Ako si vybrať detskú postieľku?

Akú postieľku vybrať pre dieťa? Táto voľba je jedným z prvých rozhodnutí, ktorým budúci rodičia čelia. Ako sa však ukazuje, tak to nie je jednoduché rozhodnutie. V súčasnosti si výrobcovia konkurujú nielen v širokej škále najrôznejších modelov, farieb a vzorov, ale aj materiálmi, z ktorých sú postieľky vyrobené. Niet divu, že si veľa rodičov kladie otázku – aký typ postieľky si vybrať pre novonarodené dieťa? Čo to bude bezpečné, funkčné a zároveň estetické?

Moderná detská postieľka

Kedy kúpiť detskú postieľku?

Na otázku kedy kúpiť detskú postieľku môže existovať niekoľko odpovedí a každá z nich bude správna. Niektorí rodičia sa to rozhodnú urobiť niekoľko týždňov pred príchodom bábätka na svet a iní čakajú do poslednej chvíle. Odporúčame však postieľku kúpiť a zostaviť minimálne mesiac alebo dva pred očakávaným dátumom pôrodu.

Umožní vám to pokojne vyriešiť všetky problémy, ktoré môžu vzniknúť pri montáži postieľky, a tiež takto poskytne postieľke čas na “vyvetranie”. Medzitým môžete vyskúšať aj matrac, plachtu a nepremokavý chránič matraca do postieľky.

Pamätajte, že termín pôrodu je iba predpokladaný dátum narodenia vášho dieťaťa a niektoré deti môžu prísť na svet aj o 2 mesiace skôr. Takže je fajn, aby ste boli pripravený v tejto dôležitej chvíli a vyhli a vyhli sa zbytočným nervom.

Ako vybrať veľkosť postieľky?

Ďalšou dôležitou otázkou je veľkosť detskej postieľky. Väčšina výrobcov ponúka dve štandardné veľkosti. Prvá má 120x60cm a to zvyčajne stačí pre dieťa do 2 až 3 rokov. Väčšina modelov má niekoľko odnímateľných priečok a v niektorých prípadoch aj odnímateľnú stranu, ktorá staršiemu dieťaťu uľahčuje vstávanie z postele. Ak má byť detská postieľka umiestnená v spálni rodičov alebo ak je detská izba malá, tak je lepšie zvoliť tieto menšie rozmery detskej postieľky. Ak plánujete mať v krátkom čase druhé dieťa (vekový rozdiel 2 – 3 roky), tak tiež stojí za zváženie táto menšia postieľka, pretože starší súrodenec môže odovzdať postieľku mladšiemu.

Druhou najobľúbenejšou veľkosťou postieľky je 140×70 centimetrov. Táto už určite postačí aj na dlhšie obdobie – až do 5 alebo dokonca 6 rokov. Tento model detskej postieľky sa dá premeniť na malý posteľ pre predškoláka, čo je vhodné hlavne pre staršie deti. Ak máte v detskej izbe dostatočný priestor, stojí za zváženie tento väčší model detskej postieľky, pretože vám poslúži dvakrát dlhšie a rozdiel v cene medzi väčším a menším modelom je pomerne malý.

Detská postieľka s komodou

Kde kúpiť postieľku?

Najlepšou voľbou miest kde si môžete kúpiť detskú postieľku sú nepochybne obchody, ktoré sa špecializujú na detský nábytok. Nájdete tam nielen odbornú pomoc a rady, ale budete si môcť naživo realisticky pozrieť aj model vami vybranej detskej postieľky. Kvalifikovaný personál vám navyše rád pomôže s výberom matraca do detskej postieľky, ako aj ďalších prvkov. Najdôležitejšie však je, že detské postieľky, ktoré sa takto predávajú v kamenných obchodoch sú stopercentne bezpečné. Môžete si byť istí, že každý z materiálov použitých pri jej výrobe bol dôkladne skontrolovaný a samotná postieľka nie je pre vaše dieťa žiadnou hrozbou.

Kam umiestniť detskú postieľku?

Pre mnohých rodičov bude najpohodlnejšou možnosťou dať detskú postieľku tak, aby k nej mali nielen ľahký prístup, ale aj tak, aby videli spiace dieťa aj bez vstupu do izby. Vďaka tomu nemusia riskovať, že sa dieťa prebudí, keď prídu do detskej izby. Detská postieľka by nemala byť umiestnená priamo pod kúrenie alebo pri balkónovom okne. V zimnom období môže teplo vykurovacieho telesa spôsobiť prehriatie dieťaťa. Pri umiestnení detskej postieľky sa uistite, že k nej máte ľahký prístup, napríklad aby ste si nebúchali hlavou o šikmú plochu nad postieľkou, alebo aby ste si nebuchli nohu o komodu. To všetko je obzvlášť dôležité, keď dieťa v noci v ospalosti vyberáte z postieľky.

Bez ohľadu na to, či si kupujete detskú postieľku z MDF, dreva, bielej alebo inej farby, mali by sme sa tiež ubezpečiť, že sa vám hodí do izby a bude sa vám aj páčiť. Koniec koncov s vami prežije prvých pár rokov vášho dieťaťa.