Dekoratívne vázy

Chcete si oživiť izbu kvetmi, ale nemáte žiadnu vhodnú vázu? V tom prípade vás určite zaujme ponuka váz na našej stránke. Nájdete tu pekné a kvalitné sklenené, porcelánové, keramické a kovové vázy do každého bytu či domu. Vyberie si tu naozaj každá žena, ktorá chce skrášliť byt peknou a voňavou kvetinovou výzdobou. Čerstvé kytice či jednotlivé kvety potrebujú k tomu, aby mohli vyniknúť správnu vázu, a tak si pozrite si čo ponúka trh s vázami a na čo si dať pozor. Vybavte si váš byť elegantnými alebo jednoduchými vázami podľa vašich snov a prianí. 

Moderne dekorativne vazy

Ako vybrať dekoratívnu vázu?

Skôr ako sa vyberiete do obchodu na prieskum trhu s vázami, tak by ste si mali ujasniť s akými kvetinami prichádzate najčastejšie do styku. Nemá proste zmysel kupovať nádherné vázy, ktoré sú určené na 30 ruží, keď väčšinou dostávate alebo kupujete iba kytice s 5-timi kvetmi. Preto odporúčame radšej kúpiť viacero menších váz a podľa toho koľko kvetín máte vybrať zo skrine vhodnú vázu. Najlepšie sú samozrejme univerzálne vázy, aby ste ich nemuseli postupne meniť. Slovenské ženy majú podľa prieskumov doma väčšinou jednu užšiu vázu na jeden kvet, potom trošku bacuľatejšiu vázu na pugety a malú vázičku napríklad na 3 snežienky či konvalinky.

Vázy zo skla

Medzi najobľúbenejší materiál na výrobu váz patrí sklo. Sklenené vázy ponúkajú najrôznejšie veľkosti, tvary a vzory. Takže vybrať si môže naozaj každý. Vázy z číreho skla v interiéry pôsobia jednoducho, elegantne a v niektorých prípadoch aj moderne. Nevýhodou čírych váz je hlavne to, že ich musíte udržiavať v perfektnej čistote, lebo každú špinu je hneď vidno. Pri výbere odporúčame radšej voliť vázy z pevnejšieho skla, lebo tie z krehkého skla sa dajú veľmi ľahko rozbiť. V poslednej dobe sú obľúbené rôzne atypické tvary váz, prípadne vázy s dekoráciami v samotnom skle.

Keramické a porcelánové vázy

K veľmi obľúbenému druhu váz patria aj keramické vázy. Pri týchto vázach si však dávajte pozor na krehkosť – keramické vázy sa môžu ľahko poškodiť a glazúra odlúpnuť. Vybrať si môžete z rôznych farebných kombinácií, pričom platí, že pri farebných porcelánových vázach je lepšie vyberať kvetiny v jednej farbe. Vázy z porcelánu zas pôsobia veľmi luxusne v bielej variante a vybrať si môžete aj z rôznych atypických tvaroch.

Nerezové kovové vázy

Nerezové vázy sú väčšinou len v menšom prevedení. Veľmi elegantne môže pôsobiť napríklad aj obyčajná úzka vázička s jednou kvetinou. Nespornou výhodou nerezových alebo kovových váz je samozrejme to, že sú nerozbitné. Vďaka svojej farbe sa veľmi dobre dajú kombinovať s najrôznejšími kvetinami.

Rady a tipy pre dekoratívne vázy:

  • Vysoké vázy vyberajte s pevnou základňou, aby sa zabránilo prevráteniu. Najlepšie ak má váza protišmikové dno, ktoré zabráni nechcenému posunu.
  • Vázu vyberajte s víziou o tom aké kvetiny dostávate alebo kupujete najčastejšie.
  • Nekupujte vázy s prehnanými vzormi, pri ktorých môžu kvetiny zbytočne zapadnúť. Takéto vázy sa často nehodia ani k interiéru. Pamätajte na to, že v jednoduchosti je krása.
  • Vázy nenechávajte v prievane – vietor by totiž mohol poškodiť samotné kvety a mohlo by dôjsť k zbytočnému prevrhnutiu vázy.
  • Ak chcete originálnu vázu, tak si ju môžete vytvoriť s rôznych fliaš v kombinácii s farbami na sklo.
  • Nezabúdajte na výmenu vody a pravidelne čistenie vázy – aby ste doma nemali zbytočný zápach zo stoniek kvetín.