Dolaďte deťom izbu. Neslúži len na učenie, ale aj na hry plné fantázie

Vybavenie detskej izby je behom na skutočne dlhú trať. A rodičom ho trošku komplikuje fakt, že čím viac potomok dospieva, tým viac sa budú ich názory na zariadenie izby postupne rozchádzať. Nakoniec však ako rodič dospejete do bodu, kedy si dieťa svoje kráľovstvo aj tak zariadi podľa seba vy s tým nič neurobíte. Možno akurát okomentujete. Preto si vychutnajte chvíle, kedy vám do zariadenia izbičky nikto príliš nehovorí a vybavte ju tak, ako najlepšie viete.

Detská izba Tereza

Dodržiavajte pritom ale niektoré dôležité zásady a vždy myslite na záujmy dieťaťa a jeho obľúbené činnosti, farby alebo rozprávkových hrdinov. Dobre zariadená detská izba totiž neplní len funkciu pracovnú a odpočinkovú, ale bude rozvíjať aj kreativitu a zmysel pre poriadok.

Vkus dieťaťa sa s vekom mení

Je jasné, že do detskej izby patria veselé farby a hravé motívy. Pretože dieťa rastie a časom sa mení aj jeho vkus, mala by izba umožniť jednoduchú zmenu. Steny namaľujte skôr na bielo alebo zvoľte inú neutrálnu farbu a miestnosť oživte farebnými doplnkami. Steny aj nábytok rozjasníte nálepkami, ktoré sa dajú jednoducho prelepovať z miesta na miesto alebo vymeniť za iné. Kreativitu podporia nálepky s povrchom, na ktorý sa dá písať a kresliť fixkami alebo kriedami.

Detský nábytok nekupujete navždy, aj keď niektoré kúsky môžu s dieťaťom vyrásť. Príkladom môže byť rastúca stolička, posteľ alebo stôl. Preto opäť zvoľte radšej neutrálne farby a tvary. Posteľ v tvare auta syna síce nadchne, ale za dva-tri roky ho omrzí a vy budete zháňať niekoho, kto ju bude chcieť kúpiť. A k tomu ešte vyberať novú.

Kvalitný rastúci nábytok môže sprevádzať vaše dieťa až do študentských rokov

Detský písací stôl by mal byť predovšetkým výškovo nastaviteľný, aby sa prispôsobil postave školáka. Pracovná plocha musí mať dostatočnú veľkosť a ak dieťa rado maľuje a tvorí, hodí sa mu sklopná doska. Ak je to možné, kúpte zvlášť stôl na prácu s počítačom.

K stolu je potrebná kvalitná, najlepšie rastúca stolička. Dá sa u nej nastaviť výška aj hĺbka sedu a keď zvolíte dobrú nosnosť, vydrži až do študentských rokov. Dôležité je, aby bola stolička ergonomická – aby sa čo najviac prvkov dalo prispôsobiť postave sediaceho. Dobrá detská stolička by pri dlhšom sedení mala tiež umožniť občasné pohybovanie telom a končatinami.

Hodí sa aj rastúca posteľ, pretože normálne lôžko má na dĺžku zhruba dva metre a ak by vaše dieťa vyrástlo na nejakých 190 cm, posteľ by mu bola malá a museli by ste kupovať novú. Ak riešite problém malej izby, pomôže vám poschodová alebo zvýšená posteľ. Dieťa bude nadšené, preto bude mať kde loziť a pod lôžkom si bude môcť vytvoriť skrýšu na hranie.

Úložných priestorov nikdy nie je dosť

Dostatok ľahko dostupných úložných priestorov vám pomôže naučiť dieťa mať zmysel pre poriadok. Ak dosiahne všade, nebude vás musieť volať zakaždým, keď bude chcieť vziať nejakú hračku z police, alebo ju naopak vrátiť na miesto. Zvoľte teda dostatočné množstvo políc a komôd so zásuvkami.

Pre detskú izbu je dôležitý hlavne priestor na hranie – najlepšie uprostred miestnosti. Vymedziť ho môžete nejakým veselým kobercom. Keď bude dieťa unavené, môže si odpočinúť na detskej pohovke. Tá je väčšinou z ľahkej, mäkkej, ale dostatočne pevnej peny, takže sa dá ľahko presúvať.

Pohovku nahradí aj sedací vak alebo vankúš. V ponuke obchodov nájdete množstvo veľkostí, farieb aj tvarov. Dieťa na ňom môže pohodlne sedieť, ležať, môže sa po ňom váľať a všemožne ho zapojiť do svojich hier. Detské pohovky aj vaky majú povrch, ktorý sa ľahko čistí, takže sa nemusíte báť ani zložitej údržby.

Prajeme vám, aby ste mali pri zariaďovaní izby pre svojho potomka vždy šťastnú ruku a aby ste sa s ním na podobe jeho výsostného územia čo najviac zhodli. :)

5/5