Jedálenské stoličky

Kvalitná jedálenská stolička vám môže spríjemniť život. Je jedno či na nej budete obedovať, pracovať, alebo napríklad len odpočívať. Aký materiál si však vybrať pri kúpe jedálenskej stoličky a aké rozmery zvoliť? S tým všetkým vám poradíme v tomto článku a zároveň vám ponúkneme na výber pár pekných stoličiek do vašej kuchyne.

Moderné jedálenské stoličky

Rozmery jedálenskej stoličky

Tým najdôležitejším, čo má vplyv na pohodlie sú rozmery jedálenskej stoličky. Ich správnou voľbou vylúčite riziko boľavých kĺbov alebo chrbta. Zároveň sa vám z nej bude dobre dvíhať.

 • Šírka sedáku by mala byť aspoň 45 cm.
  V prípade, že je stolička s opierkami tak by to malo byť výrazne viac.
 • Hĺbka sedáku stoličky aspoň 40 cm.
  Určuje sa podľa dĺžky zadku.
 • Výška sedadla by mala byť aspoň 45 cm.
  Stolička by mala byť taká vysoká, aby bolo vaše koleno pri sedení v pravom uhle. Chodidlá by sa zároveň mali dotýkať zeme celou plochou, teda nie len špičkami alebo vôbec.
 • Výška operadla má byť minimálne 30 cm pre občasné a 45 cm pre dlhodobé sedenie.
 • Podrúčky by mali byť optimálne 25 až 30 cm nad úrovňou sedadla.
  Pre možnosť skutočne pohodlného opretia by mali byť aspoň 5 cm široké.
 • Medzi dolnou stranou stola a sedadlom by mala byť medzera minimálne 8 cm, aby vás stôl netlačil do nôh.

Dizajn stoličky

Jedálenská stolička by mala nielen dobre dopĺňať ďalší nábytok v miestnosti, ale zároveň by mala byť aj príjemná na sedenie a praktická na údržbu. Stoličky s opierkami zaistia jednoduchšie dosadanie aj vstávanie, zároveň vyzerajú honosnejšie. Na druhú stranu stolička bez opierok rúk môže byť užšia a celý priestor vďaka tomu pôsobí vzdušnejšie.

Materiál

Čo sa materiálov týka, pozor by ste mali dať najmä na čalúnené stoličky. Môžu vyzerať krásne, sú ale náročnejšie na údržbu. Veľmi obľúbené sú napríklad stoličky z masívu, plastu či kovu.

Kde si kúpiť jedálenské stoličky?

Široký výber kvalitných a moderných jedálenských stoličiek nájdete napríklad v nábytkových centrách ako Asko, Kika, Jysk, Ikea, Mobelix, Decodom ale môžte vyskúšať aj ponuku mnohých internetových obchodov a ušetriť desiatky eur.