Ako ušetriť v kúpeľni?

V každej časti domácnosti sa dá nejako ušetriť, a preto si v tomto článku povieme pár tipov ako ušetriť peniaze v kúpeľni. Práve v kúpeľniach sa totiž denne spotrebuje veľké množstvo vody a energie, a tak môžete jednoducho usporiť pár eur ročne. Poďme sa teda pozrieť na pár jednoduchých tipov, ktoré vám pri celoročnom snažení prinesú významnú úsporu vo vašom rozpočte.

Moderné umývadlo

Viete koľko vody spotrebujete?

Priemerná spotreba vody na kúpeľ je približne 100-150 litrov vody, na sprchovanie 30 až 50 litrov, umývanie rúk 2 až 3 litre, spláchnutie toalety 3 až 12 litrov, práčka 40 až 90 litrov. Pričom podľa rôznych prieskumov je priemerná spotreba 110 až 120 litrov vody denne (vrátanie spotreby na varenie) a 20% energie na ohrev vody.

Kúpanie vo vani alebo sprchovanie?

Sprchovanie je výrazne úspornejšie než použitie plnej vane. Keď to vezmeme zaokrúhlene, tak nás jedno sprchovanie stáť až 3 krát menej ako kúpanie vo vani. Čo za rok môže tvoriť naozaj peknú sumu. Zaujímavú úsporu môžete dosiahnuť aj použitím úspornej sprchovej hlavice. Vďaka nej môžete znížiť spotrebu vody o 6 až 8 litrov za minútu bez toho, aby sa zhoršila kvalita sprchovania. Úsporu môžete dosiahnuť aj použitím tzv. stop-ventilu, vďaka ktorému šetríte teplú vodu. Pričom šetrením teplej vody šetríte až 2 krát: za vodu aj za energiu na jej ohrev.

Úsporná sprchová hlavica

Úspora pri umývadle

Jednoduchou výmenou a pravidelnou kontrolou vodovodnej batérie dosiahnete zníženie spotreby vody. Preto kontrolujte či vám kohútiková batéria dobre tesní a nekvapká. Za týždeň takto môže prekvapkať až 90 litrov vody. Výmenou kohútikovej batérie za pákovú môžete ušetriť 20 až 30% vody. Ďalšiu úsporu môže priniesť použitie pákovej batérie s úspornou hlavicou. A samozrejme zastavenie zbytočného plytvania vodou pri umývaní.

Na čistenie zubov používajte pohár. Spotrebujete tak iba 2 deci vody. Ak necháte vodu tiecť po celú dobu čistenia môže vytiecť až 20 litrov.

Úspora na WC

Pri bežnom splachovaní toalety spotrebujete okolo 10 litrov vody. S využitím moderných spôsobov regulácie splachovania môžete ušetriť až 7 litrov.

PS: Nezabudnite, že malé zmeny môžu na konci roka priniesť veľké úspory.