Ako vybrať stôl do záhrady?

Kvalitný záhradný stôl spríjemní každé letné posedenie s priateľmi či rodinou. Ako ale vybrať ten pravý? Aký zvoliť materiál a aké rozmery? V tomto článku sa bližšie pozrieme na rôzne materiály záhradných stolov, ale aj ich rozmery.

Moderný záhradný stôl

Materiál stola

Aby stôl slúžil k vašej spokojnosti a vydržal veľa rokov, tak si potrebujete vybrať správny materiál.

  • Drevený záhradný stôl – je pekný na pohľad a príjemný na dotyk. Jeho najväčšou nevýhodou je, že ho potrebujete každoročne ošetrovať špeciálnym olejom na drevo.
  • Kovový záhradný stôl – je vyrobený najčastejšie z hliníka, ocele alebo rôznych zliatin. Nevýhodou ocele je jej vyššia hmotnosť a tiež to, že bez špeciálneho náteru môže ľahko zhrdzavieť. Naopak hliník je ľahší, takmer bezúdržbový a nevadí mu ani horšie počasie.
  • Plastový záhradný stôl vyniká ľahkosťou a ľahkou údržbou. V minulosti sa používal skôr lacný plast, ktorý bledol od slnka a v mraze ľahko popraskal. Dnes výrobcovia preferujú tzv. masívny plast, ktorý je odolný, nepraská a nebledne.
  • Ratanový záhradný stôl – na jeho výrobu sa používa prírodný alebo umelý ratan. Umelý vydrží aj na daždi a v mraze, vyrába sa v mnohých rôznych farbách a je ľahký na údržbu – stačí ho občas utrieť. Obľuba ratanu rastie aj preto, že sa okrem záhrady sa hodí aj do interiérov alebo zimných záhrad.

Tvar a rozmery stola

Záhradné stoly sa vyrába v niekoľkých rôznych tvaroch a v mnohých rôznych veľkostiach.

  • Obdĺžnikový stôl – by mal ponúknuť plochu aspoň 60 × 40 cm pre každú osobu, aby ste pri stole mohli pohodlne jesť a nenarážali do seba lakte. Pre štyri osoby by mal mať rozmery aspoň 120 × 80 cm, pre šesť 180 × 80 cm.
  • Okrúhly stôl – vyberajte priemer aspoň 100 cm pre štyri osoby, 120 cm pre šesť a 150 cm pre osem osôb.

Ak chete ušetriť miesto, tak vám dobre poslúži skladací záhradný stôl, ktorý môžete jednoducho zložiť a schovať, čo sa hodí najmä na konci letnej sezóny a v prípade chúlostivejších materiálov tiež za nepriaznivého počasia.