Pohovky do obývačky: Ako si vybrať?

Najobľúbenejším nábytkom v každej obývačke je sedacia súprava alebo pohovka. Kvalitná pohovka vám ponúkne pohodlie a dodá štýl celej vašej obývacej izbe. Ako si však vybrať kvalitnú pohovku? Aký materiál, prevedenie a vzhľad si zvoliť? S tým všetkým vám poradíme v tomto článku.

Biela rozkladacia sedačka z kože

Veľkosť pohovky a jej prevedenie

Pohovka je rozmerným kusom nábytku a jej výber si treba dobre premyslieť. Hlavne to kde bude umiestnená (roh miestnosti; orientácia voči stredu miestnosti, dverám, prípadne oknám a pod.). S ohľadom na to by ste mali vyberať jej rozmery a priestorové prevedenie. Príliš veľká pohovka môže sťažiť pohyb po miestnosti, ubrať jej na vzdušnosti a zmeniť celkový dojem z izby. Zároveň môžete mať problémy aj s jej sťahovaním.

Najčastejšie bývajú pohovky dvoj alebo trojmiestne. Alternatívou môže byť tiež použitie niekoľkých menších sedačiek alebo kombinácia s kreslom. Ľahko tak v obývacej izbe ohraničíte sedaciu časť. Zároveň sa jedná o praktické riešenie aj pre prípad návštev – namiesto aby ste sedeli v rade, sadnete si naproti a lepšie na seba uvidíte. Podobne poslúži aj rohová sedacia súprava. Ak na pohovke chcete aj spať, určite sa poobzerajte po rozkladacej sedačke. Veľmi praktický je aj úložný priestor, do ktorého môžete uskladniť lôžkoviny.

Materiály pohoviek

Najčastejšie bývajú pohovky potiahnuté kožou, ekokožou, alebo textilom.

  • Koža
    Dodáva vašej pohovke na elegancii a ľahko sa z nej odstraňujú najrôznejšie nečistoty. Koži ale neprospieva teplo, sedačka by teda nemala stáť blízko kúrenia.
  • Ekokoža
    Synteticky vyrábaná napodobenina kože. Má kratšiu životnosť, je ale výrazne lacnejšia a navyše dostupná v širokej škále farebných prevedení.
  • Textília
    Je náročnejšia na údržbu. Riešením sú pohovky s vymeniteľným poťahom, ktorý môžete v prípade potreby vyprať, alebo dokonca vymeniť za nový. Dnes už však existujú aj sedačky so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá zvyšuje odolnosť textílií proti poliatiu a znečisteniu.

Kde si kúpiť sedačku?

V dnešnej dobe samozrejme môžete využiť veľké obchodné centrá ako Kika, Ikea, Jysk, Decodom či Mobelix, ale veľmi dobre sa dá nakúpiť aj v internetových obchodoch. Kvalitné a lacné sedačky vám dovezie domov napr. eshop MerkuryMarket.sk, ktorý ponúka najväčší výber sedačiek na slovenskom internete. Tvar sedačky a materiál si môžete jednoducho vybrať v menu a ušetríte tak čas prezeraním hromady sedačiek, ktoré by sa vám do obývačky nehodili.