5 spôsobov, ako šikovne použiť vonkajšie svetlá

Leto už klope na dvere a s ním aj teplé noci, ktoré často zvykneme tráviť s rodinou alebo kamarátmi na terase alebo v záhrade. Okrem ohniska alebo uhlíkov v grile by po zotmení mal byť vonkajší priestor určite osvetlený aj inak. A to nielen z vizuálnych, ale aj z bezpečnostných dôvodov.

Vonkajšie osvetlenie - lampa

Vyznačte vchodové dvere

Čo tak napríklad umiestniť z každej strany vchodových dverí svietidlo? Nielenže v noci ľahko a bez zaváhania trafíte kľúčom do dierky, ale ešte to aj zaujímavým spôsobom dodá vášmu príbytku šmrnc. Svietenie si mobilom a desaťminútové hľadanie kľúčovej dierky bude minulosťou. Ak máte na stene pri dverách priestor len na jedno svetlo, umiestnite ho na tej strane, kde je kľučka, aby ste si pri odomykaní netienili. Ak máte verandu alebo prístrešok nad vchodom, môžete využiť aj stropné svietidlo. Celý priestor pred dverami tak bude osvetlený rovnomerne.

Vytvorte si vonkajšiu miestnosť

Ak je to možné, skúste pomocou svetiel vytvoriť akúsi vonkajšiu miestnosť. Ideálne to bude v prípade, že svoje záhradné posedenie máte umiestnené na terase alebo v altánku. Zaveste nad stôl luster alebo naaranžujte bokom stojaciu lampu. Svietidlo, ktoré bude pripomínať interiérové svetlá, dokáže veľmi príjemne navodiť atmosféru domáckosti a pohodlia. Dajte ale pozor na to, aby ste vonku neumiestnili svietidlá určené dovnútra. Ich odolnosť voči vonkajším podmienkam je totiž výrazne nižšia.

Orientujte sa vďaka svetlám

Niežeby ste sa nevedeli orientovať na vlastnom dvore alebo záhrade, to nie. Ale niekedy vie osvetlenie výrazne pomôcť – pri cúvaní autom do dvora po zotmení, alebo keď príde návšteva, ktorá váš pozemok až tak dobre nepozná. Skvelou voľbou sú záhradné stojanové svietidlá, ktoré síce svietia tlmeným svetlom, ale nič neosvetľujú. Takéto svetlá môžete využiť na označenie chodníka alebo príjazdovej cesty. Druhou možnosťou je na označenie príjazdovej cesty využiť zápustné svietidlá. Ich výhodou je, že dokonale splynú s prostredím, po zotmení ale svoj účel plnia bezchybne.

Dekorujte

Nielen na Vianoce je dovolené mať vysvietený dvor a dom aj zvonku. Tentokrát ale svetelné reťaze nechajte odložené na zimu, v lete využijete menej nápadné svietidlá. Vôbec to netreba preháňať, v tomto prípade platí, že menej je viac. Ak máte na záhrade nejaký výrazný dekoratívny prvok, bola by škoda, keby sa po zotmení zahalil do tmy. Správnym nasvietením môže plniť svoju funkciu aj večer alebo v noci. Strom, jazierko, socha, čokoľvek….

Výhodou takýchto záhradných lámp je to, že často čerpajú energiu zo zabudovaných solárnych panelov, takže na ne nemusíte míňať energiu a celé leto budú svietiť zdarma.

Buďte smart

Technológia smart lightingu čoraz viac preniká aj do našich domovov. Dá sa využiť aj vonku? Určite. Postačí svetlá zapojiť do jednej siete ovládanej pomocou aplikácie. Vonku to môže byť obzvlášť užitočné. Stlmíte svetlá, keď budete chcieť aby lepšie vynikla atmosféra pri ohni, alebo zatúžite pozorovať hviezdy. Skvelé je aj zautomatizovanie svietenia pomocou senzorov. Týmito technológiami viete ušetriť nemalé peniaze za energie. Využívate totiž svetlo len vtedy, keď to potrebujete, a v takej intenzite, v akej potrebujete.

Správne osvetlenie dvora a záhrady dokáže citeľne zmeniť pôsobenie daného priestoru. Je to jeden z najjednoduchších spôsobov, ako zasiahnuť do vizuálu záhrady bez toho, aby ste museli vykonávať nejaké náročné úkony. Všetko, čo potrebujete, je zopár kvalitných svietidiel. V tomto prípade sa veľmi neoplatí šetriť, svetlá si totiž užijú letné horúčavy, búrky, prach, možno aj prvé jesenné mrazy. Lacnejšie modely takúto záťaž nemusia zvládnuť. Ak teda chcete, aby vaša záhrada vydržala svietiť celé leto, obráťte sa na overeného predajcu svietidiel. Ten vám bude vedieť poradiť, ktoré svetlá vám v záhrade poslúžia najlepšie.