Moderná jedáleň aj pre vás

Vyberanie nového zariadenia do kuchyne či jedálne predstavuje pre niekoho peklo a pre iných zas výzvu. Celkovo sa niektorí ľudia chytajú za hlavu pri predstave prerábania bytu či len pri kúpe nového nábytku. Zmeniť niečo čo už máte niekoľko rokov zaužívané a zvykli ste si na to je ťažký krok, no každý chce mať pekné bývanie, ktoré bude aj moderné. A ako sa to na to sa dozviete v ďalších krokoch.

Jedálenský stôl a stoličky

Prvé nápady na zmenu

Pri prerábaní svojho bytu alebo kúpe nového nábytku si vopred stanovte koľko eur chcete alebo skôr môžete minúť. Najlepšia situácia je ak je váš rozpočet neobmedzený a môžete si do svojej kuchyne a jedálne dopriať všetko na čo si len spomeniete. Presne to je pre vás dôležitý druhý krok. Predstava ako by ste chceli aby vaša kuchyňa s jedálňou vyzerala. Alebo chcete zmeniť len podlahu a pripojiť k vašej kuchyni novú jedáleň?

Aj taká je možnosť. Už pri zariaďovaní vašej kuchyne myslite na to či bude prepojená s jedálňou. Niekto si radšej jedáleň oddeľuje priečkou alebo vysokým barovým pultom. Pokiaľ máte už kuchyňu zariadenú a stále máte v nej miesto na jedáleň, bolo by dobré aby ste si jedálenský nábytok zladili ku kuchynskému nábytku. Kontrastne môžete zvoliť farbu stoličiek. Napríklad ak máte kuchynskú linku bielo hnedej farby, aj jedálenský stôl si zvoľte biely no stoličky už môžu byť farebné, napríklad horčicovo žlté. Ak máte kuchyňu staršiu a radi by ste ju zmenili začnite najmä podlahou. Podlaha jedálne by mala byť rozhodne v rovnakej farbe ako kuchyňa. Poprípade niekto si zvolí jedálenský stôl do väčšej obývacej miestnosti, no trend v bývaní je prepojenie kuchyne s jedálňou a obývačkou s rovnakou podlahou.

Základom je miestnosť

Presne podľa veľkosti miestnosti kde sa vaša nová jedáleň bude nachádzať záleží ako vyzerať bude. Môžete hľadať vybavenie jedálne do malej kuchyne, kde sa zmestí jedine jedálenský stôl a štyri stoličky či lavica alebo môžete vyberať jedálenský nábytok do časti bytu či rodinného domu, ktoré poskytujú dostatočný priestor na zariadenie viacerým nábytkom.
V prvom prípade zariadenia jedálne v menšom priestore by ste mali zvoliť jedálenský stôl. Ten môže byť v rôznych prevedenia, z ktorých si vyberiete. Dobré nápady nájdete na möbelixe, jedálenské stoly pre dve, štyri a viac osôb. Najviac trendy farbou je momentálne lesklá biela alebo drevený stôl s kovovými prvkami. Samozrejme si môžete kúpiť aj klasiku s bielym mliečnym sklom a kovovými nohami, no medzi moderné prvky jedálne to moc nepatrí. Skôr by ste v tomto prípade siahli po lacnejšej alternatíve.

Jedáleň - kuchyňa

V roku 2017 sú najmodernejšie jedálenské stoly s jednou stĺpkovitou nohou a v drevenom prevedení. Výhodou takéhoto stolu je odolnosť voči poškrabaniu. Pokiaľ máte väčšiu rodinu, ktorá často k vám privíta na obed alebo večeru, výhodnou kúpou pre vás bude výsuvný stôl napríklad Derby, ktorý dokáže ponúknuť pri základnom rozložení miesto pre 4 osoby a po rozložení až pre 6 osôb. Samozrejme v internetovom obchode modrého predajcu nábytku kúpite aj menšie jedálenské stoly vhodné pre dve osoby, ktoré sú najnižšej cenovej kategórie. Každý jeden jedálenský stôl môžete doplniť akýmikoľvek novými stoličkami. Záleží len na vás, ktoré si vyberiete. O stoličkách si môžete prečítať v ďalšej časti článku.

V druhom prípade, ak máte väčší priestor pripravený pre jedáleň alebo osobitnú jedálenskú miestnosť v dome, si môžete do jedálne vybrať viac druhov nábytku. Napríklad okrem jedálenského stola a stoličiek si môžete zakúpiť na eshope vitrínu. Takýto druh nábytku si viete zladiť farebne s jedálenským stolom a kuchynskou linkou. Jedálenská vitrína predstavuje miesto pre uloženie a prezentáciu riadov a pohárov. Takáto vitrína môže obsahovať aj LED osvetlenie, ktoré mení farbu podľa toho akú si zvolíte.

Osvetlenie dokáže po večeroch navodiť romantickú atmosféru alebo pôsobí ako príjemná dekorácia izby. Je len na vás či si vyberiete s dvoma, štyrmi alebo šiestimi poličkami a či chcete aby vaša vitrína visela na stene alebo stála na zemi. Niektoré vitríny nie sú len s poličkami ale aj so zatváracími dvierkami, ktoré schovávajú dobroty na jedenie aj pitie.

Doplňte jedálenský stôl stoličkami

Rozhodne téma stoličiek je na dlhšie čítanie, no môžete ich rozlišovať ako stoličky barové a stoličky obyčajné jedálenské. Tie barové sú vyvýšené a eshop na möbelix.sk ponúka prevedenie napríklad látková časť na sedenie a drevené nohy stoličky. Tento typ pôsobí šik a elegantne, no zároveň s retro nádychom. Nevýhodou barovej stoličky je použitie len pri barovom stole, narozdiel od obyčajnej jedálenskej stoličky, ktorú môžete použiť aj na doplnenie sedenia v modernej obývačke v prípade väčšej návštevy. Obyčajné jedálenské stoličky si môžete vyberať z rôzneho prevedenia, kedy máte na výber napríklad stoličku s bielou kožou a pochrómovanou kostrou stoličky, ktorá slúži ako noha.

Ďalším druhom jedálenskej stoličky môže byť stolička s opierkami pripomínajúca kreslo. Takéto sedenie je moderné a zároveň pohodlné. Samozrejme môžete zvoliť obyčajnú drevenú stoličku, ktorá patrí k lacnejším verziám. Takéto stoličky sa hodia s rohovým jedálenským kútom. Pokiaľ nechcete zvoliť tradičné sedenie v jedálni, môžete k svojmu jedálenskému stolu zakúpiť rohovú sedaciu lavicu. Tá ponúkne veľa miesta na sedenie a zároveň niektoré slúžia aj ako úložný priestor. Na výber máte rohovú lavicu v prevedení textilnej kože alebo kombinácii dreva a textilného poťahu.

Eshop web stránky möbelix.sk ponúka mnoho možností zariadenia vašej jedálne, ale aj kuchyne. Vybrať si môžete zo všetkých farieb, materiálov a kombinácií. Niektoré sú dostupné len online a preto nevynechajte túto internetovú stránku. Výhodou je možnosť pozrieť si v predajni ako nábytok vyzerá a až potom následne zakúpiť online. Kto už by len nechcel dodanie nábytku až domov.