Každý z nás chce mať doma pocit útulnosti a pohody. Ak však nemáte správne zvolené osvetlenie v miestnosti, len ťažko vytvoríte tento dojem a atmosféru relaxu. Ako teda na to?

Osvetlenie interiéru v dome či byte môže byť pre mnohých náročnou skúškou. Pred kúpou a osadením svetiel si preto ujasnite niektoré základné body. V prvom rade si premyslite, na aké činnosti sa bude svetlo v jednotlivých izbách používať. Veľkú pozornosť venujte rozmerom miestnosti, ale i svetlu ako takému – slabé osvetlenie môže mať nechcený utlmujúci efekt, príliš ostré osvetlenie zase zvykne pôsobiť rušivo až nepríjemne.
Do interiéru radšej uprednostnite mäkké a teplé svetlo so žltým nádychom, ktoré vytvára hrejivý dojem. Aby ste sa vyhli studenému dojmu v miestnosti, nepoužívajte biele svetlo s modrým odtieňom. Vo všeobecnosti platí, že svetlý a hladký (lesklý) nábytok svetlo odráža, presný opak nastáva pri tmavých kusoch, ktoré umelé svetlo zvyknú pohltiť.
Do každej miestnosti by ste mali umiestniť centrálne svetlo, bodové osvetlenie totiž jeho úlohu nahradiť nedokáže.
Do kuchyne praktické a funkčné svetlo
Kuchyňa patrí k miestnostiam, kde sa takmer stále niečo deje, svetlo by preto malo byť pri každej aktivite praktické a funkčné. Cieľom je nastaviť ho tak, aby osvetľovalo jednotlivé pracovné plochy podľa potreby, pričom samotné množstvo svietidiel bude závisieť od vybavenia a rozmerov kuchyne.
Základom je centrálne osvetlenie najlepšie s mäkkým svetlom, pri činnostiach na kuchynskej linke sa výborne hodia bodové svetlá, moderné je najmä úsporné LED podsvietenie vo forme dlhých pásov. Pri tomto type svetla si však treba dať pozor, aby osvetľovalo iba pracovnú plochu, a nie vás.
V kuchyni je v rámci osvetlenia najčastejšie zanedbávaný najmä priestor jedálenského stola, čo je chyba. Ideálne je, keď nad stôl umiestnite závesné osvetlenie, ktoré tento priestor dokonale osvetlí.
Lampa ako zdroj svetla i luxusu
V minulosti osvetleniu v obývačke kraľovali lustre. A čím honosnejšie, tým lepšie. Mnohé však boli príliš ťaživé, čo v konečnom dôsledku spôsobilo, že v miestnosti bolo viac nechcených tieňov ako funkčného svetla. Našťastie, dnes je ponuka stropných svetiel obrovská, popri lustroch sú v kurze aj stropné lampy. Vybrať si môžete elegantné, moderné, ale i extravagantné či industriálne.
Okrem centrálneho svetla nezabúdajte ani na vedľajšie zdroje osvetlenia, ktoré dokážu vytvoriť žiadanú atmosféru útulnosti či navodia dojem luxusu. Obývačku využívame rôzne, niekto si v nej číta, iný zase pracuje na počítači a niekto len pozerá televízor. Podľa najčastejších aktivít by sme mali vyberať aj jednotlivé typy svetiel.
Ako dekorácia a dizajnérsky doplnok skvelo fungujú stojace či stolné lampy, obľúbené je osvetlenie s nastaviteľnou intenzitou, ktoré môžete prispôsobiť konkrétnej situácii. Ak chcete byť in, vyhnite sa v tejto miestnosti bodovému osvetleniu, ktoré bolo síce ešte pred pár rokmi v obývačkách veľmi populárne, no dnes pôsobí nudným a opozeraným dojmom.

Kúpeľňové svetlo musí byť bezpečné
Aj pre kúpeľňu platí, že správne zvolené centrálne osvetlenie je základ. Pokiaľ sú obklady v jasných a lesklých farbách, vystačíte so svetlami s menším výkonom, pri tmavej kúpeľni budete potrebovať viac.
Dôležité je aj osvetlenie zrkadla, pre dokonalé rozloženie svetla zvoľte niekoľko lampových svetiel po okrajoch, prípadne LED osvetlenie po celej dĺžke. Vyhnete sa tak nežiaducim tieňom na tvári, ktoré spôsobuje hlavné stropné osvetlenie. Hitom je využitie zabudovaných LED pásov či už do zrkadla, alebo priamo do stropu.
Pri výbere svetla by ste mali brať ohľad aj na bezpečnosť, vyberajte preto také typy svetiel, ktoré sú chránené pred vodou a parou. Akú mieru ochrany poskytujú, zistíte podľa tzv. stupňa ochrany (IP). Platí, že čím vyššie číslo, tým bezpečnejšie. Ak takéto označenie na produkte nenájdete, do kúpeľne ho neinštalujte.
Ako navodiť svetlom intimitu v spálni?
Nech robíte v spálni čokoľvek, vyhnúť by ste sa mali ostrému svetlu, ktoré vám v izbe dojem relaxu či intimity nenavodí. Ideálne je osvetlenie s nepriamym a slabším jasom. Na čítanie je vhodná stojaca lampa alebo stolná lampička s otáčacím telom, ktorú si v prípade potreby môžete preniesť aj do obývačky. Takáto lampa by však mala mať nepriehľadné tienidlo, aby nerušilo partnera pri spaní. V kurze sú aj nočné lampy prichytené ku kraju postele, či dokonca svetlo zabudované priamo v čele postele.
Pozor si dajte pri osvetlení šatníka, ideálne je použiť neutrálne biele svetlo, ktoré neskresľuje farbu oblečenia. Dojem útulnosti a intimity získate nadsvietením, respektíve podsvietením obrazov a poličiek na stene či využitím moderných svetelných reťazí.
Možností je dnes naozaj veľa. S počtom svetiel by ste to však nemali preháňať. V opačnom prípade budete mať zo spálne nechcenú diskotéku.