Tipy a rady ako si zariadiť home office

Home office alebo práca z domu sa dnes stáva veľmi obľúbenou – tento spôsob práce využíva čoraz viac ľudí. Dnes už prácu z domu umožňujú veľké aj malé firmy – k práci totiž dnes často stačí stôl a počítač. Home office má svoje výhody aj nevýhody. Musíte si totiž doma zariadiť miesto, v ktorom sa vám bude dobre pracovať a dosiahnete v ňom dostatočný výkon a hlavne sa v ňom musíte sústrediť aj keď je zvyšok rodiny doma.

Domáca kancelária - home office

Home office ale často využívajú aj ľudia, ktorí začali podnikať na vlastnú päsť a chcú ušetriť nejaké tie peniaze na kanceláriu a nestrácať čas dochádzaním.

Stolička je najdôležitejšia

Vybrať správny nábytok do home office je základ. Ak si myslíte, že vám bude stačiť kúsok priestoru na malý stolík a nejakú stoličku v obývačke, tak ste pravdepodobne na omyle. Vo svojej “domácej kancelárii” totiž budete tráviť mnoho času a je preto nutné, aby aj jej vybavenie bolo pohodlné a praktické a v neposlednom rade, aby príliš nevybočovalo zo zariadenia izby.

Na stoličke rozhodne nešetrite a zabudnite na to, že na pár hodín vám bude stačiť stolička od kuchynského stola. Nechcete predsa, aby vás od sedenia začal bolieť chrbát. Do domácej kancelárie si zadovážte kvalitnú kancelársku stoličku, ktorá je na viachodinové sedenie určená a zároveň vám nezničí chrbát. Nezabúdajte ani na oporu rúk a prispôsobiteľnosť stoličky. Vyskúšajte si ju priamo v predajni. Skvelý dizajn síce môže zapadnúť do vášho bytu, ale nie je zárukou pohodlného sedenia.

Správny stôl a doplnky

Pri výbere stola dobre zvážte koľko vecí na neho budete potrebovať umiestniť. Malý notebook sa vojde na malý stôl, ale keď k nemu chcete pridať aj tlačiareň, usporiadače na papiere, písacie potreby alebo kalendár, tak potrebujete o niečo väčší stôl.

Domáca pracovňa

Nezabúdajte ani na úložné priestory. Minimalistické stoly bez zásuviek sú síce estetické, ale určite potrebujete aj nejaký úložný priestor – nie je praktické umiestňovať všetko priamo na stôl. Ak už chcete minimalistický stôl, tak si môžete kúpiť nejaký oddelený pojazdný box so zásuvkami. Prípadne si nejaké veci môžete umiestniť niekde nad stôl do políc. Môžete tam zároveň umiestniť aj nejakú nástenku, kde budete mať svoje pracovné poznámky, alebo motivačné heslá a nápady. Myslite aj na osvetlenie – či už na nejakú lampu alebo priamo luster na strope.

Nezabúdajte na súkromie

Ak nemáte možnosť vytvoriť si pracovňu zo samostatnej izby, tak si môžete časť nejakej miestnosti prispôsobiť. Myslite však aj na to, že niekedy budete potrebovať súkromie a ticho na prácu, a tak bude najlepšie umiestnenie kancelárie niekde v spálni alebo obývačke. Záleží od vašich možností a preferencií. Pracovný priestor však čo najviac oddeľujte od bežného priestoru. Môžete skúsiť pridať aj nejakú zástenu, ktorá vás behom práce vie oddeliť od zvyšku domácnosti.

Tipy pre home office

Ak chcete byť pri sedení v domácej kancelárii maximálne produktívny, tak dodržujte také rituály ako keby ste v nej skutočne boli. Zabudnite na zapínanie počítača v pyžame, odbiehanie do chladničky každých 20 minút alebo na sledovanie youtube behom práce. Ráno sa prezlečte, nachystajte si raňajky a zabudnite na všetky vonkajšie vplyvy.

Vo svojom domácom pracovisku udržujte čistotu a priadok. Pravidelne vetrajte, aby ste mali dostatok kyslíku pre správnu činnosť mozgu. Pre zlepšenie nálady si môžete niekde na stôl alebo blízko neho umiestniť aj nejaký peknú rastlinu, ktorá vám skrášli pracovisko a zlepší náladu.