Obývacia stena, ktorá skrášli vašu obývačku

Obývačka je miesto, kde sa schádzate s rodinou alebo priateľmi. Slúži k odpočinku, zábave, konverzáciám alebo najčastejšie k sledovaniu televízie. Obývacie izby by teda mali byť veľmi príjemné, útulné a pre návštevy aj reprezentatívne. Veď kto by sa nechcel pochváliť peknou obývačkou a obývacou stenou.

Obývacia stena, dub sonoma

Akú farbu vybrať?

Aby obývacia izba pôsobila útulne a príjemne, tak je potrebné všetko zladiť dohromady. Dôležité je vybrať správnu farbu stien. Tá totiž tvorí najväčšiu plochu obývačky a tak výberu venujte náležitú pozornosť. Je všeobecne známe, že biela farba je symbolom čistoty, opticky zväčšuje miestnosť. Pre niekoho ale môže byť príliš “studená”. Úplne tmavé farby zase môžu pôsobiť stiesneným, depresívnym dojmom. Zlatá je stredná cesta. Najpoužívanejšie sú v súčasnosti pastelové odtiene. Tie dokážu vytvoriť tú správnu príjemnú atmosféru.

Štýl a materiál obývacej steny

Aký štýl zvolíte pre vašu obývaciu stenu záleží samozrejme na Vás. Mal by vychádzať zo štýlu bývania, ktorým je zariadené okolie domácnosti, ale hlavne by sa Vám mal páčiť. Dnes je na trhu obrovský výber obývacích stien. K najlacnejším materiálom patrí lamino, pokračuje fóliovaná MDF, dyha, masív. Moderné je kombinovať také materiály s kovmi ako je napr. hlinník. Nábytok potom pôsobí odľahčene a luxusne. K najdrahším materiálom patrí nábytok z masívu. Dobrou voľbou sú tiež obývacie steny, ktoré môžete označiť aspoň trochu za nadčasové. Takéto nevyjdú ďalší rok z módy a vydržia Vám dlhšiu dobu.

Veľkosť obývacej steny

Obývacie steny disponujú jednotlivými časťami ako je priestor pre TV, pre knihy, vitríny pre poháre a inú dekoráciu. Preto starostlivo zvážte, čo všetko sa musí do Vašej obývacej steny vojsť. Moderné steny bývajú skôr minimalistické, zložené len z niekoľkých kúskov nábytku. Takéto steny pôsobia najvzdušnejším dojmom.

Všeobecne platí, že do malej obývačky by sa nemala dávať veľká obývacia stena. Nevyzerá to dobre a ani sa v takej miestnosti nebudete dobre cítiť. Platí to aj naopak. Všetko robte pri zariaďovaní s mierou.