Detské postieľky

Ak hľadáte detskú postieľku, kde by vaše dieťa mohlo kľudne a pohodlne spať, tak ste na správnom mieste. Na našej stránke totiž nájdete veľký výber detských postieľok pre bábätká. Pri výbere detskej postieľky záleží predovšetkým na tom akú postieľku hľadáte. Čo ju potrebujete na každodenné používanie, na cestovanie alebo na občasné návštevy u starých rodičov. Zároveň musíte myslieť na to, že dieťa strávi v postieľke väčšinu svojho času, a tak by ste jeho výberu mali venovať obzvlášť veľkú pozornosť. Zároveň by sa detská postieľka mala hodiť do izby, mala by byť bezpečná a hlavne by sa v nej vaše dieťa malo cítiť dobre.

Moderna detska drevena postielka

Pri výbere dnes už veľmi rozhodujú aj rôzne dizajnové variácie. Každý chce totiž nejako vyniknúť, prípadne si uľahčiť život rôznymi vylepšeniami postieľky ako je prebaľovací pult alebo prídavné zásuvky, kde sa dajú uložiť rôzne užitočné veci pre bábätko.

Typov detských postieľok je samozrejme veľa a vybrať si môžete rôzne košíky na kolieskach, kolísky, závesné vaky až po klasické postieľky, ktoré porastú s vašim dieťaťom.

Klasické detské postieľky

Kvalitná detská postieľka môže byť buď kovová alebo drevená. Pričom drevené detské postieľky sa vyrábajú predovšetkým z bukového alebo dubového dreva, ktoré je tvrdé ale zároveň odolné. Postieľky samozrejme môžu byť aj z iného dreva, napr. borovicového alebo smrekového, ale tieto dreviny sú mäkšie. Pri výbere nezabudnite sledovať nosnosť postieľky, tá je síce dnes u väčšiny postieľok dostatočná, ale určite si ju skontrolujte.

Drevena postielka s prebalovacim pultom

Detské postieľky mávajú polohovateľný rošt alebo pevnú dosku. Výhodou roštu je samozrejme lepšie vetranie matracu a polohovateľnosť. Takže s rastúcim vekom dieťaťa môžete posúvať postieľku do nižšej polohy, aby vám z nej dieťa nevypadlo. Postieľky majú obvykle 2-3 polohy pričom sa doporučuje meniť polohu už v dobe keď si dieťa vie samo sadnúť.

Niektoré postieľky majú ešte aj kolieska, ktoré umožňujú ľahšie prenášanie detskej postieľky v rámci bytu. Postieľku tak môžete ľahko presunúť napríklad zo spálne do kuchyne.

Sťahovacie alebo vyberacie priečky do postieľky?

Postieľky môžu mať sťahovacie bočnice alebo vyberacie priečky, pričom sťahovacie priečky sú vhodnejšie pre menšie alebo tehotné mamičky, ktoré by mohli mať s vyberacími priečkami problém. Pri výbere postieľky samozrejme dbajte na to, aby jednotlivé priečky boli od seba vzdialené aspoň 7cm, aby cez nich dieťa nemohlo vypadnúť.

Rozmery detskej postieľky

Najčastejší rozmer detskej postieľky je 120×60 cm, ktorý úplne postačuje do 2-3 rokov dieťaťa. Dá sa samozrejme kúpiť aj väčší rozmer 140×70, ale ten je pre bábätko zbytočne veľký. Výhodou väčších rozmerov však môže byť fakt, že sa postieľky dajú prestavať na detskú posteľ a tak môžu slúžiť aj dlhšie ako 3 roky. Na trhu samozrejme existujú aj postieľky v rôznych netypických tvaroch, ale tam môžete naraziť na problém s matracom, a preto ich kúpu dôkladne zvážte.

