Sedacie súpravy (sedačky)

Sedacia súprava patrí medzi najdôležitejšie súčasti obývačky a v dnešnej dobe je to prakticky najviac využívaný nábytok v domácnosti. Je to miesto odpočinku kde sa schádza celá rodina alebo kde trávite príjemné chvíle s priateľmi. A presne preto by ste mali výberu sedacej súpravy venovať veľkú pozornosť. Na našom webe nájdete kvalitné a moderné sedačky do každého bytu či domu. Vybrať si môžete malé aj veľké sedačky podľa veľkosti vašej obývačky. Ak teda hľadáte gauč a kreslá do obývacej izby, tak čítajte ďalej.

Moderna sedacia suprava

Sedacia súprava podľa účelu

Pri výbere sedacej súpravy predovšetkým záleží na tom, čo od nej očakávame. Či bude plniť priestor k spoločnému stretávaniu sa s priateľmi a potrebujete sedaciu súpravu s viacerými sedacími plochami. Alebo bude sedacia súprava slúžiť predovšetkým k odpočinku a relaxovaniu, a tak vám stačí aj menšia sedacia súprava.

Tvar a rozmery sedacej súpravy

Pri výbere tvaru sedacej súpravy je dôležité uvedomiť si, či chcete sedačku do tvaru L, U, či gauč a 2 kreslá na sedenie. To všetko samozrejme závisí od priestoru, kde bude sedačka umiestnená. A aj preto je jeden z najdôležitejších faktorov pri výbere sedačky je rozmer miestnosti. Ešte predtým ako začnete vyberať sedací nábytok do obývačky by ste mali mať predstavu o tom, kde bude umiestnený. Tento priestor by ste si mali dôkladne zmerať, aby ste si lepšie mohli predstaviť akú veľkú sedačku do izby môžete umiestniť. Veľkosť sedacej súpravy je hlavne v menších bytoch otázkou kompromisu. Vo väčších bytoch sú obľúbené rohové sedačky, pri ktorých nemusíte riešiť, či sa vám zmestí do bytu alebo domu.

Rozkladacia alebo nerozkladacia sedacia súprava?

Na slovensku sú veľmi obľúbené rozkladacie sedacie súpravy, ktoré ľudia často vyhľadávajú hlavne preto, aby u nich mohli prespať rôzne návštevy. Ak teda máte menší byt a chcete, aby u vás prespala návšteva, tak je rozkladacia sedacia súprava to správne riešenie. Návrhári takýchto sedacích súprav dnes už vedia vyriešiť aj úložný priestor v rozkladacej sedačke a tak nebudete mať problém s uložením prikrývok, perín či vankúšov.

Klasické nerozkladacie sedacie súpravy sa vyznačujú predovšetkým ľahším dizajnom, často sú na nožičkách a sú tak vhodné aj do miestností vybavených podlahovým topením.

Kvalita sedačky

Ďalším kritériom pri výbere sedačky je určite kvalita, ktorá je priamo závislá aj od ceny výrobku. Základom každej kvalitnej sedačky je kostra z bukového masívu a výplň z kvalitných molitanov. Niektoré sedačky majú tzv. sendvičový spôsob umiestnenia molitanu, takže molitan je v kombinácii s pružinami, niektoré sú zase vyplnené iba molitanovým matracom.

Poťahy na sedacie súpravy

Poťahové materiály sa delia do niekoľkých kategórií: látkové textilné poťahy, kožené poťahy a poťahy z umelej kože. Poťah vyberajte podľa zaťaženia a funkčnosti sedačky. V prípade, že ste rodina s malými deťmi, tak pre vás budú lepšie latkové sedačky, ktoré sú ošetrené tzv. nanowel technológiou, ktorá zaisťuje vodeodolnosť. Nemusíte sa tak báť ani toho, že deti sedačku niečím popíšu, niečo na ňu vylejú. Textilnú sedaciu súpravu s nanowel vláknami stačí jednoducho utrieť vlhkou handričkou.

Ďalšou kategóriou sú poťahové materiály z pravej kože, ktoré sa delia na jemné a hrubé. Rozdiel medzi nimi je v ich hrúbke. Výhodou koženej sedacej súpravy je hlavne to, že je veľmi nenáročná na údržbu a vydrží naozaj mnoho rokov.

Poslednou kategóriou sú tzv. koženkové sedačky, alebo sedačky z umelej kože. Je to vlastne pogumovaný materiál, ktorý síce nemá veľkú životnosť, ale pre svoju cenu je hlavne u mladých rodín veľmi obľúbený.

Akú farbu poťahu zvoliť?

Ponuka farebných odtieňov poťahových materiálov je pri každej sedačke naozaj pestrá. Vybrať si môžete biele, hnedé, červené, čierne, žlté či akékoľvek iné farby sedačiek. Mnoho ľudí vďaka veľkej ponuke však váha s výberom sedacej súpravy, lebo si nevie vybrať správny odtieň. Pre jednoduchší výber sme pre vás pripravili aspoň niekoľko základných pravidiel:

  • do menších izieb voľte hlavne svetlé motívy
  • sedacie súpravy v tmavých farbách sa hodia hlavne do priestrannejších miestností
  • červená sedacia súprava sa hodí skôr do kancelárie – doma sa rýchlo opozerá

Klasická alebo moderná sedacia súprava?

Pri výbere sedacej súpravy by ste si mali určiť aj to, či chcete sedaciu súpravu v klasickom tvare a dizajne, alebo chcete modernú sedaciu spravu podľa posledných trendov. Tu treba počítať s tým, že klasický tvar je omnoho viac univerzálny a s takou sedačkou môžete bez obáv zmeniť celý interiér obývačky. Takú sedačku teda vyberáme na dlhšiu dobu, a preto odporúčame zvoliť odolnejší a kvalitnejší poťahový materiál. Ideálnym riešením je kožená sedacia súprava.

Ak patríte medzi tých, ktorý sledujú trendy v bývaní a často renovujete svoju obývačku, tak je pre vás správna voľba moderná sedacia súprava. Dizajnéri moderných sedačiek sledujú trendy v tvare výrobkov a tak vedia napr. Každý rok ponúkať nový dizajn sedačky, resp. kvalitnejšie poťahové materiály. Pri moderných sedačkách je samozrejme dôležitá aj farba a tá ide ruku v ruke s aktuálnymi trendmi vo svete. Moderné pohovky sú zaujímavé aj preto, že sú často veľmi originálne a tak sa nemusíte báť, že niekto v okolí bude mať rovnakú sedačku ako vy.

Koľko stojí sedacia súprava?

Malé sedacie súpravy do detskej izby, resp. iba gauč stoja okolo 50 eur, klasická lacná sedacia súprava do obývačky sa dá kúpiť už okolo 200 eur. Najviac sedacích súprav sa kupuje v rozmedzí od 300 do 500 eur, pričom najdrahšie moderné a luxusné sedacie súpravy môžu stáť aj 1500 až 3000 eur. Pričom platí, že najlacnejšie alebo lacné sedačky môžete kúpiť v internetových obchodoch s nábytkom a vo veľkých nábytkových centrách v rôznych akciách a výpredajoch. Ľudia na Slovensku najradšej kupujú sedacie súpravy v nábytkových obchodoch ako IKEA, Möbelix, KIKA, ASKO, Sconto Jysk a podobne.