Záhradné jazierko – elegancia v záhrade

Záhradné jazierko môže byť príjemným oživením vašej záhrady. Môžete ho získať v rôznych podobách. Kľúčové je však zvládnuť jeho výstavbu. A kedže jazierkom chcete aj zaujať, tak je to dôležité. V opačnom prípade vôbec nebude pôsobiť ukážkovo. 

Záhradné jazierko

Jazierko sa najčastejšie umiestňuje do stredu záhrady spolu s najatraktívnejšími kvitnúcimi rastlinami. Nie vždy je to však vhodné. Pri výbere rastlín by ste sa mali inšpirovať v prírode, najmä ak chcete postaviť jazierko prírodného charakteru. Na internete sa ľahko dajú pozrieť inšpiratívne záhradné projekty. Pri moderných typoch sa zase vyžaduje striedmosť, hoci je stále potrebné mať na pamäti, že ide o vodnú plochu.

Jazierko a rastliny okolo

K jazierkam sa vysádzajú rastliny, ktoré dokážu zniesť vyššiu vzdušnú a pôdnu vlhkosť, nebudú sa príliš rozrastať a ani znečisťovať vodnú hladinu. V ponuke sa dá nájsť pestrá ponuka prirodzených druhov, ktoré v blízkosti vodných plôch pôsobia naozaj atraktívne.

Základom pre pekné záhradné jazierko na jar je vybrať si vhodné druhy zdravých rastlín. Menšie jazierka nie je vhodné prepchávať veľkým množstvom rastlín – jedna tretina vodnej plochy by mala byť stále voľná. Je lepšie vybrať si menší počet rastlinných druhov a z nich použiť iba niekoľko kusov.

Pri nákupe dávajte na prvý dojem a zvoľte si vitálne pôsobiace, dostatočne prekorenené rastliny s vyvinutými listami alebo kvetnými pukmi. Vyhýbajte sa rastlinám, ktoré vykazujú známky škodcov, poškodenia a iných známok hniloby. Nakupujte predovšetkým u overených predajcov. Po nákupe svoje rastliny ihneď vysaďte.

Medzi najkrajšie vodné rastliny patria jednoznačne lekná. Každé lekno kvitne asi týždeň, pričom ich kvety sa dopoludnia otvoria a popoludní zatvoria. U niektorých sú kvety miniatúrne a objavujú sa vo väčších množstvách a niektoré ich zase majú obrovské. Pasujú predovšetkým do vodných plôch prírodného charakteru so stojatou vodou.

Ponuka je skutočne široká – dajú sa nájsť kultivary do malých, veľkých, plytších aj hlbších jazierok. Pri vyberaní sa treba orientovať podľa hĺbky jazierka. Menšia rada – najkrajšie sa rozkvitnú na slnečných miestach s celodenným slnkom. Pokiaľ nezvládnete výstavbu samy, zvoľte si ponuku záhradné jazierko od firmy Numa.