Sťahovanie do iného mesta: Praktické rady a informácie

Sťahovanie pre vysokoškolské štúdium, neodolateľnú pracovnú ponuku, alebo len túžba začať nový život. Nech už sú vaše dôvody na sťahovanie do iného mesta akékoľvek, mali by ste pamätať na praktické tipy, ktorým sa venujeme na nasledujúcich riadkov.

Sťahovanie do iného mesta - sťahováci

Od profesionálov na sťahovanie sme pre vás zozbierali rady súvisiace so sťahovaním do iného mesta, ktoré je spravidla spojené s prekonávaním väčšej vzdialenosti.

Kým napríklad sťahovanie kancelárií do iného mesta býva často spájané s rozširovaním podnikania s tým, že pôvodné sídlo firmy zostáva zachované, v prípade sťahovania jednotlivcov ide často o veľkú životnú zmenu. Čeliť tak musíte nielen samotnému sťahovaniu ako fyzickému premiestneniu vecí, ale aj kompletnej zmene návykov a zabehnutého stereotypu. Zoči voči budete stáť mnohým zmenám a tak nemyslite iba na to, ako sa pred sťahovaním zbalíte, ale aj to, čo budete robiť pár dní po nasťahovaní. Minimálne polovicou úspechu je totiž zvládnutie adaptácie.

Spoznajte nové miesto vopred

Do mesta, kam sa budete sťahovať sa nepozerajte iba očami turistu, ale skúste sa zamyslieť nad riešením každodenných povinností. Veľmi vám pomôže, ak sa ešte pred samotným sťahovaním s novou lokalitou dôkladne oboznámite a osvojíte si základné trasy. S preskúmaním okolia vám síce na diaľku pomôže aj Google Street View, no osobný zážitok vám takáto virtuálna prehliadka nenahradí. Je vysoký predpoklad, že čím lepšie dané miesto spoznáte vopred, tým menej vás bude trápiť neistota a zároveň sa budete viac tešiť.

Stanovte si časový plán aj rozpočet na sťahovanie

Sťahovanie bytov do iného mesta si často vyžaduje premiestňovanie vecí na väčšie vzdialenosti, neraz aj stovky kilometrov. V praxi to znamená, že kým pri sťahovaní v rámci mesta „stratíte“ možno pár desiatok minút, pri sťahovaní do iného mesta to budú hodiny. Od toho sa odvíja aj rozpočet a keďže sťahovanie do iného mesta môže byť dosť nákladnou záležitosťou, odporúčame porovnať si viacero cenových ponúk. Pri sťahovaní do iného mesta vždy počítajte s väčšou časovou rezervou a prispôsobte tomu svoje plány.

Rozhodnite, čoho sa vzdáte

Nesťahovať to, čo nevyužijete a nepotrebujete. Tak znie jedno zo základných pravidiel pre efektívne sťahovanie, ktoré ale v prípade, že vaše nové bydlisko bude v inom meste, platí dvojnásobne. Sťahovanie do iného mesta je skvelou príležitosťou poriadne si pretriediť veci a zbaviť sa všetkých zbytočností. Ako na to? Skúsiť môžete rôzne stratégie, ako napríklad vyhodiť všetko, čo ste nepoužili za posledný rok, alebo všetko, čo nepatrí medzi nevyhnutnosti a neprináša vám radosť. Príprava na sťahovanie vám síce potrvá o čosi dlhšie, no samotné sťahovanie bude rýchlejšie a aj lacnejšie.

Sťahovanie krabíc

Rýchlejšia adaptácia vďaka novým kontaktom

Toto bude skôr pre extrovertov! Nebojte sa osloviť nových susedov, nadviazať kontakty v práci alebo v miestnom podniku. Pri troche odvahy môžete využiť aj rôzne skupiny na sociálnych sieťach či zoznamovacie aplikácie. Vďaka aktívnemu nadväzovaniu kontaktov bude vaša adaptácia v novom meste omnoho jednoduchšia.

Nezabudnite na administratívne povinnosti

Ak sa sťahujete v rámci jedného mesta, mnohé veci si dokážete takpovediac obehať v prípade potreby aj sami. V prípade, že sa ale odsťahujete stovky kilometrov do iného mesta, netreba brať na ľahkú váhu ani rôzne administratívne povinnosti.

Sťahovanie kancelárií v krabiciach

Ak sa sťahujete natrvalo, určite nezabudnite ohlásiť zmenu trvalého pobytu a vybaviť si nové doklady. Zároveň bude potrebné nahlásiť zmenu trvalého pobytu zdravotnej poisťovni, zamestnávateľovi (aj spolu s novým číslom občianskeho preukazu) či evidencii motorových vozidiel, v prípade že vlastníte auto. Zaujímavou možnosťou je aj služba doposielania zásielok, ktorá je síce zvlášť spoplatnená, no oplatí sa ak nechcete zmeškať žiadnu poštovú zásielku, ktorá by eventuálna mohla smerovať na vašu starú adresu.

5/5