Pripravte bazén na sezónu dôkladne!

Letná sezóna sa pomaly ale isto blíži a schladenie sa vo vlastnej záhrade či pri dome ocení v horúčavách azda každý. Bazén si však vyžaduje aj starostlivosť. Nielen počas leta, kedy sa venujeme predovšetkým čistote vody, ale aj v čase pred sezónou. Vtedy ide predovšetkým o údržbu.

Bazén v dome

Ako drží potrubie?

Hoci potrubie nie je vždy viditeľné, netesnosti v spojoch dokážu narobiť problémy. Riešenie však nemusí byť náročné. Stačí totiž vymeniť tesnenie. Ak problematickú časť nie je vidno, môže byť pod zemou práve tam, kde voda vystupuje na povrch alebo kde klesá zemina. Vtedy stačí odkopať zeminu a potrubie v danom mieste vymeniť alebo opraviť. Finančne o dosť náročnejšie je odstránenie poruchy, ktorá sa nachádza v rámci zabetónovaného prívodného potrubia. Vtedy je riešením odstavenie vetvy vedúcej k poškodenej tryske a uzavretie ventilu.

Farby na bazén vyberáme s vkusom

Ak je bazén starší, farba má tendenciu sa olúpať, kvôli čomu vyzerá aj domáce kúpalisko nevábne. Samozrejme, najvhodnejšie je zbaviť sa tohto problému ešte pred sezónou. V prvom rade treba nepekný povrch zbrúsiť a nasleduje výber farby. Na bazén sa zvykne používať modrá, biela či zelenkavá farba. Ich výber však nie je pravidlom. Farby na bazén môžu mať rôzne odtiene podľa toho, čo uprednostňujete a čo lahodí vášmu vkusu.

Čo s trhlinami?

V bazénoch s keramickým obkladom vás môžu potrápiť trhliny, ktoré vznikli kvôli zamrznutej vode v škárach. Takéto trhliny možno utesniť rôznymi stavebnými hmotami, ktoré sú na to určené. V prípade vonkajších bazénov môžu trhliny vznikať kvôli nerovnomernému sadaniu bazéna. Vtedy je možné podkladové vrstvy pod bazénom zhutniť, čím sa zabráni ich zväčšovaniu. V tomto prípade sa môžete spoľahnúť aj na špecializované firmy.

Foto: Bigstockphoto