Umývadlá do kúpeľne

Umývadlo neodmysliteľne patrí do každej kúpeľne. Používame ho niekoľkokrát denne. Stalo sa pre nás tak bežnou súčasťou života, a tak sa už ani veľmi nezamýšľame nad jeho vzhľadom. Avšak keď práve zariaďujete novú kúpeľňu, tak by ste mali vedieť, aké umývadlá dnešný trh ponúka a aké možnosti pri výbere umývadla do kúpeľne máte. Nezabúdajte ani na to, že umývadlo by malo spĺňať funkčné, ale aj estetické parametre.

Moderné umývadlo

Umývadlá sa delia na niekoľko typov. Aby ste si mohli správne vybrať, tak je dobré jednotlivé typy umývadiel poznať:

  • Závesné umývadlá
  • Zapustené umývadlá
  • Asymetrické umývadlá
  • Dvojité umývadlá – dvojumývadlá
  • Umývadlové misy

Závesné umývadlá

Najznámejšie sú klasické závesné umývadlá so zadnou odkladacou plochou ako ich poznáme z mnohých kúpeľní alebo WC. Ich výhodou je veľká rozmerová variabilita. Ponúkajú sa v niekoľkých rozmeroch od malých umývadielok (30-40 cm) určených na toalety až po veľké umývadla (40-65 cm). Vybrať si môžete klasické polkruhové, ale aj hranaté. K týmto umývadlám môžete prikúpiť kryt alebo stĺp a schovať tak nevzhľadný plastový sifón. Výhodou závesných umývadiel je nižšia cena.

Asymetrické umývadlá

Veľmi obľúbené sú asymetrické kúpeľňové umývadlá. Používajú sa do priestorov, kde sú atypické rozmery a s bežným závesným umývadlom by ste tu preto nepochodili. U týchto umývadiel si môžete vybrať, či chcete odkladaciu plôšku z ľavej alebo pravej strany, čo môže v malej kúpeľni ušetriť veľa miesta.

Zapustené umývadlá

V moderných kúpeľniach sa dnes sa už pomerne často zvyknú používať tzv. zapustené umývadlá, a to buď zdola alebo zhora. Väčšinou sa zapúšťa do vopred pripravenej dosky alebo iného vhodného vodeodolného podkladu. Pri variante zapustenej zhora vám zaoblený okraj umývadla vyčnievajúci nad okraj dosky môže sťažiť upratovanie. Pri umývadle zapustenom zdola vám tieto starosti odpadajú. Vždy ale musíme počítať s tým, že predsunutá doska, v ktorej je umývadlo zapustené, vám bude čiastočne brániť v prístupe k umývadlu.

Umývadlové misy

Ďalšou kapitolou sú kúpeľňové umývadlové misy. Tie sa najviac podobajú na lavóry, ktoré sa používali v minulosti namiesto umývadiel. Dnes sú samozrejme v novom kabáte a s podstatne vyšším užívateľským komfortom. Ponúkajú prakticky rovnaký komfort ako akékoľvek moderné umývadlá. Misy môžete postaviť na akýkoľvek vode odolný povrch. Tieto misy potom tesne doľahnú na pripravený podklad, a tým je zabezpečená aj ich stabilita. Umývadlové misy sa vyrába v rôznych tvaroch – guľaté, oválne, hranaté, s alebo bez odkladacej plôšky. K týmto typom umývadiel sa potom najlepšie hodia vysoké vodovodné batérie alebo nástenné batérie.

Dvojité umývadlá

Samostatnou kapitolou sú potom dvojumývadla. V prípade, že vám to dovoľujú rozmery vašej kúpeľne a peňaženky, tak si ho určite kúpte. Viacčlenné rodiny dvojumývadlo iste ocenia a tlačenica o poradie v kúpeľni tak skončí. Zároveň získate aj elegantný predmet do vašej kúpeľne. Široké dvojité umývadloby malo mať minimálne 150 cm, aby ste skutočne mohli používať obe umývadlá bez obmedzenia a strkania.

V našom zozname nesmieme zabudnúť na nábytkové umývadlá. V podstate ku všetkým uvedeným typom sa vyrába kúpeľňový nábytok. Pamätajte ale na to, že je lepšie kúpiť umývadlo už priamo s nábytkom. Pri výrobe umývadiel vznikajú malé rozmerové odchýlky a mohlo by sa tak stať, že dokupovaná skrinka nebude presne “sedieť” na vaše umývadlo.