Aké farby sa hodia do detskej izby?

Chystáte sa zariaďovať detskú izbu? Pri jej navrhovaní sa neponáhľajte a venujte pozornosť použitým farbám, pretože majú veľký vplyv na pocity, náladu a zdravie vašich detí. Zvoliť správny farebný odtieň nie je jednoduché. Na to, ako nás ovplyvňujú jednotlivé tóny farieb, sa zameriava mnoho vedeckých výskumov. Niektoré odtiene sú upokojujúce, vhodné pre relaxáciu (modrozelená, fialovo-modrá), iné dodávajú energiu (červená, oranžová) a ďalšie zase podporujú mozgovú činnosť (žltá, zelená).

Detská izba pre chlapcov

Pre deti však platia určité špecifiká. Napríklad sýto oranžová by pre ne mohla byť agresívna, jej alternatívou ale môže byť marhuľová. Výrazne žltá sa podľa výskumu nehodí do izby dojčiat a batoliat, pretože narušuje ich spánok. Nič však neskazíte jemnou vanilkovou, ktorú môžete použiť napríklad na strop.
Pre väčšie deti skúste skombinovať svetlo oranžovú a bielu, ktorá ich upokojí a napomôže k rýchlemu načerpaniu novej energie. Problémy s komunikáciou a vyjadrovaním zmierni tmavomodrá so žltou. Zaujímavá je tiež ružová s červenou, ktorá dokáže potlačiť agresivitu, dodá rozvíjajúcej sa osobnosti sebadôveru a poradí si i s drobnými boliestkami a psychickým tlakom.

Detská izba pre dievčatá

Červená je v detských izbách obľúbená predovšetkým na jednotlivé časti vybavenia, doplnky alebo hračky. Podporuje zábavu a ruch, ale práve preto sa s ňou musí nakladať uvážlivo.

Optimálnou farbou sa zdá byť zelená

Zelená farba je symbolom vyrovnanosti, jari a nádeje. Vyniká širokou škálou odtieňov, ktoré je možné v interiéri dobre kombinovať. Predstavuje rovnováhu a stabilitu, uvoľňuje napätie, zvyšuje pozornosť a podporuje duševnú činnosť. Všeobecne sa hodí do spální, pracovní a relaxačných miestností. Žltozelený odtieň dokáže predať priestoru teplo. Zelená má aj upokojujúce účinky na psychiku a sluchové ústrojenstvo, preto sa odporúča do miest so zvýšenou hladinou hluku. Prospieva taktiež srdcu a krvnému obehu. Zelenú vhodne doplní červená, oranžová a žltá, v malom množstve aj modrá.

Ďalšie faktory výberu farieb do detskej izby

Voľba farebného odtieňa závisí tiež na veľkosti, tvaru miestnosti a množstva denného svetla. Dôležitý je aj vhodný typ náterovej hmoty pre maľbu izby, v ktorom bude vaše dieťa tráviť podstatnú časť dňa i noc. A tu musíme byť naozaj opatrní. Citlivý detský organizmus je náchylný na rôzne chemikálie, ktoré by nátery mohli obsahovať. Farba do detskej izby má byť bez zápachu a pri schnutí nesmie uvoľňovať žiadne nebezpečné látky, aby nespôsobila nevoľnosť alebo alergické reakcie.

Detská izba - čierna stena na kreslenie

Najlepšia farba do detskej izby je trvanlivá, stálofarebná a ideálne taktiež umývateľná. Iste ste sa už stretli s detskou „tvorbou“ na čerstvo vymaľovaných stenách! Alebo škvrnami od fixiek, pasteliek či s odtlačkami prstov od čokolády alebo kečupu. Moderné farby si s nimi dokážu ľahko poradiť – proste ich pretriete hubkou a máte postarané.

Pokiaľ to zhrnieme, detská izba má byť zariadená pohodlne, bezpečne a univerzálne. Nebojte sa uplatniť fantáziu a požiadavky na farebnosť vhodne aplikujte do jednotlivých zón: pre spanie, učenie, hranie a ukladanie vecí. Ako materiál nábytku je určite najlepšie drevo (javor, breza, smrek, borovica, jelša), ktoré pôsobí čisto, vzdušne, nadčasovo a dá sa dobre kombinovať s ľubovoľnými farbami.