Kúzlenie v malom byte: úložné priestory môžu byť všade!

Metráže mestských bytov sa neustále zmenšujú, a preto je potrebné myslieť na to, ako efektívne využiť každý centimeter. Nesmieme zabúdať ani na úložný priestor, nech máme všetky naše veci kam uložiť. Ak sa práve do takého bytu sťahujete, pozrite sa, kam všade sa dajú ukladať veci.

Obývacia stena

Šuplíky pod posteľou

Využite úložného priestoru pod posteľou. Môžete si kúpiť otváracie postele, do ktorých svoje poklady jednoducho zatvoríte. Otváracie sú však väčšinou iba jednolôžkové postele – u manželských je preto potrebné využiť šuplíkové riešenie. Výhodou je, že k väčšine postelí sú šuplíky buď k dispozícii, alebo sa dajú dokúpiť vo farbe a dizajne postele, takže opticky nijako neprekážajú.

Šuplíky si rozdeľte na niekoľko menších priehradiek pomocou krabíc od topánok – môžete do nich umiestniť sezónne oblečenie, knihy, uteráky, obliečky. Vďaka tomu, že je priestor rozdelený, sa vám ľahko bude udržiavať poriadok a nestane sa vám, že budete musieť kvôli jednému kúsku vyskladať úplne všetko.

Posteľ so šuflíkom

Otváracie lavice a taburetky

Keď prídu hostia, tak jedna sedačka nestačí. Oplatí sa preto mať po ruke sedacie taburety, ktoré zaberú minimum miesta a zároveň majú dvojakú funkciu. Okrem toho, že sa na nich dá sedieť, ich môžete otvoriť a uložiť do nich nejaké veci.

Využiť ale môžete aj otváracích lavíc. Tie je možné umiestniť k jedálenskému stolu a vytvoriť tak kút na spoločné stolovanie a zároveň ďalšie priestory na odkladanie vecí. Hodia sa ale aj do predsiene, kde sa na nich môžete prezúvať alebo do nich umiestniť topánky. Lavice sú pevné, takže nemusíte mať obavy, že by ste uložené predmety zničili.

Lavica do predsiene

Skrine v zádverí

Ak máte vysoké stropy, využite ich a urobte si stenu zo skrine. Hore umiestnite sezónne veci, ku ktorým nemusíte chodiť často, preto horšia dostupnosť nevadí. Využívajte ale aj miesta v zádverí, ktoré nemusia byť nijako hlboké – aj plytká skriňa, ktorá zaberie časť steny, poskytuje dostatok úložného priestoru. Využijete toho nielen v predsieni, ale aj v izbách.

Nenápadné obývacie steny

Zabudnite na staré drevené obývacie steny, ktoré zaberajú veľa miesta opticky aj reálne. Trendy sú moderné steny v nenápadných farbách. Trebárs aj tie závesné – tým, že je vidieť podlaha, opticky zväčšujú. Pokiaľ si pohráte s farbami a urobíte ich o niečo tmavšie ako dominantnú farbu izby, budú nenápadné.