Moderné koberce do bytu

Koberce sa v minulosti používali všade. Ich popularita však bola ohrozená v čase, keď začali vznikať ďalšie podlahové krytiny ako plávajúce podlahy a začali koberce nahrádzať. No aj cez vývoj nových podlahovín si koberce udržali svoju obľúbenosť a pozíciu na trhu. Dnes sa však koberce vyvíjajú rovnako ako iné podlahové krytiny. Používajú sa stále novšie materiály, ktoré zdokonaľujú ich vlastnosti. Aj cez vývoj však zostávajú požiadavky na koberce stále rovnaké – je nutné, aby poskytli dostatočný komfort a navodili v interiéri útulnú atmosféru.

Červený kusový koberec

Prednosti kobercov

Koberce sú stále obľúbené, pretože v každom interiéri plnia hneď niekoľko funkcií. Predovšetkým pohlcujú všetok prach a nečistoty na rozdiel od iných podlahových krytín. Tie sa potom jednoducho povysávajú. Koberce sú ďalej pružné, tlmia hluk pri chôdzi a dokážu zlepšiť akustiku v miestnostiach. V neposlednom rade koberce disponujú tiež estetickou funkciou – navodia v každom bývaní príjemnú atmosféru a komfort.

Výber materiálu

Pri výbere koberca sa stretnete s prírodnými a syntetickými materiálmi, ktoré sa od seba odlišujú svojimi vlastnosťami. Niektoré koberce sú vyrobené kombináciou prírodných a umelých vlákien, vďaka čomu vzniká odolný a pružný koberec, ktorý preberá všetky vlastnosti z oboch materiálov.

Prírodné koberce

Prírodné koberce sú vyrobené čisto z prírodných materiálov – konkrétne z vlny, bavlny alebo hodvábu, ktoré sa používali už v dávnych dobách. Najluxusnejším materiálom stále zostáva vlna, ktorá je však málo odolná proti mechanickému zaťaženiu, špine, rôznych škvrnám a vyžaduje pomerne vysokú investíciu na rozdiel od syntetických materiálov. Na trhu sa však často stretnete s modernými kobercami, u ktorých sa vlna kombinuje práve s umelými vláknami. Postupom času sa medzi prírodné materiály zaradil tiež kokos, bambus či rôzne trávy.

Syntetické koberce

Na výrobu syntetických kobercov sa začali používať umelo vytvorené materiály, ktoré zlepšujú pôvodné parametre prírodných vlákien. Medzi najbežnejšie využívané syntetické materiály sa radí polyamid, polyester, polypropylén či polyakryl. Vďaka použitým materiálom môžete koberce zaobstarať za pomerne nízku obstarávaciu cenu. Medzi ich výhody patrí pomerne vysoká odolnosť, tvarová stálosť, antistatické vlastnosti a dobrá manipulovateľnosť. Na úkor ich nízkej ceny majú oproti prírodným kobercom kratšiu výdrž.

Celoplošný alebo kusový koberec?

Do bytu či domu si môžete vybrať z dvoch druhov kobercov – celoplošného alebo kusového. Ak chcete, aby bol koberec hlavnou podlahovou krytinou, tak vyberajte medzi celoplošnými druhmi. Pri ich výbere dbajte na stupeň zaťaženia a pomer vlákien k výške vlasu. Na základe týchto informácií totiž môžete predpovedať prípadnú životnosť koberca. Kusové koberce slúžia skôr ako doplnok napríklad k plávajúcej podlahe.

Kúpa koberca

Pred kúpou koberca si urobte jasno v tom kam ho budete chcieť položiť, na čo bude slúžiť a čo od neho očakávate. Pri výbere koberca by ste mali zohľadniť jeho materiál, techniku ​​výroby a ďalšie podstatné vlastnosti. V prípade, že si neviete s výberom rady, tak sa nebojte poradiť s odborníkom, ktorý vám poskytne potrebné informácie a odporučí vám aký koberec by ste mali vybrať do jednotlivých miestností.