Moderná kúpeľňa: Ako ju zariadiť?

Aj kúpeľňa môže byť tým najmodernejším miestom v byte. Stačí ak využijete nové technológie a dizajnové princípy, ktoré premenia vašu kúpeľňu na krásnu modernú miestnosť.  Poďme sa teda pozrieť akých trendov sa držať pri výbere kúpeľňového nábytku, sprchového kútu, vane či umývadla. Najnovšie trendy pre kúpeľne sme spísali do 10 bodov, ktoré vám pomôžu pri návrhu vlastnej kúpeľne. Niekedy stačia aj maličkosti a vaša kúpeľňa bude pôsobiť naozaj moderne.

Moderná kúpeľňa - čierna

1. Dizajnové tvary

Nové tvary zaujmú na prvý pohľad. Hra s rôznymi druhmi materiálov, tvarov a štýlov je proste IN. Ich výber voľte tak, aby ste sa aj v kúpeľni cítili ako doma. Či už máte radi moderný, alebo vintage štýl, tak v kurze sú prírodné farby aj materiály, vrátane ich imitácií. Módne veľkoformátové dlažby a obklady pristanú aj netradične tvarovaným svietidlám a vybaveniu kúpeľne.

Moderná kúpeľňa s kruhovým zrkadlom

2. Imitácie dreva či kameňa

Rôzne variácie keramických obkladov a dlažieb korešpondujú s návratom k prírodným materiálom. Imitácia kameňa, dreva, kovu, mramoru aj betónu sú natoľko dôveryhodné, že ich voľným okom nerozoznáte. Presvedčia vzhľadom i vlastnosťami. Výrobcovia sa navyše predháňajú natoľko, že okrem rôznych designov a rozmerov ponúkajú napríklad v jednom balení odlišné odtiene a štruktúry, aké by ste našli len u pravého dreva alebo kameňa. A vzhľadom na to, že imitácia z keramiky odoláva vlhkému prostrediu, tak má aj veľkú budúcnosť. Podobne ako napríklad vodeodolné materiály s dekorom dreva pre kúpeľňový nábytok.

Moderné umývadlo - otvorené

3. Oblé retro tvary

Oblé tvary rozhodne nepatria len do minulosti, zaujmú totiž aj dnes. Honosnosť starých časov oživíte výbavou klasických tvarov z kvalitných materiálov. Tie najpoužívanejšie ak sú žula, mramor, kov a drevo dnes môže nahradiť imitácia. Zaujme aj solitérne umiestnená vaňa s podstavcom alebo na kovových nohách, rovnako aj skrinka s umývadlom na kamennom podklade. Aby toto historické vybavenie vyniklo, tak dodržujte pravidlo, že menej niekedy znamená viac a nezabúdajte, že poňatie v tomto retro štýle potrebuje dostatok priestoru a svetla.

Kúpeľňová skrinka s oblými tvarmi

4. Vtipné prepojenia

Vtipné spojenia môžu byť zábavné a účelné zároveň. Extravagancia neuškodí, keď si ju kúpite v podobe netradičných produktov. Ak však nemáte záujem o luxusnú vaňu s bočným podsvietením LED diódami, tak si doprajte aspoň vaňové alebo umývadlové batérie s farebným osvetlením. Vyskúšať môžete aj stropnú sprchovú hlavicu prepojenú so svetlom. Je len na vás ako odvážne v kúpeľni skombinujete farby, textúry a tvary.

Moderný sprchový kút - priehľadný

5. Futuristické vychytávky

Technologické vychytávky, užívateľské pohodlie a ľahká údržba. Vybavenie novej kúpeľne je investíciou do budúcnosti, pri ktorej sa oplatí držať krok s dobou. Pokrok, ktorý prináša pohodlie, sa nevyhýba ani zariaďovacím predmetom kúpeľne vrátane toalety. Moderné technológie prinášajú aj nové, presnejšie a lepšie tvarovateľné materiály, z ktorých sa napríklad u vaní a vaničiek teší obľube hlavne modifikovaný akrylát alebo liaty mramor. Okrem toho, že vynikajú odolnosťou proti opotrebeniu povrchu, tak majú tiež skvelé tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti. Pri výbere vybavenia stavte rozhodne aj na ergonometriu a ľahkú údržbu, ktorú zo všetkého najviac oceníte pri WC misách, pisoároch alebo komfortných bidetoch. Pri výbere vás možno zaujme aj spôsob inštalácie, splachovanie a ovládanie takýchto technologických noviniek.

