Jedna z obľúbených príprav na tehotenstvo je zariaďovanie izby pre novorodenca. Potreby bábätiek sa menia veľmi rýchlo, a preto je dôležité zvážiť niekoľko vecí predtým, ako začnete zariaďovať ich izbu.
Výber miestnosti v dome
Izba by mala byť tichá, svetlá, ľahko vetrateľná a čo najbližšie k izbe rodičov.
Dôležité nákupy do detskej izby
Je ľahké podľahnúť pokušeniu zariadiť izbu so všetkými detailmi, o ktorých si myslíte, že vydržia roky, ale pravdou je, že dieťa rastie veľmi rýchlo. Keď dovŕší dva roky, budú mať iné potreby, ako keď dovŕší štyri roky, alebo keď bude mať sedem roko. A aké sú základné tipy na usporiadanie detskej izby?
- Dobrá detská postieľka. Ak chete v budúcnosti ušetriť, tak si vyberte detskú postieľku, ktorá sa prispôsobí rýchlemu rastu vášho dieťaťa. Kolíska je v tomto zmysle pekná a kuriózna vec, ale za tri mesiace alebo o niečo dlhšie ju bude potrebovať vymeniť. Nezabudnite investovať do kvalitného matraca s vodotesným chráničom matraca.
- Prebaľovací pult. Je pravda, že plienku môžete dieťaťu vymeniť na akomkoľvek povrchu (napríklad na posteli). Myslite však aj na váš chrbát, keď sa budete neustále ohýbať a zdvíhať pre svoje dieťa. V prvých mesiacoch môžete vymieňať aj desať plienok denne. Dobrou investíciou je vysoký stôl, ktorý ponúka bezpečný bezpečnostný pás, ktorý zabraňuje pádom, a plochu alebo zásuvky na uloženie hygienických potrieb pre dieťa.
- Detská pestúnka vám umožní vzdialiť sa od postieľky, v ktorej vaše dieťa spí, s istotou, že ho budete počuť aj pri najmenšom hluku. Nemusíte čakať len na plač, môžete počuť aj ako sa prebúdza a môžete sledovať aj tie najmenšie signály, aj keď sledujete televíziu v inej miestnosti.
- Vykurovanie a osvetlenie. Teplota v detskej izbe by mala byť vždy príjemná. V zime je nevyhnutné bezpečné vykurovanie a v lete dobré vetranie. Čo sa týka osvetlenia, odporúča sa investovať do jemných, stmievateľných svetiel, ktoré pomôžu dieťaťu relaxovať a zaspať.
- Pohodlné kreslo. Veľa času strávite v detskej izbe hojdaním dieťaťa, spievaním pesničiek, dojčením alebo kŕmením z fľaše. Pohodlné kreslo spolu s vankúšom na dojčenie je kus nábytku, ktorý vám uľahčí život.
Dbajte na dostatok priestoru
Pri zariaďovaní detskej izby myslite na to, aby ste s novorodencom mohli voľne pohybovať bez toho, aby ste zakopli. Nezabúdajte, že časom objavíte nové veci, ktoré chete do detskej izby prikúpiť.
Nezabúdajte na bezpečnosť
- Na detskú postieľku alebo prebaľovací pult neumiestňujte ťažké predmety, ako sú obrazy, lampy alebo police.
- Vyberte si nábytok so zaoblenými hranami alebo naň umiestnite chrániče rohov.
- Chrániče zásuviek – na najnižšie zásuvky umiestnite ochranu
- Detská postieľka by nemala byť v blízkosti okna (v prípade potreby nainštalujte aj bezpečnostné zábrany).
5 nápadov na zariaďovanie detskej izby
- Farby. Aj keď v tomto prípade rozhoduje váš vkus, tak je dobré vedieť, že svetlé alebo pastelové farby majú tendenciu dieťa uvoľniť. Musíte tiež zohľadniť, či je v miestnosti dostatok prirodzeného svetla alebo nie. Ak nie, môžete mu dodať viac svetla pomocou farieb, ako je biela alebo dokonca béžová. Čo sa týka vzorov, hladké steny dodávajú pocit priestrannosti, ale ak sa vám nepáčia, vždy môžete vyskúšať aj rôzne dekoratívne motívy.
- Nepreplňujte izbu. Takmer všetci rodičia majú tendenciu zaplniť detské izby plyšovými hračkami a hrami a nakoniec sa v tomto mori bábik a hračiek, ktoré dieťaťu tiež veľa neprinášaú môžu stratiť. Čím je detská izba voľnejšia, tým lepšie. Menej je viac. Izbe sa zároveň aj ľahšie upratuje a čistí. Okrem toho im poskytne viac priestoru na voľný pohyb, keď dieťa začne liezť.
- Flexibilný a bezpečný nábytok. Deti rastú oveľa rýchlejšie, ako by ste chceli, a preto je dobré kúpiť nábytok, ktorý rastie spolu s nimi. Napríklad postieľky, ktoré sa nakoniec stanú posteľou. Nezabudnite, že sa musíte vyhnúť aj nebezpečenstvám, takže ak má nábytok zaoblené hrany, tak je to lepšie, rovnako ako je dobré mať kryty radiátorov a chrániče zásuviek.
- Osvetlenie. Okrem lampy, ktorú budete mať na strope, je dobré mať aj ďalšie osvetlenie, ktoré môžete nechať zapnuté a regulovať jeho jas, ak sa dieťa bojí tmy. Ďalšou možnosťou je nástenné svietidlo so stmievačom svetla, aj keď nie je stmievateľné.
- Prehľadnosť a praktickosť. Mať všetko po ruke, uložené v zásuvkách alebo v multifunkčnom nábytku, ak je miestnosť malá, je nevyhnutnosť pre každodenný život. Pred kúpou nábytku do detskej izby si premyslite, čo všetko vaše dieťa potrebuje (oblečenie, plienky, toaletné potreby) a ako to najlepšie zorganizovať.