Ako zariadiť detskú izbu?

Plánujete zariaďovať detskú izbu pre Vaše dieťa? Alebo ste sa rozhodli, že svojim ratolestiam izbu vylepšíte, zrenovujete či upravíte? Prípadne sa sťahujete a chcete do nového domu zaobstarať úplne nový nábytok a nové doplnky? Potom je tento článok priamo pre vás, pretože vám poradí ako zariadiť detskú izbu, aby sa v nej dalo dobre hrať, leňošiť, učiť sa a dospievať.  Ako teda dokonale zariadiť detskú izbu tak, aby vyhovovala najmä vášmu dieťaťu?

Chlapčenská detská izba

Maľovanie alebo tapety?

Ešte predtým ako začnete vyberať akýkoľvek nábytok a doplnky, tak sa pozastavte nad farbami izby. Vymaľovanie alebo vytapetovanie celej miestnosti, v ktorej vytvoríte detskú izbu je prvý a pomerne dôležitý krok. Kým izba neobsahuje žiadny nábytok, je maľovanie najpraktickejšie. Deti milujú farby, pričom najviac zaujmú svetlé a teplé, hravé a veselé farby. Ideálnou voľbou sú dnes už opäť módne tapety. Vybrať si môžete z veľkého množstva rôznych farebných motívov. Pre chlapca vytapetujeme izbu do námorného štýlu, pre dievčatko zase v duchu zvieratiek a prírody. Tu sa medze nekladú, čím farebnejšie a rozprávkovejšie budú, tým lepšie.

Posteľ a matrac pre kvalitný spánok

Dieťa potrebuje predovšetkým zdravo a pohodlne zaspávať. Rovnako ako novorodencovi zaobstaráte detskú postieľku s bočnicami, aby Vám bábätko nemohlo spadnúť, tak väčšiemu dieťaťu musíte zaobstarať klasickú posteľ o rozmere aspoň 80×190 cm, pričom väčšia je lepšia. Posteľ sa vyberá podľa štýlu, v akom chcete detskú izbu zariadiť a praktickosti zároveň – chcete farebný nábytok či prírodný drevený? Zaobstaráte poschodovú posteľ pre dve deti či rozkladaciu posteľ pre občasné prespanie kamarátov?

Dôležitejší je správny výber matraca. Matrac vyberajte naozaj poctivo a pozorne, Vaše dieťa sa bude vyvíjať, rásť a na to potrebuje zdravý spánok. Na trhu je obrovský výber matracov vhodných priamo pre deti – s protialergénnou úpravou, ortopedické matrace, so snímateľným poťahom, ktorý stačí jednoducho zložiť a vyprať, z tradičnej PUR peny či studenej peny, s kokosovým vláknom s vyššou nosnosťou, atď. Správny matrac by mal odvádzať vlhkosť, cirkulovať vzduch a neakumulovať statickú energiu, tak aby u dieťaťa nevznikali alergie a malo vždy pokojný spánok.

Detská izba pre dievčatá a pre chlapcov?

Keď zariaďujete detskú izbu, tak je úplne jedno, či je pre dievčatko alebo pre chlapca. Zariaďujete ju totiž prakticky úplne rovnako, akurát v iných farbách. Pokiaľ máte spoločnú izbu pre chlapca a dievča, tak ju môžete vyzdobiť neutrálnymi farbami ako napr. zelená, žltá, atď. Pre každé dieťa môžete zaobstarať nábytok v jeho obľúbených farbách a motívoch. Aj tento spôsob vyzerá veľmi štýlovo, najmä keď má každý “svoju” stranu izby.

Obe strany chcú mať farebnú izbu a prispôsobenú ich potrebám, teda mať posteľ s kvalitným matracom pre pokojný spánok, mať stolček sa stoličkami, kde si budú najprv čmárať, potom kresliť a písať úlohy, veľa úložného priestoru, kde budú mať uložené všetko svoje oblečenie a hračky, poličky pre knižky a iné drobnosti a hlavne kopec hračiek.

Inšpirujte sa – sektorové zostavy detských izieb

Niekedy môže nastať situácia, kedy záhadným spôsobom stratíte inšpiráciu a naozaj si neviete rady. Pre tento prípad ponúkame tzv. zostavy detských izieb. Môžete si v jednej chvíli a na jednom mieste vybrať už kompletnú zostavu detského nábytku vo zladenom farebnom prevedení. Je to rýchle, šetrí to čas a starosti. Každá zostava obsahuje základné veci – posteľ, skrine, stôl, police, atď. Stačí si len vybrať.

Nezabudnite na doplnky

Doplnkom detskej izby môže byť úplne čokoľvek. Od závesnej hojdačky po sedací vak v tvare nejakej hrušky a v pestrých farbách. Samozrejme nezabudnite na farebné, vzorové a veselé koberce. Deti sa nemôžu hrať na studenej podlahe, hrejivý koberec je nutnosťou. Rovnako aj veselé závesy, samolepky na stenu či obrázky, hŕbu detských kníh, hodiny, lampičky, a ďalšie. To všetko a oveľa viac poteší našich najmenších a zútulní celú detskú izbu.

Vybavenie detskej izby sa nesmie uponáhľať. Izba budete často upravovať a dokupovať veci a nábytok podľa veku dieťaťa. Ale zakaždým sa v nej vaše dieťa musí cítiť šťastne, veselo a spokojne.