Knižnica ako deliaca stena – praktické riešenie do obývačky

Otvorené priestory sa stávajú čoraz obľúbenejším prvkom moderných domov a bytov. Ich veľkou výhodou je optické zväčšenie miestnosti, ale aj možnosť dostať denné svetlo do všetkých zákutí. Otvorený priestor je nepochybne veľmi štýlový, ale bez zónovania sa môže stať nefunkčným. Pri zariaďovaní priestrannej miestnosti vzniká mnoho výziev – ako oddeliť priestor kuchynského kúta od priestoru obývačky? Ako oddeliť pracovný priestor a kde vytvoriť bezpečný priestor na hranie pre deti. Čoraz častejšie sa používa práve knižnica, alebo regál ako deliaca stena na oddelenie izby alebo obývačky od ostatných priestorov.

Regál na oddelenie spálne

Regály ako priečka alebo sadrokartón – čo je lepšie?

Pri hľadaní najlepšieho spôsobu oddelenia zón v miestnosti sa oplatí porovnať dve najčastejšie používané riešenia – klasickú sadrokartónovú stenu a mobilný deliaci regál. Prvá možnosť je spojená jednak s pomerne invazívnym stavebným procesom a jednak sa tento typ priečky nedá neskôr premiestniť. Na druhej strane, príručné regály nemajú tieto obmedzenia, pretože sa dajú ľahko premiestňovať a prispôsobovať potrebám. Výhodou použitia knižnice ako priečky je nepochybne aj to, že šetrí miesto v miestnosti. Vďaka širokým policiam získate úložný priestor, ktorého je v každom byte skôr či neskôr vždy nedostatok.

Nezabúdajte na to, že spodnú časť regálu je lepšie použiť na ťažké a často používané predmety. V prípade potreby po nich ľahšie siahnete. Na druhej strane sú horné police ideálne na dekoratívne doplnky, ktoré je fajn mať na očiach.

Otvorená knižnica rozdeľuje miestnosť

Rozdelenie jednotlivých priestorov by sa malo starostlivo zvážiť, aby miestnosť nepôsobila preplnene. Otvorené knižnice môžu byť skvelým riešením na rozdelenie miestnosti, pretože nemajú zadnú stenu a umožňujú pohľad do miestnosti. Ak sa za nábytok umiestni stôl, stane sa ideálnym miestom na prácu. Rozdeľovač do regálov vám umožní ukladať dokumenty a materiály tak, aby boli vždy ľahko dostupné. Otvorená konštrukcia tohto nábytku prepúšťa svetlo, takže náš kút zostane svetlý a nebudete sa cítiť uzavretí. Kancelárska práca sa tak môže stať potešením.

Vstavané regály ako priečky

Takýto návrh ocenia najmä majitelia garsóniek, kde je potrebné venovať osobitnú pozornosť oddeleniu obývacej časti od osobnejšej pracovnej časti bytu. V takýchto prípadoch sa odporúča zvoliť uzavretú knižnicuktorá umožní úplné súkromie priestoru za nábytkom. Dôkladne však skontrolujte, z čoho je zadná stena vyrobená. Môže sa ukázať, že nejde o veľmi reprezentatívnu povrchovú úpravu vo forme kartónu. Zdá sa, že to vylučuje možnosť použitia takejto knižnice ako priečky. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Stačí tam umiestniť zaujímavú nástennú maľbu alebo plagát a celý priestor sa stane úplne individuálnym.

Knižnica na rozdelenie miestnosti

Priečka na knihy vs. dizajn miestnosti

Knižnica je kus nábytku, ktorý je nielen vysoko funkčný, ale môže tiež dodať veľký štýl. V podkroví budú skvele vyzerať modely s pevnou kovovou konštrukciou, často podopretou širokými lyžinami. Knižnica ako deliaca priečka tiež dokonale doplní glamour dekor, stačí si vybrať model na lesklom ozdobnom ráme, najlepšie vybavený elegantnými sklenenými policami. Okrem typov povrchových úprav sa oplatí experimentovať aj s výškami a asymetrickými tvarmi. Knižnica ako priečka bude vyzerať skvele napríklad v stupňovitom tvare, ktorý postupne odhaľuje priestor za ňou. Jediným obmedzením je vaša kreativita, ale treba mať na pamäti, že vybraná knižnica by mala ladiť so štýlom ostatného nábytku v miestnosti, ako sú komody alebo štýlové vitríny.

Knižnica ako deliaca stena je ideálna do miestností, kde si nemôžeme dovoliť postaviť ďalšiu stenu. Je to štýlové a čoraz častejšie riešenie v garsónkach, ako aj v trochu väčších bytoch.

5/5