Osvetlenie do kuchyne

Aby ste mohli v kuchyni pripravovať jedlo pohodlne a cítili sa príjemne, tak by ste mali správne mali mať správne osvetlenie kuchynskej linky a priestoru v kuchyni. Extistuje hneď niekoľko kritérií, podľa ktorých vyberať svietidlá do kuchyne a my vám ich prezradíme. Zároveň netreba zabúdať, že osvetlenie kuchyne plní aj dizajnovú funkciu a musí sa do interiéru hodiť. Ak teda hľadáte lampu, či svietidlo do kuchyne, tak ste na správnom mieste, lebo u nás nájdete celú radu rôzneho kuchynského osvetlenia.

Moderne osvetlenie do kuchyne

V kuchyni všeobecne musí byť dostatok svetla. Pokiaľ nemá kuchynská linka dostatok denného svetla, tak ho musíte nahradiť umelým osvetlením. Taktieť je veľmi dôležité mať dostatok osvetlenia aj pre prípravu pokrmov, aby nedošlo k úrazu. Z toho vyplýva, že najdôležitejším osvetlením v kuchyni je osvetlenie kuchynskej linky, predovšetkým pracovnej dosky, na ktorej jedlo pripravujete.

Osvetlenie na kuchynskú linku

Najčastejšie sa môžeme stretnúť s tzv. prisadeným osvetlením, ktoré je umiestnené pod vrchnou časťou kuchynskej linky, resp. pod skrinkami v kuchyni. V tomto prípade je vhodné využiť tzv. difúzne optické kryty a nie bodové osvetlenie. Vhodnou variantou je využitie trubicových žiariviek s vhodným difúznym krytom. Tieto trubicové žiarivky vám zaručia rovnomerné rozdelenie svetla po celej dĺžke pracovnej dosky. Pri výbere osvetlenia netreba zabúdať ani na to, že čím tmavšia pracovná doska, tým viac svetla potrebujete.

Centrálne osvetlenie do kuchyne

Ako v iných miestnostiach, tak aj tu potrebujete centrálne osvetlenie. Centrálne osvetlenie kuchyne by určite nemalo byť rovnako zdobené ako luster v obývačke. Osvetlenie v kuchyni musí byť jednoduché s málým množstvom línii pre ľahšie čistenie. Zložitými tvarmi si len znásobite prácu pri upratovaní. Pre centrálne osvetlenie do kuchyne môžete kúpiť aj bodové osvetlenie, avšak v tomto prípade musíte zvoliť dostatočné množstvo bodoviek. Veľkým záporom bodového osvetlenia je veľká energetická náročnosť v porovnaním s množstvom svetla, ktoré je schopné ponúknuť. Našťastie sú dnes na slovenskom trhu špeciálne technológie, ktoré rapídne znižujú spotrebu energie. Pri návrhu osvetlenia do kuchyne nezabudnite na veľmi dôležité osvetlenie jedálenského stola. Pričom aj v tomto prípade máte tiež hneď niekoľko možností.

Osvetlenia do kuchyne sa dá kombinovať. Žiarivky vs. bodové svetlá (led technológia apod.). Vždy si však uvedomte, že pri varení vzniká viac nečistôt a osvetlenie je nutné raz za čas vyčistiť. Za týmto účelom vyberajte moderné svietidlá do kuchyne, ktoré sa dajú ľahko vyčistiť. Čím jednoduchšie tvary majú svietidlá, tým jednoduchšie sa Vám bude udržiavať ich čistota.