Záhradný altánok – spríjemnite si pobyt v záhrade

Máte na záhrade svoje obľúbené miesto, kde rád relaxujete, ale stále premýšľate, ako toto miesto zdokonalíte? Možno vám tam chýba záhradný altánok. Skvelá malá stavba, vďaka ktorej budete mať ideálne miesto na vami vybranom mieste na záhrade pre odpočinok, stretávanie priateľov, grilovanie alebo len tak na leňošenie v príjemnom letnom popoludní. 

Záhradný latánok

Kúpiť alebo postaviť?

Záhradný altánok si môžete postaviť sami alebo nechať vyrobiť, či kúpiť hotový. Buď teda investujete svoju prácu a čas alebo to prenecháte na niekom inom. Altánky získavajú na obľube aj vďaka skvelej finančnej dostupnosti. Ten, kto sa nechce záhradným altánkom príliš zaoberať, zájde do najbližšieho hobby marketu a už za niekoľko stoviek eur môže mať základný záhradný altánok. Všetko teda záleží na vašich finančných schopnostiach a zručnostiach.

Ak si chcete urobiť altánok sám, stačí si zaobstarať niekoľko základných vecí. Základom je vybrať si miesto, kde bude altánok. Samozrejme záleží na vás, či chcete drevenú masívnu konštrukciu alebo len ukotvíte iba pár tyčí, na ktoré potom prehodíte plachtu.

Materiál na altánok

Materiál zoženiete napríklad tam, kde robia krovy na mieru alebo môžete požiadať o pomoc v stolárstve. Drevo by malo byť masívne a nemalo by mať žiadne chyby. Ak chcete potom altánok ukotviť do zeme, tak je lepšie si na pomoc prizvať odborníka. Keďže pri stavbe väčšieho altánku môžete pri zlom ukotvení dôjsť k úrazu.

Následne je len na vás, či bude mať altánok strechu z plechu, dreva, plastu alebo nemusí mať žiadnu a necháte ho porásť rastlinami. Výhodou vlastného altánku je nízka cena, kvalita a prevedenia podľa vlastnej fantázie. Obstarávacie náklady sú nízke, pretože stavebné rezivo môžete zohnať aj na akejkoľvek píle.