Ako si vybrať obývaciu stenu?

Kvalitná obývacia zostava vám ponúkne dostatok úložných priestorov, pôsobí reprezentatívne a dotvára celkový dojem z obývacej izby. Podľa čoho si ale vybrať obývaciu stenu? Zvoliť radšej typizovanú či sektorovú? Ak sa neviete rozhodnúť, tak ste na správnom mieste, pretože my vám poradíme aká obývacia stena sa hodí do vašej izby.

Moderná obývacia stena - dub

Typ steny

S veľkými obývacími stenami od podlahy až k stropu sa dnes už príliš nestretnete. Takéto prevedenie zaberalo veľa miesta a najmä menšie miestnosti kvôli tomu pôsobili stiesnene. Súčasné steny sú menšie čím udržujú priestor vzdušný. V ponuke obchodov sa dnes stretnete s nižšie uvedenými typmi obývacích stien.

 • Sektorové steny
  Skladajú sa z mnohých kusov (políc, skriniek atď.), Ktoré môžete rôznymi spôsobmi kombinovať a skladať. Keď vás stena začne nudiť, môžete ju pretvoriť do úplne inej podoby. Sektorové steny môžete často rozšíriť o ďalšie kusy v rovnakom dizajne.
 • Typizované steny
  Spravidla najlacnejšie riešenie. Na stene, ktorú kúpite sa však už nedá nič meniť.

Dizajn

Čo sa vzhľadu týka, tak je samozrejme výber obývacej steny otázkou vášho osobného vkusu. Napriek tomu by ste mali myslieť na to, že:

 • k svetlej podlahe sa hodí tmavá obývacia stena a opačne,
 • farba izby by mala nechať stenu vyniknúť, nie ju utlmiť,
 • farebnosť steny by mala ladiť s ďalším nábytkom v miestnosti.

Materiály

Obývacie steny sa vyrábajú z rôznorodých materiálov. Medzi najčastejšie riešenie patrí laminovaná drevotrieska a masív.

 • Steny z laminovanej drevotriesky
  Ich najväčšou výhodou je nízka cena. Môžu napodobňovať rôzne druhy dreva, pričom tie najkvalitnejšie sú prakticky na nerozoznanie od pravých drevených stien.
 • Steny z masívu
  Môžu vydržať aj mnoho rokov. Vďaka použitiu ozajstného dreva sú kvalitnejšie a odolnejšie. Zároveň majú vyššiu hmotnosť, čo zaisťuje aj ich vyššiu stabilitu.

Pri výbere obývacej steny by ste sa mali zamyslieť sa aj nad tým, či chcete radšej lesklý alebo matný povrch. Lesklá stena síce môže vyzerať krásne, ale nakoniec môžete tráviť veľké množstvo času jej čistením, pretože na nej bude vidieť každý odtlačok prsta.

Kde kúpiť obývaciu stenu?

Kvalitné a moderné obývacie steny nájdete v ponuke veľkých nábytkových centier ako sú Ikea, Jysk, Asko, Decodom či Möbelix, ale vybrať si môžete samozrejme aj z veľkej ponuky stien v internetových obchodoch.