Sedacie vaky do obývačky aj detskej izby

V posledných rokoch sa veľkým módnym trendom stali tzv. sedacie vaky. Obľúbenosť tejto novej súčasti obývačiek či detských izieb si všimli už aj samotní výrobcovia a tak každú chvíľu pribúdajú na trhu nové a nové sedacie vaky. Ako sa v však v tejto širokej ponuke sedacích vakov orientovať? My vám s tým poradím a zároveň ponúkneme typy, na konkrétne sedacie vaky.

Sedací vak - oranžový

Jednoduché, pohodlné a moderné

Sedacie vaky sú veľmi jednoduché. Hovorí sa ale, že v jednoduchosti je krása a nie je to inak ani v tomto prípade. Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že je sedací vak je nepohodlný, ale opak je pravdou. Akonáhle ho človek raz vyskúša, už ho nebude chcieť dostať zo svojho bytu.

Obsah vaku je tým najdôležitejším

Ak sa rozhodnete zaobstarať si sedací vak aj do svojej domácnosti, nepozerajte len na jeho vzhľad. Ono totiž záleží aj na tom akú náplň tento v sebe sedací vak ukrýva. Najlepšie sú tvrdené polystyrénové guličky EPS. Čím väčší rozmer tieto guličky majú, tým vrece dosahuje vyššieho pohodlia a komfortu. Časom sa tieto guličky zaľahnú, ale lepšie sedacie vaky disponujú otvorom pre doplnenie náhradných guličiek, ktoré sú pri kúpe tých lepších sedacích vakov dokonca ich súčasťou. Dnes však nie je problém s dokúpením guličiek aj samostatne.

Hlavne sa ale vyhýbajte sedacím vakom, ktorých náplňou je polystyrénová drť. Tá sa totiž veľmi rýchlo zľahne a sedací vak tak stratí svoj objem a pružnosť. Z polystyrénovej drti sa navyše aj dosť práši, čo potom môže viesť k zdravotným komplikáciám. Preto si pri kúpe pozriete akú náplň má váš vybraný sedací vak.

Kvalita nadovšetko

Sedacie vaky ponúkajú aj pohodlie pre chorých alebo zdravotne postihnutých ľudí. Sedenie na kvalitnom sedacom vreci je totiž veľmi príjemné a nerobia sa z neho otlačeniny. Aj zvieratá si na nich dosť lebedia a môže sa stať, že vás domáci maznáčik vás nepustí sadnúť. V tomto prípade sa asi budete musieť porozhliadnuť aj po druhom sedacom vaku.

Na aký účel budem sedací vak využívať?

Pri výbere sedacieho vaku je dôležité zohľadniť aj účel na aký sa sedací vak chystáte kúpiť. Ak ho budete využívať na občasné sedenie, tak si vystačíte s vrecom menších rozmerov. Ak vak budete používať aj na polihovanie, tak bude lepšie siahnuť po nejakom s väčšími rozmermi. V dnešnej dobe nie je problém zohnať sedacie vaky v najrôznejších rozmeroch i farbách. Existujú aj sedacie vaky, na ktoré si pohodlne ľahnú aj dvaja ľudia.

Rôzne tvary sedacích vakov

Aj tvar sedacieho vaku hrá pri výbere vhodného kandidáta do vášho bytu svoju úlohu. Najčastejšie kupovanou variantou sedacieho vaku je klasický vak v tvare vankúša. Stretnúť sa môžete aj so sedacími vrecami tvare hrušky, ktoré vám ponúknu pohodlie najmä pri sedení.

Materiál – najlepšia je ekokoža

V neposlednom rade si dávajte pozor aj na materiál, z ktorého je sedací vak vyrobený. Najčastejšie voleným materiálom pre výrobu týchto vriec je polyester. Je to látka, ktorá dlho vydrží a zároveň sa na nej dobre sedí. O niečo väčšie pohodlie a životnosť ale ponúkajú sedacie vaky z ekokože. Sú síce spravidla drahšie, ale povrch je nepremokavý, príjemný na dotyk a tiež odolnejší.

Cena sedacích vakov

Cena sedacích vakov nie je vysoká. Je najlepšie neriadiť sa cenou, ale najmä kvalitou, aby ste nenaleteli. Cena kvalitného a veľkého sedacieho vrecia vás vyjde od 50 po 100 eur. Za dizajnové kúsky prípadne väčšie rozmery si samozrejme môžte aj priplatiť.