Interierové dvere, ktoré skrášlia byt

Plánujete modernizovať svoje bývanie? Moderné interiérové ​​dvere rýchlo a jednoducho oživia váš interiér. Výmena starých dverí za nové je malý zásah do vášho bývania, ktorý má však veľký efekt. Originálne moderné interiérové ​​dvere sa ľahko môžu stať tým najlepším bytovým doplnkom.

Interierové dvere do moderného bytu

Interiérové ​​dvere sú prvkom, ktorý v interiéri nemeníte každú sezónu. Vydržia vám doma kľudne aj desiatky rokov – najmä ak stavíte na kvalitné dvere. Ako ale nájsť kvalitné dvere?

Materiál interiérových dverí

Záleží hlavne na tom či hľadáte dvere, ktoré vydržia veky alebo ekonomickú variantu, ktorá sa nepodpíše nijako výrazne na rodinnom rozpočte. Vyberať môžete medzi interiérovými dverami z dreveného masívu, laminátových, fóliových, dyhovaných či celosklenených dverí.

Každý z materiálov má niečo do seba. Drevené dvere sa hodia kamkoľvek, pretože vynikajú prirodzenou krásou a ocení ich každý kto si zakladá na “prírodnom bývaní”. Skvelou alternatívou sú aj dyhované dvere.

Zlatou strednou cestou sú laminátové dvere, ktoré ponúkajú skvelý pomer ceny a výkonu. Sú veľmi odolné, stálofarebné a dobre vyzerajú. Vďaka tomu, že nie sú náchylné na poškriabanie a otlčenie sa hodia aj do domácností, kde žijú rodiny s malými deťmi alebo nadšení psičkári či chovatelia mačiek.

Ekonomickú variantu interiérových dverí ponúkajú fóliové dvere, ktoré síce nie sú tak odolné a trvanlivé, ale zato môžu zapôsobiť príjemnou cenou a atraktívnym vzhľadom.

Odolnosť dverí

Nenáročný interiér môžete bez obáv vybaviť vyššie uvedenými fóliovými dverami. V určitých prípadoch sa môžete zamyslieť nad odolnejšou alternatívou. Dvere pritom nenamáhajú iba domáci miláčikovia a malé deti. Negatívne môže pôsobiť napr. aj priame slnko.

U luxusne vyzerajúcich dyhovaných dverí naozaj zamrzí, keď po roku zmenia farbu. Treba si uvedomiť, že pravé drevo (či už masív, alebo dyha) na priamom slnku zmení odtieň. Ak teda budete mať dvere vystavené slnku, tak zvoľte radšej laminát.

Rám a výplň dverí

Rám by mal byť vždy z dreveného masívu. V iných materiáloch (napríklad v drevotrieske) sa môžu časom vykývať pánty. Je dobré vsadiť na kvalitný rám z masívneho dreva.

Výplne ale môžu byť rôzne. Starú dobrou klasikou sú dvere s výplňou z papierovej voštiny. Takéto dvere sú ľahké a cenovo dostupné, nie sú ale tak odolné. Pevnejšiu výplň predstavuje dierovaná drevotrieska – tá poskytuje aj lepšiu zvukovú izoláciu. O stupeň vyššie v odolnosti je ešte plná drevotrieska. Dvere vyplnené plnou drevotrieskou výborne izolujú, sú odolné proti prerazeniu, ale sú ťažšie.

Orientácia dverí

Rozoznať ľavé dvere od pravých je pri kúpe naozaj veľmi podstatné. Postavte sa pred dverný otvor tak, aby ste pomyselné dvere otvárali k sebe, a pozrite sa, na ktorej strane budú pánty. Pokiaľ budú napravo, kúpte dvere pravé. Ak budú vľavo, kúpte dvere ľavé. Nezabúdajte ani na to, že vypínače by mali byť vždy na strane kľučky a po otvorení by ste mali vidieť väčšiu časť miestnosti a zároveň mať možnosť “zamieriť priamo k cieľu” – k umývadlu, sprche pod.

Zárubne dverí

Obľúbeným typom zárubní sú obložkové zárubne, ktoré sa hodia do každého interiéru. Populárne sú najmä vďaka širokej škále ponúkaných povrchov a dekorov, vďaka ktorým je ľahké ich zladiť s dverami. Pokiaľ chcete svoju domácnosť ušetriť búracích prác, siahnite po obložkovej zárubni špeciálne určenej pre obloženie existujúcej oceľovej zárubne.

Trendy v interierových dverách

Interiéroví dizajnéri vsádzajú na prvky, ktoré sú nielen atraktívne po estetickej stránke, ale aj praktické. Veľmi obľúbené sú preto posuvné dvere vchádzajúce do stavebného puzdra.

Dvere do púzdra

Dvere do puzdra vedia ušetriť nečakane veľa miesta a zároveň predstavujú najelegantnejšie riešenie, ktoré zatiaľ vo svete dverí vzniklo. Stavebné púzdro funguje ako “vrecko”, do ktorého sa dverné krídlo zasunie a zmizne.

Ak teda chcete, taj môžete dvere nechať naozaj zmiznúť a susediace miestnosti elegantne spojiť. Tieto dvere úplne eliminujú tzv. mŕtvy priestor, ktorý bežné otočné dvere spotrebujú pri manipulácii s dverovým krídlom.