Sedacie súpravy sú na viac rokov – na čo myslieť pri ich výbere?

Sedačka do obývacej izby sa nezvykne kupovať na pár dní či mesiacov. Ide o investíciu, s ktorou budete bývať prinajlepšom niekoľko rokov. Výber sedacej súpravy by ste preto rozhodne nemali podceniť. Na čo všetko treba pri nákupe myslieť? Aký poťah či farbu sedacej súpravy vybrať, aby ste v budúcnosti neľutovali?

Sedacia súprava

Látkový či kožený poťah?

Odpoveď na túto otázku sa skrýva výlučne vo vašom vkuse a preferenciách. Ak uprednostňujete látkový poťah, u predajcu si overte, či je umývateľný vodou. Väčšinu škvŕn by ste tak dokázali aj z látkovej sedačky odstrániť len s pomocou handričky a vody. Vo výhodách látky nájdete nižšiu cenu a väčšie farebné možnosti. Na tú opačnú stranu sa zase pridá fakt, že pachy v sebe držia práve látkove sedacie súpravy.

Ak máte záujem o elegantnejšie a luxusnejšie prevedenie ako je látka, vtedy je na mieste uvažovať o koži. Po finančnej stránke vás síce vyjde viac, no ak je kvalitná, vydrží omnoho dlhšie ako jej látková kolegyňa.

Vybrať farbu je celá veda

Pri výbere farby by ste mali premýšľať v dlhodobom horizonte. Ak vás baví pravidelne meniť vzhľad vašej obývačky, určite nechoďte do žiarivých alebo výstredných farieb. Riešením je zvoliť si neutrálny odtieň, ktorý môžete neskôr skombinovať s rôznymi štýlmi a dekoračnými prvkami. Myslite však aj na to, že na svetlých farbách je oveľa viac vidieť prípadnú špinu. Ak máte doma malé deti alebo domácich miláčikov, siahnite radšej po tmavších odtieňoch či vzoroch, ktoré sú k škvrnám benevolentnejšie.

Na aký účel potrebujete sedacie súpravy?

Chcete používať sedačku aj na občasné prespanie? Potrebujete úložný priestor navyše? Áno, aj nad týmito otázkami by ste sa pred kúpou sedacej súpravy mali zamyslieť. Rozkladacou sedačkou získate cenný úložný priestor a zároveň ju môžete použiť aj na prespanie nečakanej návštevy. Hodí sa najmä do menších bytov, v ktorých sa zíde každý voľný kúsok.

Foto: Bigstockphoto