Jedálenske stoly

Hľadáte kvalitný a moderný jedálenský stôl do vašej kuchyne a neviete ako si vybrať? Ak je vaša odpoveď áno, tak ste na správnom mieste. My vám totiž poradíme ako vybrať túto neodmysliteľnú súčasť každej kuchyne. Na trhu je totiž celá rada jedálenských stolov a tak vôbec nie je jednoduché vybrať si ten správny.

Moderny jedalensky stol - dreveny

Vyberať môžete podľa dizajnu, rozmerov, materiálu a to všetko sa samozrejme musí páčiť a vyhovovať aj vašej rodine. Jedálenský stôl niektorých domácnostiach dokonca prepája kuchyňu spolu s obývačkou, a aj preto je právom označovaný za veľmi dôležitý kus nábytku. Schádza sa pri ňom rodina pri raňajkách, obedoch či pri večeri, ale samozrejme aj pri iných príležitostiach. Jedálenský stôl je proste miesto kde komunikujeme s rodinou, priateľmi alebo hosťami.

Skôr ako začnete vyberať jedálenský stôl, tak zvážte tieto veci:

  • pre koľko ľudí bude jedálenský stôl?
  • koľko priestoru máte na stôl?
  • aký typ stolu sa vám páči? (kruhový, obdlžníkový, oválny, štvorcový, …)
  • z akého materiálu má byť kuchynský stôl?

Rovnako ako pri výbere ostatného nábytku ste aj pri výbere stola obmedzený miestom, a preto je veľkosť veľmi dôležitý parameter, bez ktorého sa pri výbere jednoducho nepohnete.

Moderny dreveny jedalensky stol

V ponukách dnes nájdete krásne jedálenske stoly napr. so sklenenými doskami, na chrómových nohách, a pod. Ale tieto moderné dizajnové stoly často nie sú veľmi praktické. Problémom je aj to, že narozdiel od drevených stolov sa nedajú zväčšiť keď príde väčšia návšteva. U drevených stolov môžete tento problém vyriešiť kúpou rozkladacieho stolu. U sklenených stolov, či stolov z prírodného kameňa podobné možnosti nie sú, a preto vyberajte aj s ohľadom na to koľko ľudí a ako často vás bude navštevovať.

Veľkosť jedálenskeho stola

Veľkosť stolu závisí od potu členov domácnosti a tiež od veľkosti kuchyne. Vždy by ste mali voliť stôl, ktorý má aspoň 2 miesta k sedeniu navyše pre prípadných hostí. Pre klasickú štvorčlennú rodinu sa teda najviac hodí obdlžníkový stôl so šiestimi miestami na sedenie. Každý by mal mať pri stole najmenej 60 cm širokú plochu, aby sa mi dobre sedelo. Výška stolu by sa mala pohybovať od 72 po 76 cm.

Ak máte malý byt a často vás navštevujú rodinné návštevy, tak môžete kúpiť aj rozkladací jedálenský stôl, kde si bude môcť sadnúť napríklad aj pre 12 ľudí. Rozťahovací jedálenský stôl je teda dobrá investícia ak máte väčšiu rodinu a chcete sa s nimi pravidelne stretávať.

Moderny rozkladaci jedalensky stol

Tvar kuchynského stolu

Pri výbere tvaru stola sa väčšinou treba riadiť veľkosťou miestnosti. Všeobecne platí, že okrúhly stôl sa hodí hlavne do väčších otvorených priestorov, kde nieste obmedzovaný miestom. Obdlžníkový jedálenský stôl je zas menej náročný na priestor a preto ho využívajú ľudia vo väčšine slovenských domácností. Medzi najžiadanejšie stoly v slovenských domácnostiach patrí obdlžníkový stôl pre 6 osôb. K menej využívaným stolom patria štvorcové alebo oválne stoly. Pričom štvorcové stoly sa spolu s okrúhlymi stolmi zvyknú využívať hlavne na sviatočné udalosti.

Drevený alebo sklenený jedálenský stôl?

Väčšina ľudí sa pri výbere jedálenskeho stolu rozhoduje prevažne medzi sklom a drevom. Najobľúbenejším materiálom na jedálenske stoly je stále masív. Drevený stôl má svoju vôňu, farbu, je príjemný na dotyk a ľahko sa udržuje. Hodí sa v podstate do akéhokoľvek interiéru a vďaka kvalitným lakom je veľmi odolný a nemení časom svoju farbu. Jeho nevýhodou však môže byť váha, ale stôl aj tak často nepresúvame. Drevené jedálenske stoly je dobre voliť hlavne z tvrdších drevín, napr. smrekové alebo borovicové drevo sa na stôl nehodia.

Jedalensky stol z masivu

Sklenené jedálenske stoly sú obľúbené hlavne v moderných domácnostiach, väčšinou sa vyrábajú v kombinácii drevo-sklo alebo kov-sklo. Nevýhodou sklenených stolov je napr. to, že je na nich viac vidieť nečistoty a samozrejme aj menšia odolnosť voči nárazom ako pri drevených stoloch. To isté čo o skle platí aj o jedálenských stoloch z prírodného kameňa.

Moderny jedalensky stol zo skla

Stoličky k jedálenskemu stolu

K jedálenskemu stoly neodmysliteľne patria aj kuchynské stoličky. Veľmi dôležitým kritériom pri výbere jedálenskej stoličky je napríklad celkový dizajn kuchyne, ale v prvom rade platí to, že sa pri sedení musíte cítiť pohodlne, aby ste si jedlo mohli naozaj dobre vychutnať.

Cena jedálenskeho stola

Kľúčovú rolu pri výbere nábytku a teda aj jedálenskeho stola hrajú samozrejme aj financie. Aj pri výbere stolu do kuchyne teda musíte zvážiť koľko ste ochotný investovať. Na kvalite samozrejme nemá cenu šetriť zvlášť keď viete, že jedálenský stôl kupujete na roky dopredu. Ak však chcete lacný stôl a ušetriť nejaké peniaze tak môžete skúsiť hľadať v bazároch.

Lacné a možno aj najlacnejšie jedálenske stoly však dnes nájdete v rôznych internetových obchodoch s nábytkom. Pri kúpe nábytku cez internet však počítajte aj s tým, že dodacia doba môže byť aj 3-4 týždne, keďže váš stôl ešte musia najskôr vyrobiť. V prípade, že vám veľkostne alebo tvarovo nevyhovuje žiadny jedálenský stôl ponúkaný v obchodoch alebo na internete, tak si môžete dať vyrobiť aj stôl na mieru.

Ak nemáte využitie pre jedálenský stôl a v byte bývate iba dvaja alebo sám, tak namiesto jedálenskeho stola môžete použiť napríklad barový pult, ktorý nezaberie toľko miesta.