Moderný záchod

6. Inovácie v kúpelniach

Najmodernejšia technológia pristane aj klasickým materiálom. Spojenie tradičných materiálov a hi-tech vymožeností je veľkým trendom. Komfort prinášajú predovšetkým plne elektronicky riadené systémy. Pretože ide väčšinou o nenápadné alebo aj úplne skryté produkty, ktoré oceníte až pri ich používaní. Ponúkajú ekologicky úsporné služby, starajú sa o vaše bezpečie a pohodlie. Systémy sú už natoľko prepracované, že za vás postrážia napr. aj výšku hladiny vody a teplotu vody vo vani. K obľúbeným vynálezom z oblasti hygieny patrí hlavne bezdotykové splachovanie toaliet i pisoárov. Kúpeľňové batérie a sprchové hlavice s chytrými mechanizmami šetria vodu bez toho, aby ste pocítili akýkoľvek rozdiel od bežnej sprchy.

Moderné umývadlo

7. Priehľadné sklo

Sklo presvetlí a odľahčí každý priestor a navyše pridá výrazne na elegancii. Keď bude tvrdené, tak bude aj stopercentne bezpečné. Transparentnosť je vlastnosť skla, ktorú určite oceníte. V malej miestnosti sa vďaka nej sklenené priečky a skrinky stanú takmer neviditeľnými. Zo skla, ktoré odoláva vlhkosti a ľahko sa udržuje, dnes môžete mať kompletný kúpeľňový nábytok a doplnky, ale aj umývadlo a vane.

Moderná sklenená vaňa

8. Štruktúra materiálov

Pri štruktúre sa kladie dôraz na jemné detaily a vzory, ktoré vychádzajú zo štruktúry samotného materiálu. Obklad s premyslenou skladbou textúry väčšinou nenudí. Jednotvárnosť plochy v rovnakom farebnom tóne oživíte striedaním štruktúry povrchov rôznych materiálov. Keď vám aj toto bude málo, tak pridajte napr. netradične komponovaný raster škár. Obklad môžete samozrejme zvýrazniť vzormi, listelou alebo aj mozaikou.

Obklad v modernej kúpeľni

9. Sprchový kút

Svoje miesto nájde nielen v malej, ale aj vo veľkej kúpeľni. Prispôsobivosť je jeho veľké plus. Keď sa navyše rozhodnete pre voľné riešenie alebo modulárny set zo sklenených stien a vzpier walk-in, tak ho môžete mať priamo na mieru s vaničkou alebo bez nej. K jeho zázračnej neviditeľnosti napomôže napríklad aj sprchová hlavica skrytá v stropnom podhľade.

Moderný rohový sprchový kút

10. Dlažby a obklady

V súčasnosti je môžete vyberať z nepreberného množstva štýlov, vzorov a farieb. Priestor sa otvoril nielen dizajnu inšpirovanému prírodou, ale aj retro štýlom. Módne sú jednoduché riešenia, tlmená farebnosť a digitálna tlač, ktorá na keramiku prenesie aj zložitý dekor. Popri imitácii dreva a kameňa sú aj kvety také presvedčivé, že s nimi kúpeľňa rozkvitne a farbou ju prežiari aj keramický patchwork alebo vzory textilných tapiet. Prírodný kameň a drevo neustupujú zo scény aj keď ich nahrádza keramika. Výhoda je aj to, že sa v modelových radoch vyrábajú rôzne veľkosti dlaždíc vrátane dekoračných líšt.

Moderný obklad do kúpeľne