Matrace do detskej postieľky

Matrac je pri detských postieľkach veľmi dôležitá vec. Na trhu existuje viacero druhov matracov, medzi ktorými si môžeme vybrať. Najčastejšie sa predávajú klasické molitanové matrace, ktoré sú pomerne jednoduché na údržbu. Dajú sa v pohode vyprať, keď sú tenšie alebo aspoň prepláchnuť. K ďalším obľúbeným typom matracov patria matrace s kokosového vlákna, penové, pružinové alebo kombinované matrace. Ich nevýhodou je však horšia údržba, ale naopak výhodou je napr. pri kokosových matracoch lepšie prúdenie vzduchu behom spánku a lepšie zabránenie tvorbe baktérií. Ak má matrac snímateľný poťah, tak sa dá dobre ochrániť proti pocikaniu gumovou alebo igelitovou podložkou, alebo prestieradlom s ochranou vrstvou. Matrac do detskej postieľky pre najmenšie deti by mal byť pevný a tvrdý. 

Detska postielka s mantinelmi

Poťahy a obliečky do postieľky

Matrace do detských postieľok môžu mať rôzne druhy poťahov, pričom väčšinou sa dajú poťahy, dať dole a vyprať. Dôležité sú taktiež obliečky, perinka alebo vankúš. Podstatné je aby boli obliečky z kvalitného materiálu (napr. bavlna) a odolné voči častému praniu. Radšej si zakúpte viacero obliečok, lebo aj tak ich budete asi často prať.

Mantinely do postieľky

Mantinely slúžia na zútulnenie postieľky a hlavne zabraňujú tomu, aby sa dieťa pri pohybe nebuchlo o priečku. Ich výhoda spočíva aj v tom, že zabraňujú prievanu. Často ako súčasť mantinelov môžete naraziť na rôzne kapsy, do ktorých môžete ukladať veci pre bábätko, aby ste ich mali stále po ruke.

Cestovné postieľky

Porenosné alebo cestovné postieľky sú špeciálny typ detských postieľok, s ktorými sa veľmi ľahko manipuluje a teda sú určené prevažne na cestovanie s bábätkom. Sú vhodné hlavne pri dlhých cestách a výletoch, prípadne pri dovolenkách alebo aj na krátku návštevu príbuzných. Podobne ako klasické postieľky sa cestovné postieľky vyrábajú z dreva alebo plastu. Najčastejšie je detská cestovná postieľka vyrobená z plastu, alebo s kombinácie kovu a plastu, aby bola ľahká a dala sa jednoducho zložiť a preniesť.

Moderna cestovna postielka

Bočnice cestovnej postieľky sa vyrábajú vo svetlých a tmavších variantoch, pričom doporučujeme hlavne tmavšie varianty, ktoré sa tak viditeľne nešpinia a hlavne je cez nich lepšie vidieť. Častou výbavou cestovných postieľok je aj rôzne príslušenstvo ako prebaľovací pult, strieška a sieťka proti hmyzu. Pri výbere detskej postieľky na prenášanie dbajte hlavne na stabilitu a bezpečnosť postieľky a v prípade častého prenášania samozrejme aj na váhu detskej postieľky.

Doplnky k detských postieľkam

Najobľúbenejším doplnkom je kapsa na hračky, alebo rôznu kozmetiku a iné drobnosti pre dieťa. Ďalšou vynikajúcou vecou, ktorá sa zíde je závesný zásobník na plienky, ktorý ušetrí čas pri prebaľovaní bábätka. Detské postieľky majú často hore aj závesné kolotoče s rôznymi hračkami, ktoré vydávajú rôzne melódie. Tieto hračky sú vhodné aj pre rozvoj pohybových a zmyslov, obrazotvornosti a jemnej motoriky dieťaťa, a tak by určite nemali chýbať ani v postieľke pre vaše dieťa.

Cena detských postieľok – ako ušetriť?

Ceny postieľok sa pohybujú od 30 eur vyššie, pričom najdrahšie moderné detské postieľky môžu stáť až 1500 eur. Lacné a celkovo najlacnejšie detské postieľky nájdete v rôznych bazároch, napríklad v bazári bazoš. Dobré ceny postieľok pre deti sú samozrejme aj v rôznych internetových obchodoch. Dnes dokonca existujú aj služby, kde si môžete postieľku prenajať a ušetriť nejaké peniaze a pritom mať veľmi kvalitnú detskú postieľku.