Pripravte svoje okná na leto včas. Vonkajšie žalúzie sú múdrou voľbou pre každú domácnosť

Leto sa rýchlo blíži, čo je určite pre väčšinu z nás dobrá správa – opäť nás čakajú dovolenky, odpočinok, relax a príjemné teplé počasie, ktoré je o toľko pozitívnejšie ako zimné fujavice. Lenže má to aj svoje nevýhody. Letné horúčavy nerobia dobre nikomu, a najmä v domácnostiach môže byť skutočne náročné udržať pohodovú teplotu na bežné aktivity. Čo s tým?

Vonkajšie žalúzie na dome

V lete totiž tiež hrozí, že sa domov prehreje natoľko, že aj v noci v ňom budú panovať tropické teploty a vy sa nevyspíte. Ide tomu nejako zabrániť? Riešením môžu byť vonkajšie žalúzie.

Prečo vybrať práve vonkajšie žalúzie?

Možno si hovoríte, že máte predsa tie klasické na oknách, tak načo predokenné? Dôvod je skutočne jasný – tie vonkajšie sú až desaťkrát efektívnejšie v boji proti slnečnému žiareniu a súvisiacemu teplu. Predokenné žalúzie dokážu zadržať až 94 percent tepelnej energie. Teplo teda takto vôbec nevstupuje do interiéru, ale je zachytené vonku a vy si doma môžete naďalej užívať príjemné teplotné podmienky.

Prispôsobte si ich vlastným potrebám

Predokenné rolety sú nielen efektívnejšie vo svojej účinnosti, ale ponúkajú stále veľmi široké možnosti prispôsobenia meniacim sa podmienkam. Kedykoľvek môžete napríklad podľa vašich potrieb naklápať lamely, takže môžete množstvo slnečného žiarenia regulovať podľa vlastných potrieb a preferencií.

Vonkajšie žalúzie na balkóne

Komfortné ovládanie

Táto tieniaca technika zaisťuje mimoriadny užívateľský komfort. Môžete si totiž vybrať spôsob ovládania, ktorý vám bude vyhovovať. Dnes sa najčastejšie volia motorizované žalúzie, ktoré môžete ovládať jediným stlačením tlačidla. Ten môžete napríklad umiestniť na stenu a rovnako ako zapínate a vypínate svetlo, budete môcť tiež ovládať zatienenie svojej domácnosti.

Okrem vypínača je možné využiť aj možnosti diaľkového ovládania. Tak sa dá ovládať zatienenie doslova v celom dome a ani nemusíte opustiť pohodlie vašej pohovky. Regulovať môžete všetky naraz, ale tiež si vybrať konkrétnu miestnosť, kde chcete žalúzie vytiahnuť alebo zatiahnuť. Tieniacu techniku ​​je možné zahrnúť aj do systému inteligentnej domácnosti. Žalúzie je potom možné ovládať prakticky odkiaľkoľvek pomocou inteligentného telefónu či tabletu alebo ich úplne automatizovať.

Rolety môžu byť tiež osadené slnečnými a veternými čidlami. Podľa toho môžu automaticky regulovať svoje natočenie presne podľa vašich požiadaviek, ktoré ste určili v nastavení.

Ako na výber farby?

Pred nákupom by mal zákazník zvážiť nielen technickú stránku veci, ale aj farebné prevedenie. Môže sa to zdať ako čisto estetická záležitosť, ale nie je to tak. Z vhodne zvolenej farby lamiel môžete skutočne značne profitovať. Pokiaľ si zvolíte tmavšie odtiene, vstúpi do miestnosti vždy menej svetla. To môže byť výhoda napríklad pri inštalácii do spálne, kde sa často snažíte o zaistenie maximálneho zatemnenia. V iných miestnostiach ale môže byť výhodou zvoliť lamely, ktoré svetla prepustia viac, ale budú rovnako dobre brániť prenikaniu tepla. Samozrejme je dobré pamätať aj na to, aby boli žalúzie zladené s celkovým exteriérom. Oplatí sa myslieť napríklad na farbu dverí alebo garážovej brány.

Ušetrite na nákupe aj prevádzke

Je jasné, že žalúzie môžu byť skvelou cestou nielen k tomu, aby vám do domácnosti neprenikalo zbytočné svetlo a teplo. V zime naopak môžu pomôcť ušetriť, a to nie málo. Úspora energií môže byť skutočne značná, a preto sa z dlhodobého hľadiska inštalácia určite oplatí. Najmä ak si zaobstaráte plne automatizované zatienenie, je možné dosiahnuť skutočne vysokú optimalizáciu a maximálne úspory. V letných mesiacoch totiž nebudete potrebovať klimatizáciu a v zime zase toľko neprekúrite.

Detail - vonkajšie žalúzie

Inštaláciu takýchto roliet finančne podporuje aj dotačný program. Vďaka nemu môžete získať tieniacu techniku za prijateľnejších finančných podmienok. Skúste aj vy zistiť, či by sa vám taká investícia neoplatila.

Zdroj obrázkov: LOMAX

5/5