Ako vybrať klimatizáciu do bytu?

Klimatizácie sa pomaly stávajú bežným vybavením domácnosti a nie je sa čomu diviť, neponúkajú už iba chladiacu funkciu, ale aj mnohé ďalšie a celkovo sa ich prevedenie a dizajn sa výrazne zlepšil a zmodernizoval. To všetko sa prejavilo na trhu s klimatizáciami a výber je teda naozaj široký a často je ťažké vybrať si tú správnu. K správnemu výberu vám pomôžu rady odborníka alebo môžete využiť aj tipy v tomto článku.

Klimatizácia Samsung

Čo dnes ponúkajú klimatizácie?

Medzi základné funkcie moderných klimatizácií patrí funkcia otepľovania vzduchu a zbavovanie vzduchu prebytočnej vlhkosti. Kvalitná klimatizácia potom zbaviť vzduch nečistôt a funguje tak ako ionizátor a odstráni alergény. Práve preto ich využíva čoraz viac alergikov a astmatikov.

Moderné klimatizácie sa tiež môžu pochváliť funkciami ako je časovač vypnutia a zapnutia, nočný režim alebo si dokážu zapamätať predvolené nastavenia v prípade výpadku prúdu. Priemyselné klimatizácie potom dokážu vymeniť vydýchaný vzduch za vzduch vonkajší alebo zvýšiť vlhkosť vzduchu v uzavretom priestore.

Klimatizácia ako bytový doplnok

Súčasné moderné klimatizácie sa premenili na nepoznanie. Výrobcovia klimatizácií venujú patričnú pozornosť aj celkovému prevedeniu a designu. Klimatizácie tak zapadnú do každej domácnosti a často sa stávajú dizajnovým a bytovým doplnkom.

Kvalitné a moderné klimatizácie vyrábajú Samsung alebo LG, teda firmy ktorých klimatizácie sa pýšia kombináciou moderných technológií a elegantného a nadčasového dizajnu. Klimatizácie majú jednoduché línie, aerodynamický tvar a majú tenký profil, vďaka ktorému zapadnú do každej domácnosti. Čo sa týka farebnosti, moderné sú antracitová, strieborná, čierna alebo matne biela.

Ako typ zvoliť do bytu?

Podľa odborníkov sú ideálnym riešením do bytu a malých domov nástenné klimatizácie. Predávajú sa v dobrom pomere cena/výkon. Navyše majú jednoduchú inštaláciu, obsluhu a následnú pravidelnú údržbu. Pre väčšie domy sa potom viac hodia klimatizácie kazetové alebo split klimatizácie. Tie dokážu ochladiť alebo vykúriť viac miestností naraz.

Sledujte výkon

Základným a kľúčovým parametrom, ktorý je nutné pri výbere klimatizácie strážiť je výkon. Všeobecne platí, že čím väčšia miestnosť, tým vyšší výkon potrebujete. Do úvahy je však potrebné tiež brať vybavenie miestnosti, a to predovšetkým spotrebiče. Veľké spotrebiče ako chladnička, umývačka alebo televízia celkovo výkon klimatizácie znižujú a je tak potrebné voliť vyšší výkon. S výpočtom vhodného výkonu vám poradí každý odborník či predajca.

Ďalšie parametre:

  • hlučnosť
  • spotreba
  • prietok vzduchu
  • energetická trieda
  • spôsob a varianty prúdenia vzduchu

Montáž a servis

Pri výbere klimatizácie sa informujte, ako je to s montážou a inštaláciou klimatizácie a tiež zárukou, pozáručným servisom a prípadnými opravami. To všetko kvalitný výrobca alebo predajca garantuje. Všetky tieto kritériá sa síce prejavia na cene, ale máte istotu, že kupujete kvalitný tovar aj s pridanými službami. Preto je dobré sa vyhýbať lacným klimatizáciám a predajcom, ktorí nevedia zabezpečiť servis.