Ako vymaľovať detskú izbu? Ktoré farby sú moderné?

Tradičnými farbami pre deti sú ružová a modrá. Ružová pochopiteľne pre dievčatá, modrá pre chlapcov. Tieto farby sa používajú pre oblečenie, výbavičku, ale aj pre farbu izby. Pokiaľ vám ale zabehnutá jednofarebná monotónnosť nevyhovuje a radi by ste klasické farby nakombinovali s ďalšími, poradíme vám, ktoré budú najlepšie. Pre dievčatko, chlapca, alebo aj pre spoločnú izbu.

Moderná detská izba

Farby pre dievčatá

Ružová je pre malé slečny príznačná a väčšina z nich ju priamo miluje. Pokiaľ ale nechcete mať z detskej izby ružové kráľovstvo, tak môžete ružovú skombinovať s inou pestrou farbou a celkovú “sladkosť” tak odľahčiť. Doplnková môže byť napríklad žltá, skvele vyzerá svetlo zelenkavá, fialová, béžová či krémová, alebo samozrejme univerzálna biela, ktorá sa hodí ku všetkému a opticky krásne zväčšuje a prejasňuje interiér.

Farby pre chlapcov

Typická farba pre chlapca je modrá. Pre mladších sa hodí najmä svetlá, u starších môžete voliť aj temnejší odtieň, pozor ale, aby výmaľba príliš opticky nezmenšovala priestor. Pokiaľ ide o interiér a výmaľbu, môžete modrú farbu bez problémov kombinovať s univerzálnou bielou, napríklad v námorníckom štýle, ale tiež sa zelenú či fialovú farbu. Obľúbená je aj žltá a dnes veľmi moderná oranžová.

Univerzálne riešenie farieb

Ak hľadáte farebnú kombináciu pre deti rôzneho pohlavia, ktoré zdieľajú jednu izbu, môžete zvoliť kombináciu založenú na rodovo neutrálnych farbách, ako je žltá alebo fialová. Žltá ide dokopy skvele s oranžovou, červenou, fialovou, ružovou aj zelenou. Fialová so žltou, oranžovou, modrou alebo červenou. etky kombinácie pritom môžete skvele doplniť aj o bielu. Z pestrých farieb ale nevyberajte viac ako dve, inak by mohol interiér pôsobiť príliš cirkusovo. Vhodnejšie bude menej – ako do počtu, tak do sýtosti. Nebojte sa preto siahnuť po jemnejších pastelových farbách.