Sedacie súpravy podľa aktuálnych trendov

Sedacie súpravy tvoria jadro väčšiny obývačiek a do značnej miery určujú celkový dojem z miestnosti. Obývačka bez sedačky vyzerá príliš prázdno. Našťastie nám súčasná doba ponúka mnoho modelov sedacích súprav rôznych veľkostí a tvarov, a tak si tú svoju dokáže vybrať takmer každý. Rozmanitosť však môže pôsobiť aj nerozhodným dojmom a možnosti sa môžu zdať nekonečné. Ušetrite teda svoj čas aj financie a využite nasledujúce rady na tvorbu vlastných požiadaviek, skôr ako sa rozhodnete nakupovať.

Rozkladacia rohová sedačka - moderná

V prípade sedačky sa snažte o maximálne zladenie vašich potrieb a očakávaní. Potreby predurčujú jej veľkosť, tvar a umiestnenie. Očakávania už vychádzajú skôr z vášho osobného vkusu, čo sa dizajnu, farby a materiálu týka. Sedaciu súpravu vyberajte s ohľadom na veľkosť miestnosti, v ktorej bude umiestnená. Rozmyslite si dobre, aký vzhľad a materiál vám bude najlepšie vyhovovať, pričom v prípade materiálu berte do úvahy jeho ľahkú údržbu. Výber farby prispôsobte celkovej farebnej kompozícii izby. Zamerajte sa hlavne na jej zladenie s farbami podlahy, kobercov a záclon.

Ako vybrať veľkosť a tvar sedacej súpravy?

V izbe vyberte miesto, na ktorom hodláte sedaciu súpravu umiestniť a všetko zmerajte, pričom miery si zaznamenajte, nech potom pri nákupe viete akú veľkosť sedacej súpravy si môžete dovoliť. Praktické je pri posudzovaní veľkosti sedacej súpravy vziať do úvahy aj veľkosť vstupných dverí – vyhnete sa tak situácii kedy nebude jednoducho možné vybranú sedaciu súpravu do bytu či domu dostať. Veľkosť sedacej súpravy voľte primerane k danej miestnosti. Vyvarujte sa príliš veľkým sedacím súpravám, pri ktorých sa bude izba zdať preplnená a naopak malých, pri ktorých bude obývačka vyvolávať dojem prázdnoty.

Nezabúdajte, že práve sedacia súprava bude väčšinou tvoriť najvýraznejší prvok vašej obývačky. Pre veľké miestnosti sa vhodné kruhové či sedacie súpravy 3 + 1 + 1 (teda hlavný trojmiestnu sedačku a dve kreslá), to v prípadoch, keď chcete, aby sedacia súprava bola ohniskovým bodom izby. Rohové sedacie súpravy voľte v takom prípade, keď funkciu ohniskového bodu miestnosti bude plniť niečo iné (napríklad konferenčný stolík) a vy napriek tomu chcete svojim hosťom dopriať dostatok pohodlia a priestoru. Pri menších miestnostiach dávajte prednosť menším, celistvým sedačkám, u ktorých ale dbajte na nevšednosť farieb a nápaditý dizajn, ktoré rozžiari celú miestnosť a upúta pozornosť každého návštevníka.

Sedacie súpravy z pohľadu materiálu

Estetika je u materiálu síce dôležitá, ale odporúča sa tu klásť skôr dôraz na funkčnosť. Vyberať môžete najmä medzi koženými a klasickými látkovými materiálmi, pričom u každého nájdete silné aj slabšie stránky. Kožené sedacie súpravy, najmä tie v tmavom prevedení pôsobia jednoducho, štýlovo a elegantne, zatiaľ čo látkové sedačky vytvárajú dojem útulnosti a pohodlia.

V otázke funkčnosti majú látkové sedacie súpravy niekoľko výhod. V prvom rade sa látkové sedačky môžu pochváliť dobrou priedušnosťou materiálu, ktorá bráni vzniku nepohodlia aj pri dlhom sedení. Druhou veľkou výhodou je ich ľahké čistenie. Jednoducho môžete stiahnuť povlak a po vyčistení ho vrátiť späť. Pri textilných sedacích súpravách sa teda ľahko zachováva sviežosť. Kožené sedacie súpravy sa môžu oproti látkovým pýšiť najmä dlhšou životnosťou, lebo kožený povrch podlieha opotrebovaniu v podstatne menšej miere. Rovnako údržba je silnou stránkou koženej sedačky, pretože na väčšinu znečistenia si vystačíte len s vlhkou handričkou.