Závesy, ktoré skrášlia interiér

Nie ste práve veľký fanúšik roliet a máte radšej závesy? Nečudujeme sa vám. Závesy na rozdiel od roliet slúžia aj ako jednoduchý interiérový doplnok. Dokážu izbu zútulniť a ak zvolíte tú správnu farebnú kombináciu, tak krásne doladia celú miestnosť. Výber závesov samozrejme záleží na štýle a farebnej palete celej miestnosti.

Moderné závesy

Skúste prúžky!

Pruhované závesy s horizontálnymi pruhmi miestnosť opticky zväčšia. Záleží však na farebnej kombinácii, ktorá je v tomto prípade veľmi dôležitá. Rozhodne vám neodporúčame vyberať tmavé farby do malej miestnosti. Takéto závesy sa dajú použiť maximálne vo veľkých izbách, kde je veľa prirodzeného svetla. Do menších priestorov sa hodia svetlejšie farby ako je napríklad biela, béžová, a pod.

Ako vyberať farbu závesov?

U pruhovaných závesov ide predovšetkým o kontrast. Vždy sa kombinuje tmavá farba so svetlou. Nutne však nemusí ísť o čiernobielu kombináciu. V tomto prípade sa nebojte experimentovať. Ak máte v obývačke svetlý krémový nábytok, tak dokúpte doplnky ako sú lampičky, vankúše a deky v čiernej či tmavo modrej a závesy potom použite čierno (tmavo modro) – krémové.

Ak máte v byte, či dome nízke stropy, určite vám pomôžu vertikálne pruhy. Pri výbere farieb platia prakticky rovnaké pravidlá ako pri horizontálnych pruhoch. Jediný rozdiel je v tom, že v tomto prípade by ste nemali kombinovať viac ako dve farby.

Farby podľa miestnosti

Samozrejme nie každý odtieň sa hodí do všetkých miestností. Ťažko si dokážeme predstaviť krikľavo zelenú farbu v obývačke. Takáto farba sa hodí skôr do kúpeľne. Ak máte vaňu so závesom, tak skúste využiť horizontálne prúžky aj tu. Vaša kúpeľňa potom bude vyzerať oveľa elegantnejšie.

Do obývacej izby, spálne, haly, a pod. vyberajte skôr pokojné, studené, či teplé farby. Inšpiráciu môžete načerpať aj z obrázkov v tomto článku.