ukladanie najrôznejších dokumentov a kancelárskych potrieb tiež v súkromnom interiéri bez toho, aby pôsobili nepatrične. Police s dvierkami ľahko ukryjú aj nevzhľadné šanóny, rovnako aj zásuvky pri stole alebo pojazdné kontajnery dostupné v mnohých materiálových, farebných i tvarových prevedeniach. Otvorené police môžete doplniť menšími dekoráciami alebo fotografiami a priestoru tak dodať na väčšej osobitosti. Veľmi vhodné sú tiež uzatvárateľné komody v štýle ostatného nábytku miestnosti.